NČLP
- Vztah k lokálnímu číselníku (technický popis)
Viz
též:
Třetí z pěti záložek dialogu pro práci s Národním číselníkem laboratorních položek (NČLP).
Dalšími záložkami dialogu pro práci s NČLP jsou Definice v NČLP, Vzor pro LP, Vazba na NPU a Seznam.
Při první aktivaci dialogu Národní číselník laboratorních položek je vždy zobrazena záložka Seznam.
Při první aktivaci dialogu Národní číselník laboratorních položek (v rámci jednoho spuštění programu SLP) budou položky NČLP setříděny podle názvu komponenty. Aktivní bude první položka NČLP v rámci třídění dle názvu komponenty. Při následující aktivaci dialogu budou položky NČLP bude nastaveno třídění stejné, jaké bylo při posledním uzavření dialogu NČLP. Aktivní bude ta položka, která byla aktivní při posledním uzavření dialogu NČLP (tzn. v rámci jednoho spuštění programu SLP se "pamatuje" třídění položek NČLP i aktivní položka).
Národní číselník je vytvářen autorským kolektivem národního číselníku a koordinován správcem národního číselníku. Pro použití v laboratorní praxi slouží Lokální číselník laboratorních položek (LČLP), který je na NČLP navázán a obsahuje pouze lokální položky, které potřebujete pro svojí práci. NČLP obsahuje položky národního typu (viz číselník typů položek). Je snahou autorského kolektivu NČLP, aby národní číselník obsahoval všechny položky, které pro svojí práci potřebujete. Proto by přidání položek lokálního typu do NČLP mělo být výjimečnou záležitostí. Než se rozhodnete přidat položku lokálního typu do NČLP, kontaktujte správce národního číselníku a sdělte mu, jaká položka vám v NČLP chybí.
Přidávat, případně opravovat položky NČLP lokálního typu mhou pouze uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLC. Uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLD mohou položky NČLP lokálního typu pouze prohlížet.
Položky NČLP národního typu (typ = N) můžete pouze prohlížet. Nemůžete je editovat, mazat, ani přidávat.
Pokud se v následujícím popisu bude mluvit o editaci, bude se týkat povídání lokálních položek NČLP.
Záložka Vztah k lokálnímu číselníku umožňuje vytvořit novou položku LČLP odvozenou z aktuální položky NČLP. Je to jeiná cesta, jak lze přidat novou položku LČLP.
Název v NČLP - základní název položky v NČLP (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis))
Název v NČLP zde nelze editovat (lze jej editovat v záložce Definice v NČLP).
Kód v NČLP - kód položky národního číselníku. Kód je konstruován automaticky.
Automatická konstrukce má tvar S_K_P, kde
S = kód systému (max. 8 znaků)
K = kód komponenty (max. 8 znaků)
P = kód procedury (max. 8 znaků).
Kód v NČLP nelze editovat.
Gesce - označení odborné společnosti, která "stojí" za definicí položky NČLP (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis))
Gesce zde nelze editovat (lze jí editovat v záložce Definice v NČLP).
Vznik - typ položky NČLP z hlediska vzniku. (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis))
Vznik zde nelze editovat (lze jej editovat v záložce Definice v NČLP).
Systém - kód systému. Je určen pouze ke čtení (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
S - tlačítko pro zobrazení detailních informací o systému. (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
Komponenta - kód komponenty. Je určen pouze ke čtení (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
K - tlačítko pro zobrazení detailních informací o komponentě (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
SKDJ - tlačítko pro zobrazení detailních informací o definici čtveřice (Systém, Komponenta, Druh veličiny, Jednotka) v pomocném číselníku SKDJ (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
Procedura - kód procedury. Je určen pouze ke čtení (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
P - tlačítko pro zobrazení detailních informací o komponentě (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
Poznámka k proceduře (pole za tlačítkem P) - upřesnění, odkaz na jiné obdobné procedury, komentář k proceduře (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
Poznámku k proceduře zde nelze editovat.
Druh veličiny - kód druhu veličiny (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
D - tlačítko pro zobrazení detailních informací o druhu veličiny (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
Jednotka - jednotka aktuální položky NČLP (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
J - tlačítko pro zobrazení detailních informací o jednotce (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).
Přístup k položce NČLP z číselníku lokálního - přepínač, který umožní nastavit význam položky NČLP ve vaší laboratoři. Je to jediná možnost, jak založit položku LČLP (položka LČLP musí mít vždy vzor v NČLP).
Přepínač má 4 hodnoty:
• Neřešíme - v lokálním číselníku nemá položka svůj protějšek, laboratoř se s ní vůbec nezabývá (standardní hodnota přepínače).
• Informační text - v lokálním číselníku nemá položka svůj protějšek, laboratoř připojuje poznámku pro svojí vnitřní potřebu (do pole "Informační text")
• Řešíme jinou položkou - v lokálním číselníku nemá položka svůj identický protějšek, ale laboratoř ji může zpracovat jinou procedurou. Pomocí šipky za polem "Kód z NČLP" vyberete položku NČLP, pomocí které řešíte požadavky na aktuální položku NČLP.
• Zpracovává se - položka NČLP má v lokálním číselníku identický protějšek. Po dotazu
bude založena položka LČLP. Současně bude založen zkopírován záznam pro preanalytickou fázi a založeny záznamy o lokálních vazbách pro novou položku LČLP. Tlačítkem "Lokální položka" se dostanete do dialogu pro práci s touto lokální položkou. Spolu
Hodnotu přepínače lze editovat. Při editaci je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože pokud je hodnota přepínače "zpracovává se", tj. je založena položka LČLP, dojde změnou hodnoty přepínače k jejímu vymazání (před výmazem položky LČLP se objeví dotaz,
pomocí kterého lze výmaz položky LČLP odvolat - tj. vrátit původní hodnotu přepínače)
Informační text - poznámka pouze pro laboratoř, nezpracovává se do laboratorní příručky.
Poznámku lze editovat pouze pokud je přepínač "přístup k položce" nastaven na hodnotu "Informační text". Maximální délka poznámky je 75 znaků.
Kód v NČLP - kód položky NČLP, pomocí které řešíte požadavky na aktuální položku NČLP. Kód v NČLP má smysl pokud je přepínač "přístup k položce" nastaven na hodnotu "Řešíme jinou položkou ". Kód v NČLP nelze editovat. Jeho změna je možná použitím následujícího tlačítka se šipkou.
- tlačítko pro výběr položky NČLP, pomocí které řešíte požadavky na aktuální položku NČLP. Tlačítko lze použít pouze pokud je přepínač "přístup k položce" nastaven na hodnotu "Řešíme jinou položkou ". Po aktivaci tlačítka se objeví seznam položek NČLP s komponentou odpovídající aktuální položce NČLP. Z něj
lze vybrat požadovanou položku. Její kód se po výběru objeví v poli "Kód v NČLP".
Lokální kód - kód odpovídající položky z lokálního číselníku.
Kód v NČLP má smysl pokud je přepínač "přístup k položce" nastaven na hodnotu "Zpracovává se " (k položce NČLP byla založena položka LČLP). Lokální kód nelze editovat. Jeho změna je možná použitím tlačítka "Lokální položka".
Lokální položka - tlačítko pro práci s lokální položkou, která byla založena z aktuální položky NČLP. Tlačítko lze použít pouze pokud je přepínač "přístup k položce" nastaven na hodnotu "Zpracovává se ". Po aktivaci tlačítka se dialog pro práci s LČLP, aktuální položkou bude položka LČLP založená z aktuální položky NČLP. Po ukončení práce s dialogem pro práci s položkami LČLP bude lokální kód z LČLP přenesen do pole "Lokální kód".
Poznámky k vazbě mezi NČLP a lokálním číselníkem:
Poznámka 1 - bližší informace o "technických" vlastnostech položky NČLP. Je zobrazen obsah pole "Plný název, popis" z číselníku typů položek z hlediska vzniku, který odpovídá.obsahu pole "vznik" (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)) aktuální položky NČLP.
Poznámku 1 nelze editovat.
Poznámka 2 - bližší informace o vlastnostech položky NČLP. Je zobrazen obsah pole "Plný název, popis" z číselníku typů položek z hlediska dialogu, který odpovídá.obsahu pole "typ položky" (viz NČLP - Definice v NČLP (technický popis)) aktuální položky NČLP.
Poznámku 2 nelze editovat.
Poznámka 3 - informace významné z hlediska tvorby vazeb mezi položkou národní a lokální, důležitá upozornění.
Poznámku 3 lze editovat. Délka poznámky není omezena (memo-pole).
Popis tlačítek Help, MTV, EHK, Výpis, Vazby, SOP, Stav, Změny, Literatura, pohybových tlačítek, Třídění, Hledání, Externí číselníky, Škály, Repetitoria, Uložit, Přidání, Výmaz a Návrat je již uveden v NČLP - Definice v NČLP (technický popis). Funkce tlačítek na této záložce je stejná.