Abstrakt
Vylučování urey močí závisí na míře katabolismu proteinů v organismu, celkové hydrataci a na funkci ledvin. Zvýšené množství proteinů v dietě vede při dostatečné diuréze ke zvýšenému vylučování urey. Snížené prokrvení ledvin, dehydratace, renální selhání a obstrukční uropatie jsou spojeny se sníženým vylučováním urey močí a následným zvýšením koncentrace urey v séru. Stanovení urey v moči umožňuje hodnotit ztráty celkového dusíku močí a tím i dusíkovou bilanci organismu.
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Bilance metabolická
Fyziologická variabilita
Urea se do moči dostává glomerulární filtrací, v tubulech pak pasivně difunduje mezi lumen a intersticiem podle koncentračního gradientu. Je-li diuréza dostatečná, urea se v distálních tubulech vstřebává jen minimálně a je vylučována močí ve větší míře. V případě malé diurézy dochází v distálních tubulech ledvin ke zvýšené zpětné difúzi urey do krve: vylučování urey močí klesá.
Široké rozmezí fyziologických hodnot odráží různou míru fyzické aktivity, prokrvení ledvin a množství proteinů přijímaných potravou.
Zvýšené vylučování urey je fyziologické v těhotenství (zvýšená glomerulární filtrace).
Patofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraci
Koncentrace závisí na objemu moči; vzhledem k častějšímu stanovení urey ve střádané moči se další údaje vztahují obecně k míře vylučování (odpadu) urey močí.
Zvýšené vylučování močí
Snížené vylučování močí
K retenci urey v organismu dochází dříve než k retenci kreatininu, tj. i bez přítomnosti organického poškození ledvin (prerenální urémie). Za stavů dehydratace a snížené diurézy se více urey vstřebává zpět do krve díky její snadné difuzibilitě, koncentrace urey v moči je však také vysoká (malý objem vody).
Přímé následky abnormálních koncentrací
Referenční intervaly
věk |
koncentrace (mmol/l) |
odpad močí za 24 hod. (mmol/d) |
0 - 1 týden |
|
2,5 - 3,3 |
1 týden - 2 měsíce |
|
10,0 - 17,0 |
2 měsíce - 1 rok |
|
33,0- 67,0 |
1 - 15 roků |
55,0 - 300,0 |
67,0 - 333,0 |
15 - 99 roků |
67,0 - 580,0 |
67,0 - 580,0 |
Interference in-vivo
Omezení stanovení
Stanovuje se obvykle ve střádané moči (plast bez úpravy).
Pokud není střádaná moč uchovávána v chladu, je nutno ji konzervovat přidáním HCl (2 ml/l moči - vzorek se okyseluje na pH nižší než 7), jinak dochází k degradaci urey přítomnými bakteriemi obsahujícími ureázu. Při teplotě místnosti může koncentrace urey v nekonzervované moči klesnout za 24 hodin až o třetinu.
Stabilita: 2 dny při 20 až 25 °C, 1 týden při 4 až 8 °C, 4 týdny při -20 °C.
Použití ve výpočtech a odvozených parametrech
Dusíková bilance
Dusík urey představuje 82 až 84 % celkového dusíku vylučovaného močí, ze stanovení odpadu urey se tak dá vypočítat dusíková bilance organismu. U pacientů v těžkých stavech (sepse, hyperkatabolismus, pokročilá jaterní insuficience) však může být podíl dusíku přítomného v moči ve formě urey mnohem nižší.
Znaky analytické metody
Stanovuje se stejně jako v séru, moč je nutno před analýzou naředit v poměru 1:20 až 1:50 v závislosti na použité metodě a přístrojovém vybavení.
Ekonomické náklady
Použití pro klinické účely
Ztráty urey močí za 24 hodin jsou důležitým ukazatelem míry katabolismu proteinů: zvýšená degradace proteinů vede ke zvýšené tvorbě urey a zvýšenému vylučování této dusíkaté látky močí. V hypermetabolických stavech souvisí množství katabolizovaných proteinů a následná syntéza urey s rychlostí glukoneogeneze. Stanovení urey v moči umožňuje hodnotit ztráty celkového dusíku močí a tím i dusíkovou bilanci.
LiteraturaOSN-E
Racek, J. et al: Klinická biochemie, 1. vydání. Galén, Praha, 1999. ISBN 80‑7262‑023‑1. Karolinum, Praha, 1999. ISBN 80‑7184‑971‑5
Kaplan, L. A,; Pesce A. J.: Clinical Chemistry Theory, Analysis, and Correlation, The C.V. Mosby Company, USA, 1984. ISBN 0-8016-2705-2
Masopust, J.: Klinická biochemie. Požadování a hodnocení biochemických vyšetření. Karolinum, Praha, 1998. ISBN 80‑7184‑649‑3
Thomas, L.: Clinical Laboratory Diagnostics: Use and Assessment of Clinical Laboratory Results. TH-Books-Verl.-Ges., Frankfurt/Main, 1998. ISBN 3-9805215-4-0
Poznámky
Dospělý člověk denně syntetizuje asi 16 g (266 mmol) urey, většina je vylučována močí. 40 - 60% profiltrované urey se v proximálních tubulech zpětně vstřebává pasivní difúzí; v distálních tubulech pokračuje vstřebávání hlavně v případě snížené diurézy (až 70 % urey, která se dostala do distálního tubulu). Koncentrace urey ve finální moči je přibližně 60x vyšší než v séru.
AppendixyOSN-E
Autorské poznámky
Vladimíra Kvasnicová (srpen 2006)