OSN-SAbstraktOSN-E

Vápník je v organismu přítomen jako dvojmocný iont a to buď volný nebo komplexně vázaný. Spolu s fosforem tvoří anorganický podíl kostí, dentinu a zubní skloviny. Nejdůležitější je jeho ionizovaná frakce. Regulován je parathormonem (paratyrinem), kalcitoninem a vitaminem D. Vápenatý iont je důležitý v převodu nervového vzruchu, jako kofaktor některých enzymatických reakcí a při koagulaci krve. Změny hladiny vápníku v krvi mohou být způsobeny onemocněním příštítných tělísek, onemocněním kostí, defektním vstřebáváním vápníku ze střeva nebo poruchou ledvin.

 

OSN-STerminologieOSN-E

Vápník, vápenatý kationt

 

OSN-SSynonymaOSN-E

Kalcium, kalciový kationt

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

Vápník (Ca, atomové číslo 20) má atomovou hmotnost 40,08 g/mol. Bod tání 842 °C, bod varu 1484 °C. Radium atomu je 197,3 pm.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Kalcium patří mezi hlavní tělesné kationty. Hlavní fyziologický význam spočívá v

 

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

Z potravy se absorbuje jen část přijatého kalcia a střevní absorpce je společně s renální eliminací součástí regulace homeostázy vápenatého kationtu v organismu. Maximum vstřebávání probíhá v duodenu. Absorpci ovlivňuje 1,25-dihydroxyvitamin D3 (společně s magneziem a fosfáty). Zvýšení absorpce je při současném požití laktózy a stravy s proteiny, naopak fosfáty a fytáty vstřebávání tlumí. Pokud je ve střevním lumen nepoměr mezi vápenatými kationty a oxalátovými anionty, dochází k snadnějšímu vstřebání toho iontu, který je v relativním nadbytku. Při nedostatku vápenatých kationtů tak vzniká hyperoxalurie, při nižším obsahu oxalátů v lumen se lépe vstřebává vápenatý kation. Jinak se vytvoří nerozpustný kalciumoxalát, který je vyloučen per vias naturales. Tento mechanismus se využívá při léčbě hyperoxalurie.

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Kolem 99 % vápníku v těle je obsaženo v kostech a zubech. V plazmě se vyskytuje ve třech formách - volný vápenatý iont (50%), vázaný na protein, hlavně albumin (45%), v komplexu s organickými sloučeninami, převážně citrátem (5%).

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

V plazmě je kolem 38 molárních % celkového kalcia vázáno na proteiny.  Zbývající část může být profiltrována v glomerulech. Je tvořena volným, ionizovaným kalciem, kterého je asi polovina celkové molární koncentrace (53 %), dalších 10 molárních % celkového kalcia tvoří komplexy s citrátem a hydrogenuhličitanem. Většina profiltrovaného kalciového kationtu se zpětně vstřebává majoritním pasivním transportem v proximálním tubulu (50 – 55 5) a Henleho kličce (20 – 30 %), podobně jako u magnezia se jedná o transcelulární transport a paracelulární transport přes paracellin-1. V distálním tubulu se vstřebává 12 – 25 % profiltrovaného kalcia. Řízený transport kalcia se odehrává na úrovni ascendentního raménka Henleho kličky, distálního tubulu a sběrného kanálku. V těchto částech nefronu se uplatňuje parathyrin (PTH, zvyšuje reabsorpci kalcia a snižuje reabsorpci fosfátů systémem závislým na adenylátcykláze) a vitamin D (rovněž zvyšuje reabsorpci kalcia). Jen zdánlivě paradoxně se při primární hyperparathyreóze s nadbytkem PTH objevuje výrazná hyperkalciurie – důvodem je zvýšená nálož kalcia pocházejícího z rezorbovaného skeletu a tedy i zvýšené profiltrované množství kalcia a dosažení stropu aktivních tubulárních trasportních procesů. Vysoká eliminace fosfátů je v této situaci naopak projevem působení PTH (v moči se zvyšuje současně cAMP). Výsledkem všech uvedených procesů se skutečnost, že se kalcia zpětně vstřebává kolem 95 % z profiltrovaného množství.

 

V plazmě se vyskytuje vápenatý kation ve vazbě na proteiny, v komplexech a ve volné, ionizované formě. Protože pouze ionizované kalcium je fyziologicky účinné, jsou snahy koncentraci celkového kalcia převést na ionizovanou formu výpočtem, není-li k dispozici přímé měření aktivity Ca2+.

 

Frakce kalcia v krevní plazmě

 

Celkový

(2,40 mmol/l)

Ultrafiltrabilní (1,50 mmol/l)

Volný, „ionizovaný“ (1,25 mmol/l)

Aktivní

0,45 mmol/l

Elektrostaticky vázaný

0,80 mmol/l

Komplexy (fosfáty, citrát, CaHCO3-)

0,25 mmol/l

Vázaný na proteiny (0,90 mmol/l)

Albumin a globuliny

0,90 mmol/l

Zdroj: Siggaard-Andersen et al.: Scand. J. Clin. Lab. Invest, 43, 1983, Suppl. 165, s. 11 – 16.

 

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

Regulace vápníku v séru je řízena 3 hormony. Parathyrinem, hormonem příštitných tělísek, který se uvolňuje při poklesu koncentrace kalcia v séru. Způsobuje zvýšenou resorbci Ca2+ z primární moče a uvolňování z kostí. 1-alfa-25-dihydroxycholecalciferol je biologicky aktivní forma vitaminu D. Zvyšuje resorpci ve střevech a uvolňování Ca2+ z kostí. Kalcitonin je peptický hormon produkovaný štítnou žlázou. Brzdí uvolňování z kostí a zvyšuje vylučování Ca2+ močí. Je uvolňován vyšší koncentrací Ca2+.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Jabor A. a kolektiv: Vnitřní prostředí. Grada, Praha, 2008.

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Antonín Jabor, (2008-11-14)