Porfyriny celkové ve stolici

Za fyziologických podmínek je z endogenních porfyrinů stolicí vylučován protoporfyrin, jeho bakteriální metabolity (mesoporfyrin, pemptoporfyriny, deuteroporfyrin) a koproporfyrin. Proto- a koproporfyrin se dostávají do střeva především žlučí. Spektrum bakteriálních metabolitů protoporfyrinu je velmi pestré a jeví velkou inter- i intraindividuální variabilitu.

Hlavním mechanismem ovlivňujícím koncentraci porfyrinů ve stolici je jejich zvýšené vylučování u porfyrií.

Zvýšení koncentrace porfyrinů ve stolici samo o sobě nemá žádné následky.

Stanovení celkových porfyrinů ve stolici je jednoduché vyšetření indikované především při podezření na porfyria variegata a hereditární koproporfyrii respektive nosičství genu pro tato onemocnění. Zvýšenou koncentraci porfyrinů ve stolici lze očekávat i v jiných situacích (porfyria cutanea tarda, akutní jaterní porfyrie v atace, otrava olovem, erytropoetická protoporfyrie). Následné chromatografické vyšetření porfyrinů ve stolici je indikováno pouze v případech se zvýšenou koncentrací celkových porfyrinů.

 

Princip nejrozšířenější spektrofotometrické metody: porfyriny se převedou do roztoku homogenizací vzorku stolice v kyselině chlorovodíkové, deriváty chlorofylu a karotenoidy se odextrahují éterem. Koncentrace porfyrinů se po naředění vodné fáze stanoví spektrofotometricky obdobně jako v moči.

 

Referenční interval: do 200 nmol/g sušiny

 

Další informace

 

Milan Jirsa

.