Abstrakt
Hemoglobin je červené krevní barvivo obsažené v erytrocytech.
Jeho nejdůležitější funkcí je přenos kyslíku do tkání.
Terminologie
Synonyma
Klasifikační kódy
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Chemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytu
Lidský hemoglobin je tvořen hlavní doménou HbA a několika menšími komponenty, ze kterých je pouze Hb A2 geneticky podmíněn a ostatní tzv. modifikované hemoglobiny HbA1a, HbA1b a HbA1c jsou formovány sekundárně pod vlivem exogenních faktorů.
Během fetálního období jsou embryonální syntetizované hemoglobiny Hb Gower 1, Hb Gower 2 a Hb Portland vytlačovány HbF a to od 5. až 7. gestačního týdne. Novorozenec má pak v době porodu asi 80% fetálního a 20% HbA. Během prvních šesti měsíců po porodu dochází k výraznému posunu vyzrávání hemoglobinu k dospělé formě, které dosahují ke 12. měsíci života.
Strukturálně je molekula hemoglobinu tvořena ze 4 hemů a bílkovinné molekuly (globinu), která sama sestává ze dvou identických polypeptidových řetězců. Poruchy (i hereditární) spojené s defektem v syntéze (thalasemický syndrom) nebo abnormální strukturou bílkovinných molekul se označují jako hemoglobinopatie. Mezi strukturálně patologické hemoglobiny patří HbS a jeho nestabilní subtypy, HbE, HbM, HbD, Hb Okayama, HbJ vedoucí k projevům beta thalasemia minor, HbC a jeho subtypy vedoucí k alfa thalasemia minor, HbE a jeho subtypy spojené s beta thalasemia major a řada dalších hemoglobinopatií.
Role v metabolismu
Zdroj (syntéza, příjem)
Distribuce v organismu, obsah ve tkáních
Způsob vylučování nebo metabolismus
Biologický poločas
Kontrolní (řídící) mechanismy
Literatura
Lothar Thomas, Clinical Laboratory Diagnostics, 1st. English Edition, TH-Books, Germany 1998
Poznámky
Stabilita hemoglobinu je 1 týden při 8-12°C.
Appendixy
Autorské poznámky
Ilona Fátorová
Jiřina Lukášková (2008)