Abstrakt
STH v séru společně s IGF-I ovlivňují metabolismus všech základních složek organismu, bílkovin, cukrů, tuků, minerálů. STH stimuluje proteosyntézu a má anabolický efekt. STH je nezbytný pro normální růst, hormon stimuluje růst dlouhých kostí, způsobuje hyperplasii svalové tkáně a stimuluje erytropoézu.
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Fyziologická variabilita
Uvolňování STH má pulzní charakter s vrcholy sekrece v noci během spánku. Ve dne je sekrece také nárazová, ale STH se objevuje v nižších koncentracích. Nejvyšší sekrece je v období puberty. Na regulaci sekrece STH se kromě GHRH a SRIF podílí i stres, fyzická námaha, hypoglykémie, thyroidální hormony, testosteron, estrogeny, infuze aminokyselin (speciálně obsahujících arginin).
Patofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraci
Faktory vedoucí ke snížení GH:
-postprandiální hyperglykémie
-stres, úzkost, emoční vypětí
-deficit pohlavních hormonů, zejména androgenů
-vysoká koncentrace volných mastných kyselin, obezita, hypothyreoidismus, hyperthyreoidismus, hyperfunkce kůry nadledvin
-kortikosteroidy, aminofylin, teofylin, fenoxybenzamin, ergotaminové alkaloidy, reserpin, fentolamin, chlorpromazin, morfin, bromokriptin
Faktory vedoucí ke zvýšení GH:
-hladovění
-kachexie, proteinová malnutrice
-diabetes mellitus špatně kompenzovaný
-estrogeny, androgeny, ACTH
-piperdin, L-dopa, propranolol, klonidin, amfetamin, metoklopramid
Přímé následky abnormálních koncentrací
Poruchy související s růstovým hormonem mohou být způsobeny jeho nedostatkem nebo poruchou senzitivity na úrovni receptorů.
Mezi primární poruchy senzitivity na GH (hereditární, kongenitální defekty, Laronův syndrom) patří:
-deficit GH receptorů
-abnormální GH signální transdukce ( postreceptorový defekt)
-primární defekt IGF-I syntézy
Sekundární příčiny snížené senzitivity na GH (získané, někdy jen přechodné):
-cirkulace inhibujících protilátek na GH
-cirkulující protilátky na GH receptor
-snížení vnímavosti na GH u malnutrice, jaterních, renálních onemocněních, hypothyreoidismu, diabetu mellitu, hyperprolaktinémie, nádoru NICTH (non-islet cell tumor hypoglycemia).
Defekt samotného hormonu STH lze detekovat jako snížený IGF-I s klinickou senzitivitou 96% a specifitou 54% nebo prostřednictvím sníženého IGFBP-3 se senzitivitou 97% a specifitou 95%.
Vzácná endokrinní porucha spojená s nadprodukcí GH, IGF-I, IGFBP-3 v postpubertálním věku se jmenuje akromegalie. Za příčinou nadprodukce se většinou skrývá pituitární makroadenom, který se klinicky projeví třeba až za 10-20 let od vzniku. Pacienti s akromegalií se vyznačují hyperhydrozou, bolestmi hlavy, poruchami v zorném poli, hypopituitarismem a mají 2-3x větší úmrtnost než jiní jedinci jejich věku a pohlaví.
Předčasná puberta je onemocnění charakterizované brzkou aktivací osy pituitárně gonadální u dětí. Vede ke zvýšenému růstu, předčasné skeletální maturaci, rozvoji sekundárních pohlavních znaků. Ve srovnání se stejně starými dětmi mají výrazně vyšší hladinu IGF-I a IGFBP-3.
Referenční intervaly
Referenční meze STH
Do velké míry závisí na použitém firemním kitu, ale u většiny dospělých se považuje normální nestimulovaná hodnota GH do 4 µg/l. Koncentrace GH v moči je podstatně nižší, většinou 0,01% sérové koncentrace.
Referenční meze IGF
Dospělí 21-30 let 165-434 µg/l
31-40 155-329
41-50 115-286
51-60 100-285
61-72 69-262
Děti 6-8 let 50-250 µg/l
11-16 180-800
Referenční meze IGFBP-3
Dospělí 2-5 mg/l
Novorozenci 0,4-1,4 mg/l
Puberta 2,3-4,9 mg/l
Interference in-vivo
Omezení stanovení
Stanovení IGF a IGFBP-3 lze provést ze séra, heparinové plazmy či EDTA.
Použití ve výpočtech a odvozených parametrech
Znaky analytické metody
Ekonomické náklady
Použití pro klinické účely
STH a jeho hladina se používá jako screening v pediatrii při růstových poruchách.
U dospělých jedinců k diagnóze akromegalie, kdy je bazální hladina STH zvýšena, ale diagnoza musí být potvrzena glukózovým tolerančním testem.
LiteraturaOSN-E
Lothar Thomas, Clinical Laboratory Diagnostics, 1st. English Edition, TH-Books, Germany 1998
Poznámky
Stimulační testy pro diagnozu poruchy GH sekrece:
Veškeré informace o STH v plazmě viz. text STH v séru, údaje jsou shodné. Jako antikoagulant se doporučuje heparin či EDTA.
AppendixyOSN-E
Autorské poznámky
Jiřina Lukášková (2008)