Textové položky - poznámky, další sdělení, hodnocení, závěry atd. + položky z gesce Z:

 

V NČLP jsou definované položky, které slouží zejména k objednávání vyšetření a ke sdělování výsledků vyšetření. (Další speciální minoritní položky nyní nebudeme řešit.) Sdělované výsledky mohou být zasílané jako číselná hodnota v určených jednotkách, jako formalizovaný text z definované množiny hodnot MTV, nebo jako text volný na max. 255 znaků, případně i jako textový neomezený blok. Toto vše je přesně definováno v NČLP.

 

 

1. Poznámkový text POZN v DS4:

 

V rámci datového standardu DS4 lze ke každé z těchto položek NČLP, vedle definicí daného typu výsledku, zaslat navíc a pouze fakultativně textovou poznámku POZN v délce až 255 znaků. Textovou poznámku POZN však nemusí příjemcův systém umět zobrazit, proto v ní nesmí být žádná klinicky významná informace. Toto vše je zdůrazněno v popisu v DS4. Poznámkový text POZN nebude většinou ani přenášen do laboratorní přílohy propouštěcí zprávy.

Viz například:  vrn, vrf

 

Důležité informace připojované ke sdělovanému výsledku patří tedy do konkrétních příslušných textových položek NČLP, nebo obecně do položky NČLP 20045 - sem mohou být vkládány všechny důležité informace z výše uvedených fakultativních poznámkových textů POZN, pokud nejsou cíleně zařazené do položek jiných.

Tyto zmiňované fakultativní poznámky POZN se týkají pouze standardu DS4, nemají nic společného s NČLP (váží se sice ke sdělované položce NČLP, ale jsou věcí popisu v DS4). Zda to bude mírně jinak v HL7 FHIR, zatím neřešíme.

 

Co bývá vkládáno do těchto poznámkových textů POZN? Mnohdy to jsou interpretační texty či informace ke stavu materiálu, které patří do příslušných jiných položek NČLP. Bývá zde hodnocení naměřené hodnoty, pro které jsou ale určené standardní nástroje (zobrazování referenčních mezí, grafická interpretace hodnoty či trendu atd.), dále doplňující informace k vyšetření, často zde bývají informace, které mají své místo především v laboratorní příručce, nebo údaje, které sem rozhodně nepatří (informace o laborantovi, který měření prováděl) aj. Toto je současný stav.

 

Dále se budeme zabývat pouze samotnými položkami NČLP, které mají definovaný typ obsahu a jsou přenášené s pomocí DS4 (v čase budoucím i HL7 FHIR).

 

 

2. Základní typy položek NČLP:

 

Položky NČLP jsou především typu N, F, S, X a B.

Typ K pro mikrobiologická kultivační vyšetření zde neřešíme, jedná se o samostatnou specifickou problematiku.

Typ P slouží k realizaci speciálních objednávek či sdělení, zde nyní neřešíme.

 

 

2.1. Typ N - položky numerické:

Výsledkem je číslo v jednotkách uvedených v definic položky, svázaných s příslušným druhem veličiny.

V definici položky NČLP je uváděn formát hodnoty: 0, 1, … 6 udává doporučený počet desetinných míst, E číslo semilogaritmické a T je určeno pro titry a zobrazuje se jako 1:číslo.

K číselné hodnotě se sdělují údaje o referenčních mezích či kompletní osmibodové škály S1 až S8, může být zasílán interpretační graf či symboly a případně i hodnocení trendu. (Speciálně se řeší ref. hodnoty + LAL u léků.)

Viz: vrn

 

Výjimečnou skupinu tvoří numerické položky s druhem veličiny „RODIP“ (relativní optická denzita, IP), kde lze sdělovat číselnou hodnotu a současně textovou hodnotu (negativní, hraničně pozitivní, slabě pozitivní, pozitivní, silně pozitivní, reaktivní) - někdo pracuje pouze s textovou, někdo zobrazuje obě. RODIP je konstrukce, která nemá svůj protějšek v NPU, jedná se o tuzemský kompromis vyvolaný požadavky laboratoří. Laboratoř, která IP (index pozitivity) zásadně nevydává, ale sděluje hodnotící formalizovaný text, využívá paralelní položky typu F (druh veličiny ARBC).

 

Tyto položky typu N jsou v NČLP zakládané jako typ NF - výsledkem je numero, ale pokud není možné naměřenou hodnotu dodat (například s ohledem na kolizní stav materiálu) sděluje se důvod nedodání formalizovaným textem, takže se pak s touto položkou nakládá, jako kdyby byla typu F. Tyto „stavy materiálu“ jsou definované v maticích MTV (X, SP, BP, UA, CSF, BIOP aj.).

Zde je nutno upozornit na problémy v praxi, že některé LIS pak tuto položku NF vydají ne jako F s příslušným textem z odpovídající matice MTV, ale jako položku s volným textem X (svévolný přepis), což způsobuje problémy v mnoha IS příjemce. Chybí kontroly, budou.

 

 

2.2 Typ F - položky vydávané jako formalizovaný text:

Výsledkem je formalizovaný text z matice MTV, která je součástí definice položky. Sděluje se klíč z této matice MTV a může se sdělovat odpovídající text (na max 32 znaků) z této MTV, nebo odpovídající lokálně upravený text.

Viz: vrf

 

Takže pro sdělení např. „průkazu přítomnosti XY“ lze zaslat klíč z MTV = KVAL např. NEPRITOM a k němu buď text z MTV „nepřítomen“, nebo lokální text např. „XY nepřítomen“. Lze zasílat též podklady pro grafické či symbolické hodnocení. Do nálezové sestavy se zobrazuje zasílaný text. Cenné je, že počítač „rozumí“ zaslanému klíči a umožní další zpracování.

 

Zde je nutné upozornit na problémy v praxi - některé LIS vydávají položky definované v NČLP jako typ F svévolně přepsané na typ X, čili vydávají je jako položky s volným textem. To v některých IS  příjemce končí chybou, někde tuto chybu korigují a výsledek zobrazí, ale tak jako tak se již volný text nedá zpracovat počítačově. Toto je v praxi neustálý zdroj kolizí! Chybí kontroly, budou.

 

Poznámka k definicím položek pro průkaz přítomnosti:

Původně byly tyto položky zakládány v souladu s NPU jako položky s druhem veličiny PRESENCE (přítomnost) a MTV = KVAL. Následně bylo žádáno sdělovat i kvalitativně (na „křížky“), tak byly zakládány položky s druhem veličiny ARBC (arb. konc.) a s rozšířenou MTV = KVAL. Pak se doplňovaly výše zmíněné položky s druhem veličiny RODIP (pro tzv. „index pozitivity“ = numero a text) a později také numerické ARBSC či SUBSTC. Vzhledem k nevhodnému nárůstu položek bylo domluveno, že budeme PRESENCE a ARBC považovat za prakticky totožné a dále (kde to je vhodné) zakládat již jen ARBC (+ případně RODIP a numerické ARBSC, SUBSTC aj.).

 

 

2.3. Typ S - položky vydávané jako strukturovaný formalizovaný text

Výsledkem je zřetězený formalizovaný text z matice MTV, která je součástí definice položky.

Například u položky „Identifikace nepravidelných protilátek - NAT“ s druhem veličiny PRESLIST (přítomnosti - seznam) je matice MTV = ERAB, která obsahuje výčet možností (např: anti-C, anti-Cw, anti-c atd.), lze uvést více z nich. V definici typu S je i možnost připojování číselných i jiných hodnot, což ale většina LIS dosud neumí.

Viz: vrs

 

Zde je opět nutné upozornit, že v praxi toto mnohé LIS a IS nedovedou ošetřit a položku degradují na položku X a vše zasílají volným textem (nelze zkontrolovat, nelze počítačově zpracovat), což speciálně u v příkladu uvedené položky z oblasti transfúzní medicíny je hrubou chybou. Chybí kontroly, budou.

 

 

2.4. Typ X - položky vydávané jako volný text na max. 255 znaků

Jedná se o položky, kde výsledkem je kratší volný text limitovaný délkou 255 znaků. Do textu nelze vkládat žádné speciální znaky, pouze běžné (ASCII). Volný text nelze (zatím) zpracovávat počítačově ani kvalitně překládat.

Viz: vrx

 

Je otázkou, zda v praxi 255 znaků stačí?

Limitující byly vždy především tištěné, zejména kumulativní nálezy.

Je vhodné omezovat zbytečné texy, ale nesmí to být na úkor smysluplnosti.

Bude ještě řešeno.

 

2.5. Typ B - položky vydávané jako volný text s neomezenou délkou (textový blok)

Jedná se o položky, kde může být libovolný i strukturovaný textový blok včetně tabulek, obrázků, grafů aj. Textové bloky se připojují k nálezové sestavě. Volný text nelze (zatím) zpracovávat počítačově ani kvalitně překládat.

Viz: vrb

 

 

3. Speciální skupiny položek

V tomto textu nechceme komplexně popisovat všechny typy, skupiny a kategorie položek NČLP, zaměřujeme se především na položky textové - poznámkové a interpretační. V souvislosti s nimi je třeba zmínit několik speciálních skupin položek, které se týkají všech gescí.

 

 

3.1. Speciální skupinu tvoří položky definované ke všem systémům, které patří do gesce Z (slouží všem gescím):

 

3.1.1. Typ odběru (SAMPLING) - formalizovaný text dle MTV (typ = F) … patří do kategorie ISTYPODB

 

3.1.2. Stav materiálu (SAMPLE) - formalizovaný text dle MTV (typ = F) … patří do kategorie ISSTAVM

 

3.1.3. Poznámky-specifikace-jiné (REMOTHER) - volný text (typ = X) … patří do kategorie ISPOZNS

Do této kategorie ISPOZNS patří ještě položky „Poznámky k žádance 1 až 4“ - volný text.

 

Bohužel, mnohé LIS a IS s těmito položkami napracují - dosud nedovedou!

 

Dalšími položkami v této skupině, které jsou v praxi běžně využívané, tvoří položky pro sdělování objemů za čas, které se týkají vybraných typů systémů (materiálů) a většinou je využívá gesce B:

 

3.1.4. Objem (VOLUME) - objem v ml

 

3.1.5. Čas sběru (TIME) - čas v hodinách

 

Položky pro sdělování objemu za čas patří do kategorie ISOBJCAS - lze si je vytřídit (viz ČLP, DASTACR).

 

 

Všechny zde výše uvedené speciální položky (3.1.) mají pomocnou proceduru DTP (pro datový přenos).

 

Poznámka k 3.1.: Od každé položky NČLP je realizována vazba na tyto s ní související speciální položky (viz tlačítko VAZBY v definici položky v systému SLP).

 

 

3.2.1. Další speciální skupinu tvoří položky pro sdělování stavu materiálu B, P, S:

Pro obecné sdělování stavu materiálu jsou k dispozici položky „systém_SAMPLE_DTP“ (viz výše 3.1.), pro krev, plazmu a sérum to jsou:

20237 Stav materiálu (B; TYPE [-] Datový přenos)

20281 Stav materiálu (P; TYPE [-] Datový přenos)

20293 Stav materiálu (S; TYPE [-] Datový přenos)

 

Prostřednictvím těchto položek lze zasílat informaci o stavu materiálu svázaném s tímto systémem.

Bohužel, mnohé LIS a IS s nimi napracují - dosud nedovedou!

 

 

3.2.2. Pro materiály plazma a sérum jsou v NČLP k dispozici speciální a pro praxi vhodnější položky pro sdělování případné hemolýzy, ikterity, či chylozity. Jsou určené především pro situace, kdy vzhledem k vlastnostem vzorku není možné vydat plnohodnotný číselný výsledek.

 

V minulosti byly pro sdělování o kvalitě materiálu plazma a sérum zavedeny položky 12434, 12435, 12423, 12424, 12437 a 12438, které jsou ale již nevhodné a proto byly zrušeny (tj. označeny jako neaktuální) a jsou nově nahrazeny vhodnějšími novými položkami s klíči 52754 až 52773:

 

Hemolýza:

52754 Hemolytický index (P; látková konc. [µmol/l] Absorpční spektrofotometrie) *

52755 Hemolytický index (S; látková konc. [µmol/l] Absorpční spektrofotometrie) *

52772 Hemolytický index (P; hmot. konc. [mg/l] Absorpční spektrofotometrie)

52773 Hemolytický index (S; hmot. konc. [mg/l] Absorpční spektrofotometrie)

52756 Hemolýza kvalitativně (P; arb. konc. [-] Absorpční spektrofotometrie)

52757 Hemolýza kvalitativně (P; arb. konc. [-] Pozorování)

52758 Hemolýza kvalitativně (S; arb. konc. [-] Absorpční spektrofotometrie)

52759 Hemolýza kvalitativně (S; arb. konc. [-] Pozorování)

 

Ikterita:

52760 Ikterický index (P; látková konc. [µmol/l] Absorpční spektrofotometrie) *

52761 Ikterický index (S; látková konc. [µmol/l] Absorpční spektrofotometrie) *

52762 Ikterita kvalitativně (P; arb. konc. [-] Absorpční spektrofotometrie)

52763 Ikterita kvalitativně (P; arb. konc. [-] Pozorování)

52764 Ikterita kvalitativně (S; arb. konc. [-] Absorpční spektrofotometrie)

52765 Ikterita kvalitativně (S; arb. konc. [-] Pozorování)

 

Chylozita:

52766 Lipemický index (P; hmot. konc. [g/l] Absorpční spektrofotometrie) *

52767 Lipemický index (S; hmot. konc. [g/l] Absorpční spektrofotometrie) *

52768 Chylozita kvalitativně (P; arb. konc. [-] Absorpční spektrofotometrie)

52769 Chylozita kvalitativně (P; arb. konc. [-] Pozorování)

52770 Chylozita kvalitativně (S; arb. konc. [-] Absorpční spektrofotometrie)

52771 Chylozita kvalitativně (S; arb. konc. [-] Pozorování)

 

Všechny zde uvedené položky patří do kategorie STAVMAT - lze je takto vytřídit (viz ČLP, DASTACR).

Tyto položky jsou vedené pod gescí B.

 

Výše uvedené položky označené symbolem * odpovídají cyklům EHK SEKK T04 - sérové indexy.

 

K této problematice podrobněji - viz:  NČLP - sdělování hodnocení kvality materiálu

 

 

4. Položky NČLP pro sdělování textových výsledků, hodnocení, interpretací, poznámek aj.

Jedná se o položky s druhem veličiny: DESCR, TYPE, SEQVAR, PRESLIST, TAXON, HLAFEN, COMPATIB, COLOUR, CLAR a jiné.

 

 

4.1. Některá vyšetření jsou objednávána i sdělována prostřednictvím textové položky,

například:

Agregace

Buňky

Hemoglobin nestabilní v izopropanolu

Jiné entity

 

Nejčastěji se jedná o položky typu X (volný text), případně B (textový blok), výjimečně S (strukturovaný text).

Nejčastěji mají v definici druh veličiny DESCR, TYPE aj.

Jedná se o běžné položky bez speciálního dodatku či zacházení.

 

 

4.2. K řadě vyšetření je laboratoří připojováno hodnocení, závěr nebo další jiné významné informace volným textem:

Jedná se o textové položky, které jsou připojované k jedné jiné vydávané položce, nebo k více současně vydávaným položkám.

 

Například k položce:

05161 Krevní skupina AB0Rh/D/ kompletní (B; přítomnost [-] *)

může být připojena položka:

14806 Krevní skupina - popis (B; vlastnost/popis [-] *)

První z nich je typu F (formalizovaný text dle MTV = KSAB0), druhá obsahuje pouze volný text.

 

Nebo ke skupině vydávaných položek může být připojována položka textová s hodnocením, závěrem aj.

 

Příklad 1.:

Diferenciální počet leukocytů (5ti - 6ti populační) – analyzátor (krev):

 

Název komponenty

Systém

Komponenta

Druh veličiny

Bazofily

LKC(B)

BAS

NUMFR

Eozinofily

LKC(B)

EOS

NUMFR

Neutrofily

LKC(B)

NEU

NUMFR

Lymfocyty

LKC(B)

LYMFO

NUMFR

Monocyty

LKC(B)

MONO

NUMFR

Granulocyty nezralé

LKC(B)

GRANIM

NUMFR

Bazofily

B

BAS

NUMC

Eozinofily

B

EOS

NUMC

Neutrofily

B

NEU

NUMC

Lymfocyty

B

LYMFO

NUMC

Monocyty

B

MONO

NUMC

Granulocyty nezralé

B

GRANIM

NUMC

Popis změn a forem krevních buněk

BCELL(B)

CHANGELC

DESCR

 

Popisová položka CHANGELC slouží pro přenos slovních hlášek (flags) z analyzátoru nebo pro záznam obecných textů z MTV či textů volných.

 

Příklad 2.:

Cytochemie:

 

Název komponenty

Systém

Komponenta

ALP (semikvantitativně)

NEUT

ALPSQ

ACP kvalitativně (kyselá fosfatáza)

BCEL(BM), LKC(B)

CACPASE

ACP tartarát rezistentní

BCEL(BM), LKC(B)

CACPASET

Esteráza nespecifická

BCEL(BM), LKC(B)

CNAEASE

Esteráza nespecifická + butyrát

BCEL(BM), LKC(B)

CBUEASE

Esteráza nespecifická + NaF

BCEL(BM), LKC(B)

CNAEASEF

Glukuronidáza

BCEL(BM), LKC(B)

CGLUASE

Glykogen – PAS reakce

BCEL(BM), LKC(B)

CPAS

Chloracetátesreráza

BCEL(BM), LKC(B)

CCHAEASE

Lipidy – Sudan B

BCEL(BM), LKC(B)

CSUDB

Myeloperoxidáza

BCEL(BM), LKC(B)

CMPERASE

Hodnocení cytochemického nálezu

BCEL(BM), LKC(B)

CHANGELY

Sideroblasty

ERYBL

SIDBL

Siderocyty

ERYC

SIDC

Siderofágy

RETC

SIDFAG

Extracelulární Fe

ECF(BM)

EXCELFE

Hodnocení Fe v kostní dřeni

BM

CHANGELF

 

Každá cytochemická položka je volnotextová (mimo SIDBL a SIDC, ty jsou numerické) a slouží pro popis daného vyšetření v systému periferní krve nebo kostní dřeně.

Položka CHANGELF je určena pro slovní zhodnocení zásob Fe v kostní dřeni.

Položka CHANGELY slouží pro celkové zhodnocení cytochemického nálezu (závěr, diagnóza). 

 

Viz - vice na:  NČLP a hematologická vyšetření

 

 

 

5. Položky zařazené pod gesci Z

 

V počátcích tvorby NČLP (před rokem 2000) bylo důsledně dbáno na co nejtěsnější provázání na nomenklaturu IUPAC/IFCC a na vzorový NPU. Tuzemská praxe ale žádala mnohé speciální položky, které v NPU nebyly řešené. Jednalo se o položky tzv. „informatické“. Proto byla založena samostatná gesce Z se samostatným přidělováním klíčů, v níž měly být tyto non NPU položky udržované odděleně od těch, které s NPU korespondovaly. Do gesce Z byly také zařazované speciální položky společné více gescím.

 

Důležité upozornění:

Položky z gesce Z byly původně oddělené od ostatních položek včetně samostatného přidělování klíče NČLP.

Toto trvá dosud, z čehož plyne, že tyto položky nyní nelze přesouvat pod jiné gesce. To bude možné až v další generaci číselníku NČLP, v němž bude speciální přístup k těmto položkám zrušen.

 

 

5.1. Položky k systémům (materiálům) - (kategorie ISSTAVM, ISTYPODB, ISPOZNS)

Tyto položky zde uvádíme jen pro úplnost, jsou zmíněné výše v 3.1. a 4.2.

 

 

5.2. Fyzikální nálezy a jiné položky - (kategorie ISFYZNAL)

Patří sem vybrané formalizované informace sdělované v lab. blocích DS4, např.:

hmotnost, výška, teplota, tlak, aj.

 

 

5.3. Skupinové objednávky - (kategorie ISSKOBJ) - jedná se o položky typ = P, logicky patří sem

Jedná se speciální položky, které slouží k realizaci objednávky skupiny vyšetření. Týkají se více gescí. Nemají patřičné protějšky v NPU, ale jsou pro praxi potřebné, důležité.

Například objednávky:

Elektroforéza proteinů v likvoru

Krevní obraz a diferenciál

Multiplex vyšetření - sexuálně přenosné infekce

Toxikologický screening - krev

Výpočty FE

 

Podle potřeby lze položky doplnit, ale třeba vždy zvažovat - musí být maximálně nadfiremní, univerzální atd.

 

 

5.4. Podklady pro výběr interpretačních škál - (kategorie ISSKAL)

Jedná se o tzv. „události“, s nimiž se pracuje v popisu interpretačních škál (referenčních mezí).

Slouží ke sdělování příslušné informace. Jsou navázané na algoritmus pro výběr škál.

 

 

5.5. Speciální požadavky a objednávky - (kategorie ISSPRQ)

Nyní obsahuje jen objednávky:

Izolace DNA z krve

Izolace RNA z krve

Na základě požadavku zajistí laboratoř izolaci DNA/RNA pro její další vyšetřování v jiné laboratoři.

Položka slouží pouze k realizaci objednávky.

 

Podle potřeby lze položky doplnit.

 

 

5.6. Interpretační texty k lékům - (kategorie ISINTF)

V minulosti byly k několika položkám připraveny textové bloky k několika lékům, pro možnost připojovat další textové informace k vyšetření hladin léků. Nebylo dále rozvíjeno.

 

Otázkou nyní je zda tyto položky zrušit, nebo v nich naopak pokračovat?!

 

 

5.7. Nálezy, sestavy - (kategorie ISNS)

V nižších verzích DASTA byly sdělované neformalizované nálezové sestavy definované v této skupině. Mnohé z nich jsou již označené jako obsoletní. Zůstávají zde jen některé základní typy nálezových sestav, které mohou být sdělované i nyní paralelně s formalizovaným sdělením výsledků. Textově je v DS4 nález sdělován v bloku „ku_z“: ku_z

 

Nyní jsou zde i nálezové sestavy pro oblasti, které zatím nebyly patřičně formalizovaně řešené, jako například:

Cytologická vyšetření

Genetická analýza humánního genomu

Toxikologická vyšetření (z doby, kdy toxikologie v NČLP chyběla)

 

Podle potřeby lze položky zrušit, či doplnit.

 

 

5.8. Interpretační bloky, sdělení - (kategorie ISINT)

V nižších verzích DASTA byly předpřipraveny univerzální položky pro obecné textové bloky, které jsou nyní již označené jako obsoletní a následně budou zrušené, protože se jejich bezbřehost ukázala jako problematická.

Nyní jsou zde položky pro textová sdělení typu „Interpretace XY…“ a dále různá laboratorní sdělení a poznámky.

 

Je vhodné je nyní projít a rozhodnout o jejich dílčím zrušení či doplnění a zejména o doplnění popisů tam, kde z názvu není jednoznačně zřejmý jejich obsah (smysl). Nyní se týkají více gescí. Revize probíhá.

Podle potřeby lze položky zrušit, či doplnit.

 

 

5.9. Mikrobiologická vyšetření - pomocné položky - (kategorie MN)

Prozatímní kategorie, která byla účelově vytvořena v „době covidu“.

 

 

6.0 Položky NCLP nezařaditelné, výjimečné:

Jedná se o dvě položky se speciální funkcí či postavením:

 

20799 Neformalizovaná tisková sestava (Blok vyšetření - text; TYPE [-] Datový přenos)

Speciální položka. Slouží pro sdělování jednotlivých výsledků laboratorních vyšetření bez NČLP kódů.

Tento neformalizovaný textový blok se připojuje do nálezu k formalizovaným položkám.

V rámci NČLP se jedná o položku výjimečnou. V rámci DS4 o výjimečný způsob neformalizovaného sdělování, který je ale korektní, na rozdíl od nekorektního a nebezpečného používání lokálních položek (non NČLP položek).

 

20045 Laboratorní poznámky (Blok interpretační, sdělení; TYPE [-] Datový přenos)

Určeno pro sumarizované významné laboratorní poznámky, sdělení a případně i interpretace - bez bližšího rozlišení.

 

 

 

 

 

Aktualizováno 5. 12. 2024