OSN-SAbstraktOSN-E

Koncentrace katalytické aktivity je druh veličiny (vlastnosti, kind-of-property v terminologii konceptu IUPAC/IFCC) odvozený od základních veličin systému SI látkové množství, délka a čas. Příkladem obvykle používané jednotky je katal na litr, resp. mol na kubický metr a sekundu (a jejich násobky).

 

OSN-SSouvisející informaceOSN-E

 

OSN-STextOSN-E

Koncentrace katalytické aktivity (catalytic-activity concentration) je druh veličiny s rozměrem L-3M0T-1I0Θ0J0N = L-3T-1N

 

Koncentrace katalytické aktivity katalytické komponenty E v biologickém systému 1. Jedná se o katalytickou aktivitu komponenty dělenou objemem systému (systémem je originální systém obsahující enzym, nikoli měřicí systém). Specifikace měřicí procedury je nutnou součástí tohoto druhu veličiny.

 

Synonyma: katalytická koncentrace, cat.c., catalytic concentration

 

Jednotkou v systému SI je mol na kubický metr a sekundu (mol m-3 s-1), pro použití v biologických vědách vhodněji speciální název katal na krychlový metr (kat m-3), katal na litr (kat/l) a násobky.

 

Příklad použití v biologických vědách

 

Systém

Plazma

Komponenta

Alkalická fosfatáza (EC 3.1.3.1)

Druh veličiny

Koncentrace katalytické aktivity (+ specifikace měřicí procedury)

Jednotka

µkat/l

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Rigg, J.C., Brown, S.S., Dybkaer, R., Olesen, H: Compendium of terminology and nomenclature of properties in clinical laboratory sciences. Blackwell Science, 1995, s. 219 – 220.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Antonín Jabor