OSN-SAbstraktOSN-E

Stanovení proGRP (pro-Gastrin Releasing Peptide) v plazmě se využívá pro monitorování a diagnostiku malobuněčného karcinomu plic.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

proGRP

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

 

OSN-SPřímé následky abnormálních koncentracíOSN-E

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

2,0 – 65,0 ng/l

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

 

OSN-SOmezení stanoveníOSN-E

Pokud se pro stanovení využije sérum, poskytuje nižší výsledky (cca do 63,0 ng/l).

 

Vzorky séra a vzorky plazmy od téhož jedince mohou poskytnout odlišné výsledky (v plazmě vyšší koncentrace proGRP) – k monitorování terapie a detekci progrese  onemocnění je nutné používat jednotný typ vzorku!

 

Nízká stabilita vzorku i při použití plazmy (při pokojové teplotě nutno dopravit vzorek do labortaoře do 3 hodin od odběru). Vadí hemolýza.

 

OSN-SPoužití ve výpočtech a odvozených parametrechOSN-E

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

  1. Maligní onemocnění – malobuněčné plicní karcinomy (SCLC): exprese proGRP není závislá na stadiu onemocnění a stoupá již v jeho časných fázích – stanovení proGRP má význam pro časnou detekci tumoru u rizikových pacientů (resp. dif. dg. SCLC od benigních onemocnění, proGRP není vhodné používat jako screeningový test, výskyt SCLC u běžné populace je nízký), dále je vhodný pro sledování průběhu choroby, účinnosti terapie a odhalení recidivy.

Vysoká specificita a senzitivita (uvádí se senzitivita mezi 47 – 86%, specificita 99 – 100%) činí z proGRP nejvhodnější marker SCLC (vyšší senzitivita než u dosud používané NSE a CYFRA 21-1 pro diagnostiku, progresi i rekurenci onemocnění).

Koncentrace > 100 ng/l (při neporušené funkci ledvin) jsou velmi suspektní pro SCLC, při koncentracích > 200 ng/l se v 99% případů jedná o SCLC.

 

-  nemalobuněčné plicní karcinomy (NSCLC) a ostatní tumory, plicní metastázy: koncentrace proGRP převážně < 100 ng/l (nejčastěji 15 – 80 ng/l), pokud jsou hodnoty u NSCLC vyšší (při neporušené funkci ledvin), obsahuje nádor v. s. neuroendokrinní buňky (nediferencované nemalobuněčné plicní karcinomy, karcinoid, medulární thyreoidální karcinom, některé karcinomy prostaty, jícnu a ovaria)

 

  1. Benigní onemocnění plic (TBC, sarkoidóza, CHOPN, pneumonie, pleuritis), mammy, gynekologická a autoimunitní bez postižení ledvin: většinou koncentrace proGRP nepřekračují 100 ng/l.

U benigních onemocnění gastrointestinálního a urogenitálního traktu (hepatitis, cirhóza, onemocnění žlučových cest, pankreatitis, gastritis, střevní záněty, infekce urogenitálního traktu) koncentrace nepřekračují 150 ng/l.

Výjimkou jsou pacienti s poruchou funkce ledvin, kdy mohou být hodnoty proGRP zvýšeny i výrazně nad 100 ng/l – až do 350 ng/l (existuje významná korelace mezi koncentrací proGRP a kreatininu v séru).

 

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Klára Bořecká, 2009-06-15