Abstrakt
Stanovení proGRP (pro-Gastrin Releasing Peptide) v plazmě se využívá pro monitorování a diagnostiku malobuněčného karcinomu plic.
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Fyziologická variabilita
Patofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraci
Přímé následky abnormálních koncentrací
Referenční intervaly
2,0 – 65,0 ng/l
Interference in-vivo
Omezení stanovení
Pokud se pro stanovení využije sérum, poskytuje nižší výsledky (cca do 63,0 ng/l).
Vzorky séra a vzorky plazmy od téhož jedince mohou poskytnout odlišné výsledky (v plazmě vyšší koncentrace proGRP) – k monitorování terapie a detekci progrese onemocnění je nutné používat jednotný typ vzorku!
Nízká stabilita vzorku i při použití plazmy (při pokojové teplotě nutno dopravit vzorek do labortaoře do 3 hodin od odběru). Vadí hemolýza.
Použití ve výpočtech a odvozených parametrech
Znaky analytické metody
Ekonomické náklady
Použití pro klinické účely
Vysoká specificita a senzitivita (uvádí se senzitivita mezi 47 – 86%, specificita 99 – 100%) činí z proGRP nejvhodnější marker SCLC (vyšší senzitivita než u dosud používané NSE a CYFRA 21-1 pro diagnostiku, progresi i rekurenci onemocnění).
Koncentrace > 100 ng/l (při neporušené funkci ledvin) jsou velmi suspektní pro SCLC, při koncentracích > 200 ng/l se v 99% případů jedná o SCLC.
- nemalobuněčné plicní karcinomy (NSCLC) a ostatní tumory, plicní metastázy: koncentrace proGRP převážně < 100 ng/l (nejčastěji 15 – 80 ng/l), pokud jsou hodnoty u NSCLC vyšší (při neporušené funkci ledvin), obsahuje nádor v. s. neuroendokrinní buňky (nediferencované nemalobuněčné plicní karcinomy, karcinoid, medulární thyreoidální karcinom, některé karcinomy prostaty, jícnu a ovaria)
U benigních onemocnění gastrointestinálního a urogenitálního traktu (hepatitis, cirhóza, onemocnění žlučových cest, pankreatitis, gastritis, střevní záněty, infekce urogenitálního traktu) koncentrace nepřekračují 150 ng/l.
Výjimkou jsou pacienti s poruchou funkce ledvin, kdy mohou být hodnoty proGRP zvýšeny i výrazně nad 100 ng/l – až do 350 ng/l (existuje významná korelace mezi koncentrací proGRP a kreatininu v séru).
Literatura
Poznámky
Appendixy
Autorské poznámky
Klára Bořecká, 2009-06-15