Abstrakt
Foláty patří do skupiny vitaminů odvozených od kyseliny pteroylglutamové (PGA) a slouží jako kofaktory enzymů činných v přenosu jednouhlíkatých zbytků během různých metabolických procesů v buňkách (syntéza nukleových kyselin a mitochondriálních proteinů, metabolismus aminokyselin).
Terminologie
Synonyma
Deriváty kyseliny listové, pteroymonoglutamové kyseliny
Klasifikační kódy
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Chemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E
Kyselina listová jako taková se v organismu nevyskytuje pouze látky z ní odvozené- foláty.
Hydrogenací kyseliny v pozici 5,6,7,8 vzniká THF (tetrahydrofolát) a následným přidáním uhlíkové skupiny (např. methyl) na N5, N10 nebo oba a fixací 3 až 7 zbytků L-glutamové kyseliny vede k vytvoření folylpolyglutamátu. Zatímco 5-methyl-THF je dominantní monoglutamát v plazmě, polyglutamyl-THF s nebo bez uhlíkových zbytků se nachází intracelulárně. V potravě jsou foláty prezentovány jako polyglutamáty, které nemohou být resorbovány střevem jako takové, proto v duodenu a jejunu jsou glutamové zbytky hydrolyticky odštěpeny pteroypolyglutamát hydrolázou v kartáčovém lemu s následnou absorpcí kyseliny listové v její monoglutamátové formě. THF monoglutamáty jsou transportovány receptory intracelulárně k polyglutamátové transformaci. Lidský organismus obsahuje 5-10 mg folatů z čehož je zhruba 50% uloženo v játrech ve formě polyglutamátu.
Denní příjem folátů stravou je zhruba 100 µg, ztráty renální exkrecí jsou 10 µg. THF je koenzymem různým enzymů sloužících jako donory nebo akceptory jednouhlíkatých zbytků v následujících reakcích týkajících se aminokyselinového nebo nukleotidového metabolismu: syntéza methioninu, syntéza purinových cyklů, serin-glycinová konverze, metabolismus histidinu, syntéza thymidylátu- tato reakce je klíčová k syntéze pyrimidinu jako základního kroku pro syntézu DNA. Při deficitu folátu je hematopoeza to první co je postiženo, tudíž k základním projevům nedostatku folátu patří anémie často i s trombocytopenií, leukopenií. Hematopoetická porucha vzniká přes defekt syntézy DNA, kde výchozím produktem je dU (deoxyuridin), který je transformován v dUMP (deoxyuridin monofostát) s následnou metylací v dTMP ( thymidylát, thymidin monofosfát) za účasti thymidylát syntázy. Pokud dTMP je úspěšně konvertován v dTTP (thymidin trifosfát) je použit k syntéze DNA. Methylace dUMP v dTMP je závislá na 5,10-methylen-THF-polyglutamátu, který je v souběhu oxidován na DHF. DHF je zpětně transformován na THF pomocí DHF reduktázy a THF je následně upraven v 5,10-methylen-THF a tím se vytváří cyklus reakcí. Nedostatek vzniklého dTMP vede k inhibici thymidylát syntázy a zvýšené fragilitě chromozomů. Tkáně s nejvyšším metabolickým obratem, největší buněčnou reprodukcí jako je hematopoetický systém, lymfatická tkáň, intestinální kartáčový lem, vlasové folikuly, nádory, vyžadují nejvíce dTMP a při jeho nedostatku nejvíce strádají. Proto použití FdUMP (5-fluorodeoxyuridylát) nahrazující dTMP v ireverzibilní vazbě na thymidylát syntázu a tím inhibující tvorbu nukleotidů je principem antitumorózní terapie.
Schéma upraveno, použito z L.Thomas str.435
Role v metabolismu
Foláty jsou úzce svázané s vitaminem B12, který je potřebný pro přeměnu kyseliny 5-methyltetrahydrofolové (převládající forma cirkulujících filutů) v tetrahydrofolát (THF), jinou metabolicky aktivní formu Filutů.. Deficit vitaminu B12 brání buňce v produkci použitelného THF a tím i v produkci purinů nebo thymidinu nezbytných pro replikaci DNA a pro metabolismus histidinu a serinu. Tyto metabolické defekty mohou vést k megaloblastové (makrocytární) anémii, při níž se krevní buňky nemohou dělit pro neschopnost produkce DNA. K této anémii může vést jak deficit vitaminu B12, tak deficit filutů, výjimečně obojí zároveň. Stanovení hladin filutů, resp. vitaminu B12, je využíváno k objasnění možných příčin tohoto defektu.
Zdroj (syntéza, příjem)
Foláty jsou ve velké míře zastoupeny v potravě (zejména v listové zelenině, salátech). Ve velké kvantitě jsou pak uloženy v játrech jako skladovacím zásobním orgánu.
Distribuce v organismu, obsah ve tkáních
Způsob vylučování nebo metabolismus
Biologický poločas
Při teplotě 4-8°C mimo přímé světlo je stabilita analytu 24 hodin, pro delší skladování je doporučeno zmrazení na -20°C.
Kontrolní (řídící) mechanismy
Literatura
Lothar Thomas, Clinical Laboratory Diagnostics, 1st. English Edition, TH-Books, Germany, 1998
Poznámky
Hemolýza zvyšuje falešně hodnotu folátu při jeho uvolnění z erytrocytů. Nedoporučuje se stanovení folátu při současném užívání metotrexátu a leukovorinu pro možnou zkříženou reakci při stanovení.
Appendixy
Autorské poznámky
Vladimír Bartoš (1998)
Jiřina Lukášková (2008)