Škály - Definice (technický popis)

 

 

Viz též:

                Dialogy programu SLP

 

 

První ze dvou záložek dialogu pro práci se Škálami. Další záložkou dialogu pro práci se škálami je Seznam.

 

Dialog pro práci se škálami je aktivován z menu Škály (volby Škály vzorové a lokální a Škály lokální) a z dialogů pro práci s číselníkem NČLP (tlačítko Škály) a číselníkem LČLP (tlačítko Škály).

 

Je-li dialog pro práci se škálami aktivován z menu, pracuje se se všemi škálami daného typu (pro volbu Škály vzorové a lokální se pracuje se všemi škálami, pro volbu Škály lokální se pracuje se všemi škálami lokálního typu). Při první aktivaci dialogu Škály je vždy zobrazena záložka Seznam, škály budou setříděny podle kódu. Aktivní bude první škála v rámci třídění dle kódu. Při následující aktivaci dialogu Škály bude nastaveno třídění stejné, jaké bylo při posledním uzavření dialogu. Aktivní bude ta škála, která byla aktivní při posledním uzavření dialogu Škály (tzn. v rámci jednoho spuštění programu SLP se "pamatuje" třídění škál i aktivní škála). Pokud je dialog Škály aktivován z menu, nelze přidávat žádné škály (to lze jen pokud je dialog Škály aktivován pomocí tlačítka Škály z číselníku NČLP (LČLP)).

 

Je-li dialog pro práci se škálami aktivován tlačítkem Škály z obrazovky NČLP (LČLP), pracuje se jen se škálami, jejichž kód odpovídá zadané škále aktuální položky NČLP (LČLP). Při aktivaci dialogu Škály je vždy zobrazena záložka Detail. Škály budou setříděny podle kódu. V titulku dialogu se objeví název položky, pro kterou jsou škály zobrazeny.

 

Seznam škál národního typu je vytvářen jako vzor autorským kolektivem národního číselníku. Pro vaší práci jsou určeny škály lokálního typu. Ty lze vytvářet přidáním zcela nových škál pomocí tlačítka Přidání  i převzetím národních vzorů.

 

Přidávat, případně opravovat škály lokálního typu mohou pouze uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLC. Uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLD mohou škály pouze prohlížet.

 

Škály národního typu (typ = N) můžete pouze prohlížet (slouží jako vzor pro vypracování škál lokálního typu). Nemůžete je editovat, mazat, ani přidávat. Pokud se v následujícím popisu bude mluvit o editaci, bude se týkat povídání lokálních škál.

 

 

Kód škály - označení škály. V programu SLP jsou kódy škál konstruovány automaticky.

Automatická konstrukce má tvar S_K_P, kde

S = kód systému (max. 8 znaků)

K = kód komponenty (max. 8 znaků)

P = kód procedury (max. 8 znaků).

Kód škály nelze editovat. Lze jej změnit pomocí pole "Škála lokální" v záložce Lokální číselník dialogu pro práci s LČLP. Maximální délka je 26 znaků.

 

Upozornění:

Při změně kódů škály je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Z automatické konstrukce se odvozuje např. komponenta, ke které se škála vztahuje. Pokud zvolíte kód škály, který nebude odpovídat pravidlům automatické konstrukce, přestanou fungovat některé vlastnosti seznamu škál (např. nebude možno najít škálu podle komponenty, neobjeví se v nabídce škál pro komponentu, ...)

 

Laboratoř - laboratoř, pro kterou je definice škály určena. Vybírá se z číselníku MP PROGRAM - laboratoře. Pole "Laboratoř" se objeví pouze, pokud je spolupracující LIS = MP PROGRAM (viz dialog Počáteční nastavení systému). Přenáší se Laboratoř z aktuální položky LČLP.

Laboratoř nelze editovat.

 

Lokální kód - lokální kód škály.

Lokální kód lze editovat. Maximální délka je 26 znaků.

 

Jednotka - jednotka, ve které jsou hodnoty škály uvedeny. Přenáší se Jednotka lokální z aktuální položky LČLP.

Jednotku nelze editovat.

 

Typ - typ škály. Automaticky přidělená hodnota z číselníku typů položek. Škály vytvořené autorským kolektivem NČLP mají typ N (národní škály). Vámi přidané škály mají typ L (lokální škály).

Typ nelze editovat.

 

Pohlaví - pohlaví, pro které je škála určena. Vybírá se z číselníku typů pohlaví.

Pohlaví lze editovat.

                                  

Věk ve dnech od - dolní mez, pro kterou jsou hodnoty aktuální škály platné. Lze zadat číslo v rozmězí 0 - 36160 (99 roků), nebo symbolické vyjádření ve tvaru "číslo"+"jednotka ćasu", např. 4T (4 týdny). Při přidání nové škály je nastavena hodnota 0. Seznam povolených symbolických vyjádření vychází z číselníku jednotek věku pacienta. Nelze zadat hodnotu větší, než "věk ve dnech do". Po zadání hodnoty se v poli objeví hodnota ve dnech. V poli následujícím (bez popisu) se objeví symbolické vyjádření zadané hodnoty (viz též "zaokrouhlovat znakové vyjádření věku ve dnech od, do u škál" v dialogu "Počáteční nastavení systému").

Věk ve dnech od lze editovat. Lze zadat maximálně 5 znaků.

 

Věk ve dnech do - horní mez, pro kterou jsou hodnoty aktuální škály platné. Lze zadat číslo v rozmězí 0 - 36160 (99 roků), nebo symbolické vyjádření ve tvaru "číslo"+"jednotka ćasu", např. 4T (4 týdny). Při přidání nové škály je nastavena hodnota 361600 (99 roků). Seznam povolených symbolických vyjádření vychází z číselníku jednotek věku pacienta. Nelze zadat hodnotu menší, než "věk ve dnech od". Po zadání hodnoty se v poli objeví hodnota ve dnech. V poli následujícím (bez popisu) se objeví symbolické vyjádření zadané hodnoty (viz též "zaokrouhlovat znakové vyjádření věku ve dnech od, do u škál" v dialogu "Počáteční nastavení systému").

Věk ve dnech do lze editovat. Lze zadat maximálně 5 znaků.

 

Pořadí - pořadí pro zobrazení škál v textových nebo hypertextových publikacích. Standardně jsou škály v těchto publikacích řazeny podle položky "Věk ve dnech od" a dle pohlaví. Pokud má škála vyplněnou položku "Pořadí", je při tvorbě publikací upřednostněna před škálami, které pořadí vyplněno nemají. Škály s vyplněným pořadím jsou nejprve setříděny vzestupně podle pořadí a dále podle "věk od" a pohlaví. Třídění je znakové (ne číselné), proto pořadí "5" bude až za pořadím "10". Proto vždy vyplňujte oba znaky položky "Pořadí".

Pořadí lze editovat. Lze zadat maximálně 2 číslice.

 

Odběr materiálu od - dolní mez denní doby odběru materiálu (v hodinách), pro kterou jsou hodnoty aktuální škály platné (při přidání nové škály je nastavena hodnota 0). Povolené hodnoty jsou 0 - 24.

Odběr materiálu od lze editovat. Lze zadat maximálně 2 číslice.

 

Odběr materiálu do - horní mez denní doby odběru materiálu (v hodinách), pro kterou jsou hodnoty aktuální škály platné (při přidání nové škály je nastavena hodnota 24). Povolené hodnoty jsou 0 - 24.

Odběr materiálu do lze editovat. Lze zadat maximálně 2 číslice.

 

Kód události - kód události, pro kterou je aktuální škála určena. Vybírá se z číselníku událostí z hlediska interpretace.

Kod události lze editovat.

 

Rozměr času - jednotka času pro časová vzdálenost od vzniku události (dolní i horní mez). Vybírá se z číselníku časových jednotek.

Rozměr času lze editovat.

 

Vzdálenost od - spodní mez časové vzdálenosti odběru materiálu od vzniku události (v jednotkách daných polem "Rozměr času"), pro kterou jsou hodnoty aktuální škály platné.

Vzdálenost od lze editovat. Lze zadat maximálně 5 číslic.

 

Vzdálenost do - horní mez časové vzdálenosti odběru materiálu od vzniku události (v jednotkách daných polem "Rozměr času"), pro kterou jsou hodnoty aktuální škály platné.

Vzdálenost do lze editovat. Lze zadat maximálně 5 číslic.

 

Hodnota textová - Bude realizováno v následující verzi systému.

Hodnotu textovou nelze zatím editovat. Má délku maximálně 8 znaků.

 

Hodnota od

Hodnotu od nelze editovat. Má délku maximálně 8 znaků.

 

Hodnota do

Hodnotu do nelze editovat. Má délku maximálně 8 znaků.

 

Stav/typ škály - vybírá se z číselníku stavů resp. typů škál.

Stav/typ škály lze editovat.

 

Odběr - typ odběru, pro který je aktuální škála určena. Vybírá se z číselníku typů odběru.

Odběr lze editovat.

 

Dieta - typ diety, pro který je aktuální škála určena. Vybírá se z číselníku typů diet.

Dietu lze editovat.

 

Přepočet na čas sběru - uvádí se nejnižší časový interval doby sběru, pro který lze provést výpočet odpadu za 24 hodin. Vybírá se z číselníku Přepočet na čas sběru.

Přepočet na čas sběru lze editovat.

 

Přepočet na hmotnost - vybírá se z číselníku Přepočet na hmotnost.

Přepočet na čas sběru lze editovat.

 

Přepočet na tělesnou plochu - vybírá se z číselníku Přepočet na tělesnou plochu.

Přepočet na tělesnou plochu lze editovat.

 

Algoritmus - vybírá se z číselníku algoritmů pro výpočet škál.

Algoritmus nelze editovat.

 

Váha škály (%) -je-li pro určitého pacienta v určité situaci k dispozici více vhodných škál, bude použita škála s vyšší váhou. Zadané hodnoty musí být v rozsahu 0 - 100.

Váhu škály lze editovat. Má délku maximálně 3 číslice.

 

Specifický formát referenčních mezí - vybírá se z číselníku typů formátu referenčních mezí.

Specifický formát referenčních mezí lze editovat.

 

Mezní hodnota dolní (s1) - dolní mez pro interpretace; nesmí být nižší než "mez dolní" definovaná u příslušné položky v NČLP.

Mezní hodnotu dolní lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Nízké (s2) - fakultativní bod škály - je využíván např. pro grafickou interpretaci

Hodnotu "nízké" lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Snížené (s3) - fakultativní bod škály - je využíván např. pro grafickou interpretaci

Hodnotu "snížené" lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Dolní referenční mez (s4) - uvádí se vždy, je-li "formát referenčních mezí" příslušné položky = 1 nebo 2

Dolní referenční mez lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Horní referenční mez (s5) - uvádí se vždy, je-li "formát referenčních mezí" příslušné položky = 1 nebo 2

Horní referenční mez lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Zvýšené (s6) - fakultativní bod škály - je využíván např. pro grafickou interpretaci

Hodnotu "zvýšené" lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Vysoké (s7) - fakultativní bod škály - je využíván např. pro grafickou interpretaci

Hodnotu "vysoké" lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Mezní hodnota horní (s8) - horní mez pro interpretace; nesmí být vyšší než "mez horní" definovaná u příslušné položky v NČLP.

Mezní hodnotu horní lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků. Zadaná hodnota musí být číslo.

 

Zaokr. - tlačítko pro "zaokrouhlení" hodnot škály podle formátu hodnoty lokální položky. Tlačítko se objeví pouze, pokud je dialog pro škály vyvolán z obrazovky pro práci s lok. položkami a aktuální uživatel má právo editovat údaje o škálách.

 

Po stisknutí tlačítka se nejprve objeví dotaz

 

 

(počet desetinných míst závisí na formátu hodnoty lokální položky). Po odpovědi "Ano" budou všechny vyplněné hodnoty škály "zaokrouhleny" (graficky zarovnány) na příslušný počet desetinných míst.

 

Poznámka - další důležité informace ke škále, sdělení autora škály.

Poznámku lze editovat. Délka není omezena (memo-pole).

 

Aktualizace - datum poslední aktualizace škály a kód autora, který škálu aktualizoval.

Obě hodnoty nelze editovat. Vznikají automaticky při uložení změn  provedených v definici škály (resp. při přidání škály).

 

Stav - stav škály. Škála může mít přiřazen jeden ze 4 stavů (viz níže). Při založení je nastaven stav škály na "rozpracováno". Škála může přecházet vždy pouze z nižšího stavu do vyššího a to pouze o jednu hodnotu (tj ze stavu "rozpracováno" může přejít jen do stavu "dokončeno"). Při nastavení stavu "zkontrolováno" je automaticky nastaveno datum kontroly škály a kód autora, který škálu kontroloval (viz tlačítko Stav). Při nastavení stavu "schváleno" je automaticky nastaveno datum schválení škály a kód autora, který škálu schválil. Zároveň je nastaven začátek platnosti škály (viz tlačítko Stav). Pokud se škála dostane do stavu "schváleno", je informace o stavu nahrazena informací o aktuálnosti škály (škála má nastavenu aktuálnost "aktuální"). Schválené škály nelze vymazat, lze pouze změnit jejich aktuálnost. Po schválení škály je třeba dokumentovat změny provedené v definici škály. Při každém ukládání změn je nabízen dialog pro popis provedených změn.

 

Možné stavy škály:

Rozpracováno - počáteční stav škály, po ukončení prací nastaví autor "dokončeno".

Dokončeno - autor škálu kompletně dokončil, je předána ke kontrole.

Zkontrolováno - škála je zkontrolovaná, její schválení a zavedení do praxe je možné.

Schváleno - škála je schválena a zavedena do praxe, nemůže být již vymazána.

 

Aktuálnost - pro škály ve stavu "schváleno" je zobrazena informace o jejich aktuálnosti. Schválená škála může mít přiřazenu jednu ze 3 aktuálností (viz níže). Pokud je aktuálnost škály jiná než "aktuální", objeví se v prvním řádku definice (za škálou Gesce) červené upozornění (v případě, že škála není ve stavu "schváleno", bude upozornění zobrazeno modře).

Aktuálnost škály lze editovat.

 

Možné aktuálnosti škály:

Aktuální - Škála je zavedena do praxe, je perspektivní a platná.

Obsoletní - Škála je dosud platná, ale již je neperspektivní - časem bude označena "neaktuální".

Neaktuální - Škála již není aktuální, měla by být používána pouze v archivních databázích.

 

Autor - kód autora, který škálu založil.

Kód autora lze editovat. Má délku 2 znaky.

 

 

Help - tlačítko pro vyvolání nápovědy k dialogu

 

Kopie - tlačítko pro hromadnou kopii škál. Po stisknutí tlačítka se objeví dialog pro zadání parametrů. Pokud se liší jednotka u položky NČLP a LČLP a přepočítací faktor u položky LČLP je 1, objeví se hláška a dialog pro hromadnou kopii nebude zobrazen.

 

Poznámka:

Tlačítko Kopie je přístupné pouze pokud byl dialog pro práci se škálami aktivován pomocí tlačítka škály od položky NČLP (LČLP).

 

 

Po zadání parametrů pro hromadnou kopii dojde ke zkopírování všech škál zadaného typu a s kódem aktuální škály na škály lokálního typu se zadaným kódem. Pokud se liší jednotka u položky NČLP a LČLP, budou hodnoty s1 - s8 přidaných škál přepočteny podle přepočítacího faktoru u položky LČLP.

 

Kontrola - tlačítko pro formální kontrolu aktuální škály (ve vztahu k ostatním škálám se stejným kódem se kontroluje pouze časová spojitost). Výsledkem kontroly je sestava, kterou lze zobrazit na monitoru (volba Preview), nebo vytisknout (volba Na tiskárnu).

 

Poznámka:

Tlačítko Kontrola  je přístupné pouze pokud byl dialog pro práci se škálami aktivován pomocí tlačítka škály od položky NČLP (LČLP).

 

 

Stav - tlačítko, které zobrazí dialog s informacemi o stavu škály. Dialog je analogický dialogu Stav pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.

 

Změny - tlačítko, které zobrazí dialog s informacemi o změnách, které byly provedeny (a zdokumentovány) po schválení škály. Dialog je analogický dialogu Změny pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.

 

Literatura - tlačítko, které zobrazí seznam literárních citací ke škále. Dialog je analogický dialogu Literatura pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.

 

Pohybová tlačítka - viz Dialogy programu SLP

 

Třídění - tlačítko pro výběr třídění škál a současně hledání škály (hledání probíhá podle zvoleného třídění)

 

Schválení - tlačítko pro hromadné schválení zkontrolovaných lokálních škál. Tlačítko se objeví pouze, pokud je dialog pro práci se škálami aktivován od položky LČLP. Nejprve se objeví dialog, který popisuje,

co se stane po použití této funkce.

 

 

Protože se jedná o nevratnou operaci, je její vykonání nutno potvrdit vyplněním slova "AKCEPTUJI" v poli akceptace. Po stisknutí tlačítka OK budou všechny zkontrolované lokální škály pro aktuální položku LČLP schváleny.

 

Uložit - tlačítko pro průběžné uložení změn provedených v definici škály bez nutnosti opustit záznam nebo zavřít obrazovku. Před uložením proběhne formální kontrola správnosti a úplnosti vyplnění škály. Pokud škála není vyplněna správně a úplně, vypíše se upozornění na první zjištěný problém a k uložení změn nedojde.

Je-li škála ve stavu "schváleno", bude nabídnut dialog pro popis provedených změn.

 

Přidání - tlačítko pro přidání nové škály lokálního typu. Nejprve se objeví dotaz

 

 

Pokud je v okamžiku přidání aktuální vzorová (národní) škála, lze z ní tímto způsobem naklonovat škálu lokální (odpovíte-li Ano, bude přidána nová lokální škála, která bude mít hodnoty všech polí shodné s dosud aktuální škálou). Chcete-li přidat lokální škálu bez použití národního vzoru, vyberte Ne. Pro definování nové škály bude nabídnuta "čistá" obrazovka.

 

Poznámka:

Tlačítko Přidání je přístupné pouze pokud byl dialog pro práci se škálami aktivován pomocí tlačítka škály od položky NČLP (LČLP).

 

Výmaz - výmaz lokální škály. Nelze vymazat škálu ve stavu "schváleno"

 

Návrat - ukončení dialogu pro práci se škálami. Došlo-li od posledního uložení ke změně v definici škály, objeví se dotaz na uložení změn. Obdobně jako při použití tlačítka Uložit dojde ke kontrole položky, případně pro schválenou škálu bude nabídnut dialog pro popis provedených změn.