Používání Datového standardu verze 2.01 z hlediska správců informačních systémů

Základní informace

Datový standard Ministerstva zdravotnictví vyšel ve své první verzi v roce 1997. Od té doby je implementován v nemocničních informačních systémech (NIS), laboratorních informačních systémech (LIS) a informačních systémech praktických lékařů. Standard slouží k předávání dat o pacientech mezi různými zdravotnickými pracovišti.

Datový standard verze 2.01 a výše je platný od června 2002.

Přínosy verze 2.01:

 

Používání Datového standardu verze 2.01 a výše

Datový standard Ministerstva zdravotnictví je vyvíjen a používán širokým spektrem osob a organizací, které pohlíží na DS ze svého specifického úhlu. Pro účely seznámení správců informačních systémů s používáním DS v tomto dokumentu zúžíme naši pozornost pouze na určité vybrané aspekty používání.

 

 


V souvislosti s používáním Datového standardu se správce systému týkají především standardní procesy instalace a přezkoušení. Na obrázku 2. je zachyceno zpodrobnění procesu používání DS, znázorněného na obr. 1. V následujících odstavcích je rozepsán význam Datového standardu pro jednotlivé procesy.

                   

 

Instalace

Kontrolu správnosti zpráv (tj. souborů s daty o pacientech) podporuje programové vybavení Ověření správnosti dat o pacientech - “ds3valid ”, distribuované na CD-ROM spolu s tímto dokumentem. Instalace a používání uvedeného programu v cílovém prostředí se provádí podle procedur nacházejících se v  uživatelské příručce v odstavci 4.1 Instalace a nastavení.

 

Poskytování technické asistence

Podpora provozu zahrnuje poskytování odpovědí na technické otázky a problémy uživatele. Při této činnosti se správce systému může opírat o text komunikace mezi IS a DS - úvod. Dokument obsahuje popis možných typů kanálů (intranet, internet, disketa) a bezpečnostních požadavků na jednotlivé kanály (žádná otevřená data nesmějí jít po veřejných datových sítích, data předávaná po intranetu nemusejí být zabezpečená, data jdoucí po intranetu prostřednictvím e-mailu musejí být šifrovaná a opatřena certifikátem a data sdělovaná skrze protokol http musejí využívat zabezpečenou komunikační vrstvu SSL (označováno jako https)).