Informace ke skupinám “Příprava LP” a “LP”a informace k  "Laboratorní příručce"

 

 

Také nástroje systému SLP určené pro přípravu LP nabízejí více způsobů použití a připouštějí variabilitu a různá požadovaná řešení. V následujícím textu popíšeme tyto nástroje a některé v praxi používané přístupy.

 

 

Uživatel vytváří podklady (dokumenty) pro budoucí kapitoly své Laboratorní příručky ve skupině označované “Příprava laboratorní příručky”.

Finální tvary své Laboratorní příručky pak ukládá ve skupině označované “Laboratorní příručka”.

 

obou skupinách má k dispozici podskupiny:

·         OBSAH  - (fakultativní)

·         stránky s hlavičkami  

·         stránky bez hlaviček  - (nejčastěji používané)

Tyto podskupiny budou nejvíce používané ve skupině pro přípravu LP, hotové LP budou spíše ukládané jako LP vydané - kompletní případně i mimo systém SLP.

 

Ve skupině “Příprava laboratorní příručky” má uživatel ještě navíc k dispozici volbu podskupiny pro vkládání vlastních pracovních poznámek - "POZNÁMKY".

 

Ve skupině "Laboratorní příručka" má uživatel ještě navíc k dispozici volbu:

- podskupiny pro ukládání kompletních platných laboratorních příruček "Laboratorní příručky vydané" a

- podskupiny pro vložení seznamu současných (a případně i předchozích) vydaných laboratorních příruček všech forem (tj. papírových i elektronických na CD i internetu) "Laboratorní příručka vydaná - kompletní". Obě uvedené skupiny obsahují dokumenty řízené.

 

 

 

Popis skupiny "Příprava laboratorní příručky"

 

Skupina slouží k prvotnímu vytvoření a následnému udržování jednotlivých kapitol Laboratorní příručky (čili jednotlivých stránek včetně úvodní stránky s obsahem příručky).

Obsahuje kapitoly Laboratorní příručky, které jako dokument nejsou nikdy označené příznakem "zkontrolováno" ani "schváleno" (!) - jsou neřízené.

 

Po jejich prvotním naplnění a schválení budou tyto dokumenty označeny jako dokončené (příznakem "dokončeno") a budou určeny k prvotnímu vydání Laboratorní příručky (papírové nebo hypertextové).

 

Při realizaci vydání Laboratorní příručky budou tyto dokončené kapitoly překopírované do skupiny "Laboratorní příručka" (jako kapitoly nebo jako zpracovaný celek) a v této skupině "Příprava laboratorní příručky" budou nadále průběžně udržované (aktualizované). S každým novým vydáním Laboratorní příručky se celý proces "posunutí výše" opakuje. 

 

K překopírování po kapitolách slouží v systému SLP speciální funkce, která se aktivuje stisknutím tlačítka "Kopie" (vztahuje se na dokončené dokumenty typu "obsah", "stránky s hlavičkami" i na "stránky bez hlaviček"). Tlačítko je k dispozici vpravo nahoře, záměrně mimo standardní funkční tlačítka.

 

V praxi je nyní běžnější jednotlivé kapitoly nekopírovat, ponechat je trvale jako pracovní a vygenerovat z nich v určený čas kompletní tvar laboratorní příručky, která pak bude uložena ve skupině "Laboratorní příručka" jako řízený dokument.

 

V praxi toto znamená, že ve skupině "Příprava laboratorní příručky" bude neustále udržován aktuální stav a ve skupině "Laboratorní příručka" bude vždy oficiální poslední vydání nebo zde bude odkaz na místo jeho uložení.

 

To, zda bude Laboratorní příručka tvořena více dokumenty (například každá kapitola v samostatném dokumentu, jak je doporučováno) nebo zda bude tvořena jen jedním dokumentem (všechny kapitoly v jednom rozsáhlém dokumentu), je věcí uživatele.

 

K tvorbě příručky budou v praxi nejčastěji zvoleny "stránky bez hlaviček" (tj. "text plný", celostránkový), výjimečně jen a po zralé úvaze "stránky s hlavičkami" (tj. na každé stránce název, typ dokumentu, číslo a další údaje) - tato varianta byla připravena na speciální přání některých uživatelů.

 

Fakultativní podskupina "obsah" slouží pouze pro uložení stránek se seznamem jednotlivých kapitol a příslušných stran v papírové formě publikace. Pokud jsou vydávány příručky v různých formátech, budou se lišit i v číslování stran a pak může být i několik dokumentů s uloženým výčtem kapitol.

Obsah příručky může být i součástí jedné z kapitol ve skupině např. "stránky bez hlaviček" (je věcí uživatele).

Fakultativní podskupina "poznámky" není součástí obsahu Laboratorní příručky, slouží pouze jako pracovní prostor pro ukládání poznámek, výpisků atd.

 

Poznámka:

V praxi se můžete rozhodnout pro využívání pouze jedné podskupiny (a sice nejlépe "LP - stránky bez hlaviček") a v ní může být nakonec uložena i celá LP - toto ale není rozumné v případě zamýšlené hypertextové formy LP!

 

 

 

Popis skupiny "Laboratorní příručka"

 

Obsahuje aktuální vydané kapitoly Laboratorní příručky nebo kompletní Laboratorní příručku jako celek nebo potřebné informace o platné Laboratorní příručce a místě jejího uložení.

(Viz též popis skupiny "Příprava laboratorní příručky" uvedený výše).

 

V okamžiku, kdy je ve skupině "Příprava laboratorní příručky" dokončena verze k vydání (prvnímu nebo  reedici), mohou být dokumenty zkopírovány do skupiny "Laboratorní příručka" (po kapitolách nebo jako finální celek).

 

Budou-li kopírovány po kapitolách, mohou být z nich následně zpracovány příslušné podklady pro tisk laboratorní příručky nebo pro její hypertextovou formu. Běžnější v praxi je, že se tato činnost realizuje nad dokumenty ve skupině "Příprava laboratorní příručky" a zde jsou již jen finální sumární tvary.

 

Originál tiskového nebo hypertextového vydání je uložen dle příslušně definovaných pravidel a je součástí řízené dokumentace. Na zmiňované dokumenty ve skupině "Laboratorní příručka" může být  pohlíženo jako na informativní nebo jako na řízené - podle toho, jak bude uživatelem zamýšleno a definováno v příslušné dokumentaci.

 

V této skupině se mezi jednotlivými vydáními Laboratorní příručky běžně nerealizují žádná změnová řízení.

 

Potřebné informace o jednotlivých vydáních mohou být v podskupině "Laboratorní příručky vydané", kde jsou dokumenty vedené jako řízené.

 

Kompletní sumární textový obsah aktuální Laboratorní příručky může být v podskupině "Laboratorní příručka vydaná - kompletní", kde jsou dokumenty vedené jako řízené. Zde může být rozdělena i na více dílčích patřičně označených částí (dílů).

 

 

--------------------------------------------------------------------- 

Laboratorní příručka

 

Laboratorní příručku vydává laboratoř v první řadě pro zlepšení komunikace s uživateli laboratorních služeb, v řadě druhé pro své vlastní zviditelnění a případně i komerční efekt. Laboratorní příručka je obecným průvodcem dostupnými laboratorními službami a způsobem jejich kvalitního využívání. Laboratorní příručka může být v podobě klasické papírové (kniha, brožura) i v podobě elektronické (hypertext na CD, intranet, internet).

 

Základní členění Laboratorní příručky

 

Z doporučení normy ISO 15189, z požadavků Datového standardu MZ ČR verze 2 a výše, z požadavků VZP, z doporučení příslušných odborných společností ČLS a ze současných zvyklostí v ČR osvědčených v praxi vyplývá, že můžeme obsah Laboratorní příručky rozdělit do několika základních logických celků (které se dále budou dělit na jednotlivé odstavce):

               

  1. Obsah a úvod
  2. Informace o laboratoři
  3. Manuál pro odběry primárních vzorků
  4. Preanalytické procesy v laboratoři
  5. Vydávání výsledků a komunikace s laboratoří
  6. Množina laboratorních vyšetření poskytovaných laboratoří včetně popisu položek
  7. Pokyny a instrukce
  8. Přílohy
  9. Odkazy

 

Dělení není povinné (je doporučené), symbolické označení jednotlivých částí Laboratorní příručky písmeny je jednou z možných variant.

 

 

Vazba Laboratorní příručky na normu ČSN EN ISO 15189:2013 (dále jen ISO 15189)

 

Norma ISO 15189 neurčuje strukturování Laboratorní příručky, ani neřeší všechny její části typické pro příručky tuzemské. Podrobně rozpracovává především stěžejní "informace pro pacienty a uživatele" a "žádanky". Například na " informace pro pacienty a uživatele" nahlíží norma poněkud šířeji, než je tuzemským zvykem, v případě žádanek je velmi podrobná a naopak jinde pouze konstatuje nutnost zpracování příslušné problematiky. Za stěžejní lze považovat odstavce 5.4.2 až 5.4.6, kde jsou definovány informace, včetně postupů a pokynů určené pacientům a uživatelům.

Je nutné zdůraznit, že norma ISO 15189 považuje "informace pro pacienty a uživatele" za stěžejní a klade důraz na jejich dostupnost. Předkládaná struktura Laboratorní příručka plně obsahuje tyto požadované "informace" a navíc ještě obsahuje další patřičně zatříděné požadavky a informace, významné pro tuzemskou praxi.

 

 

Poznámka:

V následujících dokumentech v této skupině je rozpracována doporučovaná struktura Laboratorní příručky (podrobný popis s výběrem příslušných odstavců normy ISO 15189 a jsou připojeny příklady.

 

Viz též _ISO 15189 a Laboratorní příručka ve skupině "Externí podklady a pokyny.