OSN-SAbstraktOSN-E

Tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3) jsou hlavní hormony produkované štítnou žlázou. Vedle T4 a T3 štítná žláza produkuje reverzní trijodtyronin (rT3). U eutyreoidních stavů okolo 80 % T3 cirkulujícího v krvi je odvozeno z periferní konverze T4 na T3 a nikoliv z přímé tyreoidální sekrece. Většina hormonů štítné žlázy cirkulujících v krvi je vázána na transportní bílkoviny a tudíž je biologicky inaktivní. Biologickou aktivitu vykazuje jen malá část hormonů, která se v krvi vyskytuje ve volné formě. Je to jen 0,1 - 0,3 % T3. Na nosné proteiny séra je vázáno 99,8 % hormonu. Vazba T3 na nosné bílkoviny séra je asi 10-20 krát slabší než vazba T4 na stejné nosné proteiny. Bylo však prokázáno, že zhruba 80 % biologické hormonální tyreoidální aktivity pochází z cirkulujícího FT3. Koncentrace TT3 v krvi jsou 100 krát nižší než hladiny TT4.

 

OSN-STerminologieOSN-E

3,5,3'- trijodtyronin, molekulová hmotnost 649 Da

 

OSN-SSynonymaOSN-E

Tyronin

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

Trijodtyronin je aromatická aminokyselina obsahující jod (o jeden atom méně než tyroxin). Základem trijodtyroninu je nejodovaná sloučenina, která se nazývá tyronin s charakteristickým difenyletherovým seskupením. Atomy jodu vstupují do poloh 3,5,3' obou fenolových jader.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

T4 a T3 jsou nezbytné pro růst a vývin organismu. Zastavení nebo snížení funkce štítné žlázy při produkci hormonů vede k těžkým poruchám ve vývoji a růstu (kretenismus) u vyvíjejících se organismů. V dospělém organismu hormony štítné žlázy ovlivňují celkový metabolismus. Poruchy v produkci hormonů štítné žlázy se projevují v bazálním metabolismu: při hyperfunkci (hypertyreóza, morbus Basedow) je produkce hormonů štítné žlázy zvýšena, při hypofunkci (myxedém) je snížena.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

Trijodtyronin je tvořen jednak ve folikulárních buňkách štítné žlázy z tyreoglobulinu, jednak je tvořen v cílových buňkách některých tkání speciální dejodázou z tyroxinu. Tyreoglobulin obsahuje řadu reaktivních tyrosylových zbytků. Ty se nejprve jodují (jodidové ionty jsou přijímány z krve proti koncentračnímu spádu, jsou oxidovány na volný jod a substituovány do tyrosylových zbytků). Při stimulaci štítné žlázy pomocí TSH se bílkovina enzymaticky štěpí a T4 eventuálně T3 se vylučuje do krevního oběhu. Organismus dokáže vytvářet T4 nebo T3 jen když má v potravě dostatek jodu.

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

T4 i T3, který opouští štítnou žlázu, se v krvi váží na transportní bílkoviny. 40 % T3 je vázáno na TBG (Thyroxine binding globulin), 27 % na prealbumin a 33 % na albumin. Jen 0,1 - 0,3 % se nachází v séru ve volné formě (FT3) a je biologicky aktivní. Funkci štítné žlázy můžeme spolehlivě mapovat jak stanovením T3, tak FT3. Stanovení FT3 má oproti TT3 jen nepatrné výhody. Koncentrace TT3 a FT3 jsou závislé kromě tyreoidální sekrece a vazby na transportní bílkoviny též na periferní konverzi T4 na T3. Pokud je tato konverze snížena, snižují se též hladiny TT3 a FT3. Příčinou může být těžké celkové onemocnění, užívání některých léků (glukokortikoidy) nebo vysoký věk pacienta. Při nedostatku jodu v potravě zaznamenáváme kompenzační zvýšení hladin TT3 a FT3.

 

Stanovení TT3 nebo FT3 používáme při: - diferenciální diagnostice T3 hypertyreóz (10 % všech hypertyreóz), - v počátečním stadiu hyperfunkcí, - při diagnostice recidivujících hypertyreóz, - při hypertyreóze léčené supresivně tyroxinem.

 

U starších lidí nalézáme hladiny asi o 10 - 50 % nižší než u mladší populace. Snížené hladiny jsou důsledkem snížené periferní konverze T4 na T3 (u mužů nad 60 let, u žen nad 70 let). Během těhotenství může docházet ke zvýšení hladin T3 v průběhu třetího trimestru asi na 1,5násobek normálních hodnot. V prvním týdnu po porodu klesají hladiny k normálu.

 

Referenční hodnoty:

 

Věk

TT3

 

FT3

 

 

mg/l

nmol/l

ng/l

pmol/l

1-2 dny

0,8 - 2,6

1,2 - 4,0

 

 

3-30 dnů

0,7 - 2,0

1,1 - 3,1

 

 

1-12 měs.

1,1 - 2,3

1,7 - 3,5

 

 

1-7  let

1,2 - 2,0

1,8 - 3,1

 

 

7-13 let

1,1 - 2,0

1,7 - 3,1

 

 

13-18 let

1,0 - 1,8

1,5 - 2,8

 

 

Dospělí

0,9 - 1,8

1,4 - 2,8

1,6 - 3,8

2,5 - 5,8

 

Normální TT3 a FT3 - zdravá štítná žláza, eutyreóza, - latentní funkční porucha, - hypotyreóza kompenzovaná zvýšenou periferní konverzí T4 na T3.

 

Zvýšené TT3 a FT3 - hypertyreóza (neproporcionální vzestup k T4), - v 5 - 10 % případů je výhradně zvýšen T3 (T3 hypertyreóza), - narušena vazebná kapacita proteinů (FT3 normální), - premedikace preparátů s trijodtyroninem.

 

Snížené hladiny TT3 a FT3 -hypotyreóza, při latentních formách kompenzační vzestup T3, -tyreostatická léčba dlouhodobá, -chronické těžké onemocnění, starší pacienti se sníženou konverzí T4 na T3 tzv. "low T3 syndrom", současně zvýšený rT3.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

V látkové přeměně je T3 deaminován jako všechny aminokyseliny (oxidačně nebo transaminací), jodovaná kyselina tyreopyrohroznová je odbourána na kyselinu tyreooctovou. Mimoto se T3 a jeho štěpné produkty vážou v játrech na kyselinu glukoronovou a dostávají se do žluči. Pro hospodaření s jodem je důležité, že se z jodovaných metabolitů uvolňuje jod specifickou dejodázou a jako jodid se vrací do štítné žlázy.

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

Hypotalamus velmi citlivě reaguje na množství hormonů štítné žlázy přítomných v krvi. Když hladina hormonů T4 a T3 v krvi klesne pod určitou úroveň uvolní hypotalamus neurosekret tyreoliberin (TRH), který stimuluje adenohypofýzu. Z adenohypofýzy se uvolňuje do krevního oběhu tyreotropin (TSH), který stimuluje štítnou žlázu k syntéze a produkci většího množství hormonů. Když je hladina T4 a T3 dostatečná, sníží hypofýza sekreci TSH a štítná žláza redukuje množství vylučovaných hormonů. Vylučování TSH je pulzativní a podléhá cirkadiánnímu rytmu s mírně vyššími nočními koncentracemi. Hladiny hormonů štítné žlázy jsou řízeny typickou zpětnovazební reakcí s regulačním účinkem na dvou úrovních (hypotalamické a hypofyzární).

 

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

Přepočítávací koeficienty:

mg/l *1,54 = nmol/l

ng/l *1,54 = pmol/l

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Autor: Šafarčík Kristian  

Poslední revize: 26. 11. 1998