OSN-SAbstraktOSN-E

Brushit je vzácnějším minerálem močových kamenů. Vyskytuje se v 0,25 % konkrementů.

Kameny bývají monominerální, nejčastější příměsí jsou apatit a oxaláty. Může se vyskytovat také jako minoritní složka s whewellitem a weddellitem, kde tvoří obvykle souvislou mezivrstvu. Kameny jsou různě velké, oválného až nepravidelného tvaru. Mají bílou až žlutobílou barvu. Na povrchu bývají nodulární ("vzhled květáku"), jemně krystalické. Jsou tvrdé a houževnaté. Na lomu je patrné radiální uspořádání jehlicovitých krystalů, které mají hedvábný či perleťový lesk a jsou lehce průsvitné.

Variety - a) geometrický střed leží uvnitř kamene a je bez příměsí, b) střed leží na povrchu a je tvořen apatitovým plátem, c) kámen obsahuje heterogenní obvykle oxalátové jádro, d) povrch je pokryt vrstvou weddellitu, e) tvoří příměs v jiném kameni.

 

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

BRUSHIT

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Vznik konkrementů brushitu je doprovázen těmito biochemickými litogenními faktory - hyperkalciurie, primární HPT, hyperfosfaturie, hypocitraturie, renální tubulární acidóza, imobilizace (není infekčního původu), pH = 6,8 - 7,2.

 

OSN-SPřímé následky abnormálních koncentracíOSN-E

 

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

 

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

 

 

OSN-SOmezení stanoveníOSN-E

 

 

OSN-SPoužití ve výpočtech a odvozených parametrechOSN-E

 

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

Brushitové kameny jsou spojovány s hyperparathyreoidismem. Rychlý růst se projevuje kapraďovitým narůstáním radiálních svazků (známé také ze struvitových kamenů). Narůstají v mírně kyselé moči (6,8 - 7,2), nesouvisejí s infekcí

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E