LČLP - Seznam (technický popis)

 

 

Viz též:

                Dialogy programu SLP

 

 

Pátá z pěti záložek dialogu pro práci s Lokálním číselníkem laboratorních položek (LČLP).

Dalšími záložkami dialogu pro práci s LČLP jsou Lokální číselník, Podklady pro LP - 1, Podklady pro LP - 2, Definice v NČLP.

Při první aktivaci dialogu Lokální číselník laboratorních položek je vždy zobrazena záložka Seznam.

Při první aktivaci dialogu Lokální číselník laboratorních položek (v rámci jednoho spuštění programu SLP) budou položky LČLP setříděny podle názvu komponenty. Aktivní bude první položka LČLP v rámci třídění dle názvu komponenty v NČLP. Při následující aktivaci dialogu budou položky LČLP bude nastaveno třídění stejné, jaké bylo při posledním uzavření dialogu LČLP. Aktivní bude ta položka, která byla aktivní při posledním uzavření dialogu LČLP (tzn. v rámci jednoho spuštění programu SLP se "pamatuje" třídění položek LČLP i aktivní položka).

 

Lokální číselník vytvářejí správci lokálního číselníku (SLC). Slouží pro použití v laboratorní praxi. Je navázán na NČLP a obsahuje pouze lokální položky, které potřebujete pro svojí práci. Položky LČLP lze přidat pouze prostřednictvím záložky Vztah k lokálnímu číselníku (pole "Přístup k položce NČLP z číselníku lokálního") dialogu pro NČLP Obdobně vymazat položku LČLP lze pouze z této záložky změnou hodnoty přepínače

"Přístup k položce NČLP z číselníku lokálního"

 

Opravovat položky LČLP mohou pouze uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLC. Uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLD mohou položky LČLP lokálního typu pouze prohlížet.

 

Záložka Seznam zobrazuje seznam všech položek LČLP. V záložce "Seznam" nelze žádné údaje opravovat.

 

 

Filtr (dle názvu pro LP 2) - pomocí zde zadaného řetězce znaků lze filtrovat zobrazený seznam lokálních položek.

 

1. Pokud zadáte řetězec, jehož prvním znakem není *, bude zobrazený seznam lokálních položek filtrován tak, že v seznamu zůstanou zobrazeny všechny lokální položky, jejich název pro LP 2 začíná zadaným znakovým řetězcem. Při filtrování se nerozlišují velká a malá písmena.

 

2. Pokud zadáte řetězec, jehož prvním znakem je *, bude zobrazený seznam lokálních položek filtrován tak, že v seznamu zůstanou zobrazeny všechny lokální položky, jejich název pro LP 2 obsahuje zadaný znakový řetězec (bez úvodní *). Při filtrování se nerozlišují velká a malá písmena.

 

skupina - pokud je skupina zadána, budou v seznamu zobrazeny pouze lokální položky z této skupiny (viz skupiny 1-6 v záložce "Lokální číselník").

 

jen akreditované položky - pokud je tento příznak nastaven, budou v seznamu zobrazeny pouze akreditované lokální položky.

 

nezobrazovat N, O, X pol. - pokud je tento příznak nastaven, nebudou v seznamu zobrazeny neaktuální, obsoletní nebo neplatné lokální položky.

 

N, O, X nár. položky - pokud je tento příznak nastaven, budou v seznamu zobrazeny položky, které jsou připojené na neaktuální, obsoletní nebo neplatné národní položky. Tento filtr spolu s přepojením lokálních položek (tlačítko "Přep.") je určen k k přepojení vašich lokálních položek z nepatných nebo neaktuálních národních položek na platné a aktuální národní položky.

 

Poznámka:

Všechny výše popsané filtrovací podmínky se uplatní současně.

 

Poznámka:

Při provozování programu SLP v síti může být odezva po zadání filtrovacího řetězce delší (v závislosti na rychlosti sítě).

 

 

Ve sloupcích seznamu jsou zobrazeny údaje o položkách LČLP (obecné informace o práci se záložkou Seznam - viz Dialogy programu SLP).

Pokud je v dalším textu popisováno třídění seznamu podle sloupce, zápis tříděno dle A, B, C znamená, že seznam bude vzestupně setříděn nejprve podle sloupce A, v případě shody dle sloupce B a dále v případě shody dle sloupce C.

 

 

Popis obsahu jednotlivých sloupců:

 

1. sloupec (bez titulku) - označení obsoletních a neaktuálních položek LČLP. Pokud je položka LČLP obsoletní, objeví se ve sloupci "O". Pro neaktuální položku bude ve sloupci zobrazeno "N" (viz popis pole Aktuálnost v LČLP - Lokální číselník (technický popis)). V případě, že položka není ve stavu "schváleno", bude písmeno zobrazeno modře.

 

Klíč - jednoznačné a neměnné označení položky LČLP (i NČLP - viz popis pole Klíč v NČLP - Definice v NČLP (technický popis)).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle klíče.

 

Název  pro LP 2 - upravený název položky používaný jako běžný zkrácený název pro Laboratorní příručku a do sestav (viz popis pole Název pro LP 1 v LČLP - Lokální číselník (technický popis)).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle názvu pro LP 2.

 

Lokální kód - kód položky v lokálním číselníku laboratorních položek.

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle lokálního kódu.

 

Zkratka - pokud je spolupracující LIS = MP PROGRAM, pak zkratka znamená kód položky v lokálním číselníku INFOLAB - "klíčové slovo metody" (max. 4 znaky). V ostatních případech se jedná o kód pro potřebu spolupracujícího LIS (fakultativní pro některé LIS).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle zkratky.

 

Název komponenty v NČLP - název komponenty položky (název do sestav z číselníku komponent).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle názvu komponenty, kódu systému a kódu procedury.

 

SYST - kód systému položky LČLP (viz číselník systémů).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu systému, názvu komponenty a kódu procedury.

 

KOMP - kód komponenty položky LČLP (viz číselník komponent).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu komponenty, kódu systému a kódu procedury.

 

PROC - kód procedury položky LČLP (viz číselník procedur).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu procedury, názvu komponenty a kódu systému.

 

DRVL - kód druhu veličiny položky LČLP (viz číselník druhů veličin).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu druhu veličiny, názvu komponenty a kódu systému.

 

Jednotka - název lokální jednotky položky LČLP (viz číselník jednotek).

 

V - kód vzniku položky NČLP (viz číselník typů položek z hlediska vzniku).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu vzniku, názvu komponenty, kódu systému a kódu procedury.

 

G - kód lokální gesce položky LČLP (viz číselník typů lokálních gescí).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu gesce, názvu komponenty, kódu systému a kódu procedury.

 

Příští revize - datum příští revize dokumentu. Sloupec se objeví pouze, pokud je v počátečním nastavení, záložce LČLP nastaveno, že se mají položky LČLP revidovat.

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle data příští revize.

 

Aut - kód autora položky NČLP.

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle kódu autora, názvu komponenty, kódu systému a kódu procedury.

 

S - stav položky LČLP (viz popis pole Stav v LČLP - Lokální číselník (technický popis)). V seznamu jsou místo slovního označení stavů použity číslice, které odpovídají pořadí v popisu pole Stav v LČLP - Lokální číselník (technický popis).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle číselného označení stavu, kódu autora, názvu komponenty, kódu systému a kódu procedury.

 

Název pro LP 1 - plný název položky doporučovaný jako základní přesný název pro Laboratorní příručku (viz popis pole Název pro LP 1 v LČLP - Lokální číselník (technický popis)).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle názvu pro LP 1.

 

Lab - laboratoř, pro kterou je definice položky LČLP určena. Vybírá se z číselníku MP PROGRAM - laboratoře. Pole "Laboratoř" se objeví pouze, pokud je spolupracující LIS = MP PROGRAM (viz dialog Počáteční nastavení systému).

Kliknutím na hlavičku sloupce lze seznam setřídit podle laboratoře, zkratky.

 

 

Popis tlačítek Help, Vazby, EHK, Přep., Verif. prot., Texty, SOP, Rel. text, Stav, Změny, Literatura, Třídění, Rev.,  Škály, Repet, Výmaz a Návrat je již uveden v LČLP - Lokální číselník (technický popis). Funkce tlačítek na této záložce je stejná.

 

Záložka navíc obsahuje tlačítka

 

Kontroly - zobrazí dialog pro kontrolu položek LČLP.

 

 

Kontrolují se položky LČLP podle zvoleného rozsahu kontroly (buď jen zkontrolované a akutální, nebo všechny položky LČLP). Lze zadat parametry, které určují rozsah kontroly položek LČLP.

Lze zadat tyto parametry:

   kontrolovat vyplnění vazby na škálu (je-li vhodná)

   kontrolovat existenci lokální škály (je-li vhodná)

   kontrolovat existenci SOP (je-li odkaz)

   kontrolovat vyplnění lokálního kódu

   kontrolovat platnost a aktuálnost položek NČLP

 

Poznámka: Volba "kontrolovat platnost a aktuálnost položek NČLP" provede kontrolu, která probíhá automaticky při každém upgrade SLP. Kontroluje se platnost a aktuálnost položek NČLP, ze kterých jsou odvozeny vaše položky LČLP.

 

Výsledkem kontroly je sestava, kterou lze zobrazit na monitoru (volba Preview), nebo vytisknout (volba Na tiskárnu).

 

 

 (tisk) - zobrazí dialog pro tisk seznamu položek LČLP.

 

 

Lze zvolit typ tisku a filtrování (do tiskové sestavy se dostanou pouze položky, které vyhovují filtrovací podmínce). Pokud bude např. nastaven filtr lokální gesce = M a ostatní filtrovací podmínky nebudou vyplněny, pak tisková sestava bude obsahovat všechny položky LČLP s lokální gescí = M. Položky budou v tiskové sestavě setříděny stejně, jako jsou setříděny v záložce Seznam.

 

Typ tisku Název pro LP1, lokální kód:

 

 

Typ tisk Název pro LP2, lokální kód:

 

Typ tisku Název pro LP1, referenční meze (sestava bude setříděna dle názvu pro LP1):

 

 

Typ tisku Název pro LP2, referenční meze (sestava bude setříděna dle názvu pro LP2):

 

 

Tiskovou sestavu lze zobrazit na monitoru (volba Preview), nebo vytisknout (volba Na tiskárnu). Další možností je údaje o lokálních položkách uložit do excelové tabulky a z té si pak následně vytvořit tiskovou sestavu podle vašich požadavků, případně tabulku použít k jiným účelům (volba typu tisku "Do tabulky v Excelu).

 

• Do tabulky v Excelu - bude vytvořena tabulka pro Excel. Každý řádek vytvořeného XLS souboru bude obsahovat údaje o jedné lokální položce: aktuálnost, stav, klíč položky v NČLP, název komponenty, lokální kód, název pro LP 1, název pro LP 2, zkratka, přístup (S-smluvní laboratoř, D-doporučujeme), kód smluvní laboratoře, synonyma pro LP.

 

Vytvořená tabulka pro Excel bude uložena do adresáře TEXTY programu SLP. Soubor se bude jmenovat "LCLPDDDDDDTTTTTT.XLS, kde

 

DDDDDDDD je aktuální datum ve tvaru RRRRMMDD (rok, měsíc, den)

TTTTTT je aktuální čas ve tvaru HHMMSS (hodina, minuta, sekunda)

 

Hledání - tlačítko pro vyhledávání položek LČLP podle zadaného textového řetězce (hledá se v "Názvu pro LP1", "Názvu pro LP 2"  a synonymech názvu lokální položky a lokálních synonymech názvu komponenty)