Položky NČLP s druhem veličiny ARBC, ARBCT, PRESENCE, RODIP, (ARBSC)

 

S těmito položkami se nejčastěji setkáváme v gesci mikrobiologie, sérologie a imunologie.

Protože bývají v praxi používané i nevhodně, je důležité připomenout, jaký byl jejich vývoj, jaký je jejich význam a jak mají (respektive nemají) být používané.

 

 

K položkám s druhem veličiny ARBC a ARBCT:

 

V začátcích tvorby NČLP (rok 1998) byly vytvářeny především položky s titry = druh veličiny ARBCT, následně se zaváděly i obecnější ARBC pro vyjadřování na tzv. „křížky“ a jiné texty z množiny MTV = KVAL (negativní, pozitivní, hraniční,...).

Před léty proběhla revize a tyto položky byly doplněny tak, aby byla vždy k dispozici varianta ARBC a pokud to bylo třeba, tak i ještě ARBCT. Některé položky s ARBCT byly označeny již jako obsoletní.

 

Položky s titry (ARBCT) patří k numerickým (NF), zasílá se číslo celé a to se zobrazuje ve tvaru 1:číslo. Protože to je NF, může být místo čísla zasílán i formalizovaný text z množiny textů MTV = KVAL, např. „negativní“. Nelze současně zaslat číslo a text! Důležité je, uvědomit si, že se zobrazují ve tvaru 1:číslo!

Protože se jedná o položky numerické, lze k nim připojovat běžnou interpretaci dle referenčních mezí či škál.

 

Položky kvalitativní (ARBC) patří k formalizovaně textovým (F), zasílá se formalizovaný text z množiny textů MTV = KVAL, např. „negativní“, „pozitivní“, „+++“, „hraniční“ atd.

 

Toto bohužel některé LIS neumí rozlišit a v praxi tak vznikají problémy (duplicity aj.) a chyby.

 

Tam, kde nepřipadá v úvahu, že by se sdělovala číselná hodnota titru (1:číslo), by se mělo pracovat jen a pouze s položkami ARBC!

 

Sdělování titrů se mnohde již opustilo, leč problém s jejich nevhodným používáním v praxi přetrvává.

 

Velkou chybou, která se vyskytuje v praxi, je, že jsou položky s druhem veličiny ARBC sdělované jako volno textové (svévolná úprava jejich definice). Toto je v DS4 zakázáno, je to trvalým zdrojem problémů!

 

 

K položkám s druhem veličiny PRESENCE:

 

Tam, kde se jedná pouze o průkaz - vyšetření přítomnosti hledané komponenty (např. agens) - jsou založené položky s druhem veličiny PRESENCE, k nimž je také připojena totožná matice MTV = KVAL, jako je tomu u položek ARBC. Jsou podobné, umožňují sdělování vhodných formalizovaných textů z MTV KVAL.

 

Velkou chybou, která se vyskytuje v praxi, je, že jsou položky s druhem veličiny PRESENCE sdělované jako volno textové (svévolná úprava jejich definice). Toto je v DS4 zakázáno, je to trvalým zdrojem problémů!

 

 

K položkám s druhem veličiny  ARBC a RODIP:

 

K dalším výjimkám, vyžádaným praxí, patří indexy pozitivity (IP). Část laboratoří je intenzivně vyžadovala vydávat, část byla zásadně proti jejich vydávání (nemají opouštět laboratoř, má se vydávat pouze kvalitativně). Vznikl kompromis.

 

Tam, kde laboratoř vnímá IP jako pouze vnitrolaboratorní informaci, pracují s formalizovaně textovými položkami typu ARBC a vydávají formalizovaný text dle matice MTV = KVAL.

 

Tam, kde laboratoř požaduje IP vydávat, pracují s numerickými položkami typu RODIP (druh veličiny) a vydávají číselnou hodnotu IP a k ní kódované textové hodnocení (neg., poz. aj.). Toto je výjimečně povoleno v rámci standardu DS4, jedná se o speciální tuzemskou úpravu. Tyto položky nejsou mapovatelné na NPU.

V NČLP máme k řadě položek ARBC také tyto položky RODIP.

 

Takže položka s ARBC je definovaná vždy a může být k ní též ARBCT nebo RODIP.

 

 

K položkám s druhem veličiny ARBSC:

 

K numerickým položkám ARBSC (např. kU/l) není nyní co dodávat, jedná se o běžné numerické položky běžně zobrazované jako ostatní numerické. Průběžně se doplňují vedle již zavedených ARBC dle požadavků z praxe.

 

V NČLP nejsou zaváděné jednotky s „I“ (international), takže je např. pouze kU/l aj.

DS4 dovoluje, aby LIS odeslal kU/l a také i kIU/l.

 

 

Společná poznámka k matici MTV = KVAL:

 

Její obsah si lze prohlédnout v nástroji ČLP, je také zde:

https://www.dastacr.cz/dasta/hypertext/_MTV2_KVAL.htm

 

Množina KVAL zahrnuje všechny dosud praxí žádané formalizované texty potřebné k výše zmiňovaným položkám. Jejím smyslem je, že umožňuje sdělovat textový výsledek formalizovaně = rozumí mu člověk i stroj, je dále automaticky zpracovatelný (na rozdíl od textu volného).

 

Datový standard DS4 umožňuje zasílat formalizovaný text uvedením příslušného klíče - např. POZIT, do sestavy se zobrazí z číselníku vyzvednutý text "pozitivní". Může být zasílán i odpovídající lokálně upravený text s totožným významem - např. klíč PROKAZ a k němu laboratoří upravený text "vlastnost prokázána".

 

 

 

 

Aktualizace 5. 12. 2024