OSN-SAbstraktOSN-E

Tacrolimus v krvi se monitoruje v rámci imunosupresivní léčky s použitím HPLC nebo imunoanalytických metod. Terapeutický rozsah pro Tacrolimus není striktně vymezen vzhledem k individuálním rozdílům v metabolismu a citlivosti vůči jiným imunosupresivům a jejich kombinacím, druhu transplantace, časovému faktoru a řadě dalších jiných faktorů.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Tacrolimus

 

OSN-STerapeutické mezeOSN-E

Doporučená startovací i.v. dávka FK 506 je 0,05 – 0,20 mg/kg/den, u orální dávky jde cca o 0,15 – 0,30 mg/kg/den (rozděleno na 12 hodinové intervaly).

 

Pro období 0 – 2 měsíce po transplantaci: 15 - 20 ng/ml

3 - 6 měsíců: 10 – 15 ng/ml

6 - 9 měsíců: 9 – 14 ng/ml

dále: 5 - 10 ng/ml

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Stanovení pomocí soupravy Emit® 2000 Tacrolimus Assay je založeno na principu homogenní enzymové imunoanalýzy s kompeticí neznámého tacrolimu ve vzorku plné krve a tacrolimu v reagenčním činidle soupravy o vazebná místa protilátky proti tacrolimu v dalším reagenčním činidle soupravy. Reagenční tacrolimus je značený rekombinantním enzymem glukozo-6-fosfát dehydrogenázou (rG6PDH). Aktivní (nenavázaný) enzym konvertuje oxidací nikotinamid adenin dinukleotidu (NAD) v reagenčním činidle

s protilátkou na NADH . Výsledné změny v absorbanci jsou měřeny spektrofotometricky. Enzymatická aktivita klesá po navázání protilátky a umožňuje tak měření koncentrace tacrolimu v pojmech enzymatické aktivity.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Anna Glagoličová