OSN-SAbstraktOSN-E

Autoprotilátky proti TSH-receptorům, obsaženým v buněčné membráně buněk štítné žlázy, netvoří protilátky jednoho typu. Jedná se o skupinu protilátek, které se sice váží na buněčný receptor pro TSH, ale vykazují někdy zcela odlišnou odpověď buněk štítné žlázy. Některé protilátky se váží na TSH-receptor a přitom imitují funkci přirozeného ligandu TSH (thyroid stimulating immunoglobulin - TSI), jiné protilátky se vyznačují větší vazebnou schopností k receptorům než vykazuje přirozený ligand TSH. Tím dochází k déle trvající stimulaci buněk štítné žlázy než u přirozeného ligandu, z čehož pramení i přetrvávající produkce tyroxinu a trijodtyroninu (long acting thyroid stimulation - LATS). Další typ protilátek vazbou na receptor tento receptor zablokuje (thyroid-receptor binding and inhibiting antibodies - TBAB) a blokuje produkci tyreoidálních hormonů.

 

OSN-STerminologieOSN-E

TRAK (TSH-Receptor antibody), protilátky proti TSH-receptorům

 

OSN-SSynonymaOSN-E

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

TRAK - protilátky různého typu a specifity k různým částem receptoru pro TSH vyskytujících se na povrchu buněk štítné žlázy. Protilátky vykazují různou vazebnou konstantu i kapacitu. Projevují se zablokováním receptoru nebo jeho stimulací, která na rozdíl od přirozeného ligandu - TSH nemůže být regulována. Receptor pro TSH je glykoprotein v membráně buněk štítné žlázy o m.h. 85 kDa. Vazbou TSH na receptor dochází k aktivaci adenylylcyklázy na vnitřní straně buněčné membrány. Gen pro receptor se nachází na chromozomu 14. Byly identifikovány dvě sekvence aminokyselin o délce 24 a 29 aminokyselin, které představují hlavní antigenní determinanty TSH-receptoru. Byly vysloveny hypotézy o spuštění produkce protilátek proti TSH-receptorům virovou infekcí, či primární vazbou viru na receptor. Stejně jako Anti-TG, také TRAK se někdy vyskytují v nízkých koncentracích u zdravých osob.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

TRAK autoprotilátky jsou markerem pro M. Basedow. Začínající hypertyreózy jsou v 80 - 85 % pozitivní, později v průběhu onemocnění klesá prevalence těchto protilátek na 40 - 60 %. Nemocní s eutyroidní strumou, akutní, subakutní nebo chronickou thyreoiditidou mají TRAK pozitivní u méně než 10 % případů.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Nízké koncentrace autoprotilátek TRAK se vyskytují i u 1 - 5 % jedinců zdravé populace. Přehled prevalence výskytu TRAK u patologických stavů štítné žlázy viz tabulka (hodnoty jsou platné pro soupravu TRAK-Assay firmy BRAHMS Diagnostika). TRAK (označuje se také jako thyreoideu stimulující imunoglobuliny) se stanovují pomocí radioreceptorové metody (RRA). Protilátky se váží na izolované buněčné membrány buněk štítné žlázy, které obsahují TSH-receptory. Membrány se izolují ze štítných žláz šimpanzů nebo vepřů.

V poslední době se stanovují TRAK rovněž metodou biologickou - stanovením enzymové aktivity adenylylcyklázy.

Onemocnění

TRAK

%          

IU/l

Zdraví jedinci

1-5        

do 9

Hashimotova tyreoiditida

do 10      

9-15

Hypotyreóza

do 10      

9-400

M.Basedow začínající

80-85       

do 50

M.Basedow pokročilý

40-60     

9-70

Struma (eutyoidní)

do 10     

9-15

Tyreotoxická struma

do 10     

9-15

Izolovaný adenom

do 10      

9-15

Karcinom štítné žlázy

10         

9-50

 

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

Lze doporučit, aby si každá laboratoř ověřila vlastní rozmezí normálních a patologických koncentrací TRAK, vzhledem k tomu, že jednotlivé diagnostické soupravy využívají různé systémy pro detekci protilátek proti TSH-receptorům.

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Autor: Šafarčík Kristian 

Poslední revize: 31.7.1998