Abstrakt
Eosinofilní kationický protein je uvolňován z eosinofilních leukocytů. Jeho stanovení slouží jako marker eosinofilního zánětu, zejména u bronchiálního astmatu.
Terminologie
Synonyma
Klasifikační kódy
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Laboratorní testy v diagnostice alergických stavů
Chemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E
Role v metabolismu
ECP patří mezi preformované granulární proteiny eozinofilů, uvolňující se do okolního prostředí v případě jejich aktivace. Přítomnost vyšší koncentrace ECP odráží aktivaci eozinofilních leukocytů, provázející obvykle pozdní fázi alergické reakce I.typu . ECP je toxický nejen pro parazity, které pomáhá likvidovat, ale i pro neurony, epiteliální buňky a izolované buňky myokardu. Svou vazbou na heparin zpomaluje krevní srážlivost.
Jeho hodnota koreluje se stupněm zánětu a nemusí být provázena eozinofilií ani zvýšenou hladinou IgE.
Zdroj (syntéza, příjem)
Distribuce v organismu, obsah ve tkáních
Způsob vylučování nebo metabolismus
Biologický poločas
Kontrolní (řídící) mechanismy
Literatura
Poznámky
Hladinu ECP stanovujeme z krve metodou chemiluminiscence. Ke stanovení stačí 0,1 ml. Krev nemusí být odebírána nalačno, ale nesmíme použít hemolytické sérum, které by výsledek zkreslilo. Při vyšetření zaznamenáme hodinu odběru a teplotu prostředí. Odebraná krev má 60 až 120 minut stát při pokojové teplotě, aby se krev srazila. Potom vzorek centrifugujeme a inkubujeme s králičí protilátkou proti ECP, konjugovanou s alkalickou fosfatázou. Inkubace trvá 30 minut. Následné promytí a přidání substrátu fosforečného esteru adamantyl dioxetanu vede stykem s přítomnou (konjugovanou) alkalickou fosfatázou ke vzniku nestabilního meziproduktu, který se rozpadá za produkce záření, detekovatelného luminometrem. Intenzita záření je přímo úměrná koncentraci ECP ve vyšetřovaném vzorku.
Existuje vysoká korelace mezi koncentrací ECP a aktivitou atopické dermatitidy, klinickými projevy bronchiálního astmatu a alergické rhinitidy. U sezónních alergií kolísá hladina ECP v souvislosti s ročním obdobím.
ECP je dalším parametrem, který doplňuje diagnostickou paletu vyšetřovacích metod v alergologii. Pomáhá zejména k monitorování průběhu alergických chorob jedince v souvislosti s léčbou, ročním obdobím, věkem, ale opět není jednoznačným a spolehlivým ukazatelem, který by alergickou etiologii potvrdil, či vyvrátil. Normální hodnoty jsou v rozmezí 0-25 j.
Appendixy
Autorské poznámky
Jiřina Bartůňková, Eva Vernerová