OSN-SAbstraktOSN-E

Karbonylhemoglobin (karboxyhemoglobin) patří mezi dyshemoglobiny (spolu s methemoglobinem a sulfhemoglobinem), kdy je vazebné místo pro kyslík (tj. dvojmocné železo) obsazeno oxidem uhelnatým. Hemoglobin má 200 až 240x větší afinitu pro oxid uhelnatý než pro kyslík, se stoupajícím podílem karbonylhemoglobinu v krvi klesá schopnost hemoglobinu vázat kyslík. Vzniká intoxikací, terapie založena na zvýšení podílu kyslíku rozpuštěného v plazmě. Výrazné riziko hypoxie se proto týká zejména anemických pacientů. Disociační křivka kyslíku je posunuta doleva, takže vázne uvolňování kyslíku do tkáně. Se stoupající fyzickou aktivitou stoupá vazba oxidu uhelnatého na hemoglobin. Fetální karbonylhemoglobin dosahuje koncentrací o 10 až 15 % větší než odpovídající koncentrace karbonylhemoglobinu u matky. Za normálních okolností je v krvi přítomno malé množství karbonylhemoglobinu. Část je způsobena endogenním vznikem při myolýze a hemolýze (z tohoto důvodu je při neonatální hyperbilirubinemii až 0,12, tj. 12 % karbonylhemoglobinu). U normálních kuřáků tabáku je podíl karbonylhemoglobinu na celkovém hemoglobinu v krvi 0,02 - 0,10 (tj. 2-10, výjimečně i 15 %) karbonylhemoglobinu.

 

OSN-STerminologieOSN-E

Karbonylhemoglobin, COHb

 

OSN-SSynonymaOSN-E

Karboxyhemoglobin

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

Pevnější a rychlejší vazba oxidu uhelnatého (CO) na dvojmocný atom železa v molekule hemoglobin, vazba je asi 200x větší než vazba pro kyslík. Postižen je jeden atom dvojmocného Fe z tetraméru hemoglobinu.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Stav se zvýšením karbonylhemoglobinu je nazývá karbonylhemoglobinémie (karboxyhemoglobinémie). Posun disociační křivky doleva (zhoršení uvolňování kyslíku). Léčba zabráněním další intoxikace, adekvátní ventilací s udržováním vysokého pO2 nebo hyperbarická léčba. Cílem terapie je zvýšit celkovou koncentraci kyslíku (ctO2) ve složce rozpuštěného O2, protože je sice vysoká funkční saturace (sO2), ale současně při při přítomnosti dyshemoglobinu (COHb) snížen podíl efektivního hemoglobinu.

 

Cílem terapie je tedy zvýšit hodnotu druhého sčítance v rovnici

 

ctO2 = sO2 * (1-COHb – MetHb)  +  α * pO2

 

kde α je koeficient solubility kyslíku v plazmě.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

Nejčastěji toxická karbonylhemoglobinémie při průmyslových otravách, při požárech, z výfukových plynů (suicidia). Mírná subintoxikace u silných kuřáků. Přechodem na zemní plyn vymizely sebevraždy svítiplynem.

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Třešňově zbarvená krev.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

Do podílu karbonylhemoglobinu na celkovém hemoglobinu v krvi 0,15 až 0,20 (tj. 15 až 20 %) nejsou symptomy, mezi 10 až 20 % se však může objevit bolest hlavy. Do 0,50 (tj. 50 %) karbonylhemoglobinu je nauzea, slabost, obtížné dýchání, bezvědomí nastává mezi 0,50 - 0,70 (tj. 50 – 70 %) karbonylhemoglobinu. Život ohrožuje koncentrace nad 0,80 (tj. 80 %) karbonylhemoglobinu, kdy může nastat náhlé úmrtí. Letální však mohou být podíly nad 0,50 (tj. 50 %). Rychlá smrt nad 0,80 (tj. 80 %) a fatální případy obvykle nad 0,60 (tj. 60 %).

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

Poločas karbonylhemoglobinu u osob s normální funkcí kardiopulmonálního aparátu je 1 až 2 hodiny.

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E