OSN-SAbstraktOSN-E

Koagulační proteiny faktor II, VII, IX a X patří mezi tzv. vitamín K-dependentní glykoproteiny.

VK katalyzuje v organizmu karboxylaci zbytků g-glutamové kyseliny (Glu-res) některých proteinů za vzniku g-karboxyglutamových zbytků (Gla-res). g-karboxylace probíhá za pomoci systému mikrozomálních enzymů, které potřebují redukovaný vitamin K jako kofaktor. Vitamin K-dependentní proteiny působí na buněčných površích a Gla-res jsou nezbytné pro jejich funkční aktivitu, tj. pro schopnost vázat Ca2+.

Tyto faktory jsou v plazmě přítomny jako proenzymy, jejich aktivace probíhá proteolytickým štěpením na serinovou proteázu. FVIIa zahajuje koagulaci ve vazbě na tkáňový faktor. Faktor IXa je součástí komplexu zvaného tenáza (FXIa, FVIIIa, PL a Ca2+). Tento komplex potom aktivuje FX na FXa. FXa v komplexu s FVa, PL a Ca2+ (tzv. protrombináza) štěpí protrombin na trombin, klíčový enzym plazmatického koagulačního systému.

Ke stanovení funkční aktivity koagulačních faktorů se nejčastěji používá jednofázová metoda na bázi APTT nebo PT. Vyšetřovaná plazma se smíchá s příslušnou neředěnou faktor deficitní plazmou, která obsahuje ostatní koagulační faktory v nadbytku. Čas koagulace (1) po inkubaci této směsi s APTT reagencií a přídavku Ca2+  (FF. vnitřního systému, tj. zde FIX) nebo (2) po přidání  Ca2+ - tromboplastinu  k této směsi  (FF. vnějšího systému – FX, VII a II) bude záviset pouze na hladině stanovovaného faktoru.

 

OSN-STerminologieOSN-E

 

OSN-SSynonymaOSN-E

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E