OSN-SAbstraktOSN-E

Kvantitativní stanovení celkové bílkoviny v moči různými technikami, přepočet hodnot na exkreci za časové období.

 

OSN-SSeznam souvisejících dokumentů a textůOSN-E

Celková bílkovina (moč)

DU_PROTEIN

 

OSN-SKódy a názvy v různých klasifikačních systémechOSN-E

Bílkovina kvantitativně (moč, mozkomíšní mok, výpotek): sazebník výkonů VZP : 81369

Bílkovina kvantitativně (moč, mozkomíšní mok, výpotek) STATIM: sazebník výkonů VZP: 81129

 

OSN-SPrincipOSN-E

Hlavní možnosti stanovení jsou (Engliš 1993) a) denaturace bílkovin a turbidimetrické (nefelometrické) změření zákalu b) kolorimetrické metody bez nebo s předchozí denaturací (vysrážení bílkoviny) Kvantitativní kolorimetrické stanovení na principu barevné reakce je nejčastěji prováděno s pyrogallolovou červení či biuretovým činidlem po vysrážení bílkovin moče. Provádí se ve vzorku sbírané moče za 24 hodin, koncentrace bílkoviny v g/l se přepočte na exkreci bílkoviny močí v g za 24 hodin. Alternativou jsou specifická vyšetření hlavních močových bílkovinných komponent (turbidimetrie, nefelometrie, separační, zvláště elektroforetické techniky).

 

OSN-SDefinice a terminologieOSN-E

Jde o rutinní metodu využívající barevné reakce bílkovin (především albuminu) s barvivy s vysokou afinitou k proteinům.

 

OSN-SMísto provádění postupuOSN-E

Močová laboratoř OKB.

 

OSN-SBezpečnostní aspektyOSN-E

Obecné předpisy bezpečnost při práci s biologickým materiálem

 

OSN-STeorie, použití, preanalytické požadavkyOSN-E

Indikační oblastí jsou všechny stavy, kdy očekáváme některý z typů proteinurie. Kvantitativnímu vyšetření zpravidla předchází zjištění pozitivity proteinurie při základním vyšetření detekčními proužky nebo kyselinou sulfosalicylovou. Při známé nefropatii nebo jiné, extrarenální patologii lze indikovat vyšetření i z důvodů monitorování progrese či regrese choroby a ke zjištění efektivity terapie.

 

Novější postupy respektují skutečnost, že při časné diagnostice proteinurií (zejména tubulárních, ale i dalších) je nutná detekce specifických bílkovinných komponent v moči i při zatím negativní chemické reakci (proužek, kyselina sulfosalicylová) a hodnotách kvantitativní proteinurie, které jsou jen mírně zvýšeny nebo dokonce v normě. Proto se často vyšetření doplňuje nebo i nahrazuje specifickým kvantitativním vyšetření některých bílkovinných komponent a hodnotí podle diferenciálně diagnostických algoritmů. Podrobnosti jsou v DU_PROTEIN

 

Analytická proveditelnost

K vyšetření se používá nativní moč. Vzhledem k linearitě barevné reakce je nutné při hodnotách nad 3-5 g/l moč 10x naředit a znovu provést vyšetření. Naopak zahuštění moči je nutné pro přesné kvalitativní, např. eletroforetické vyšetření spektra močových bílkovin. Je nutné si uvědomit, že každá manipulace s močovými bílkovinami nese značné riziko vzniku artefaktů v jejich reaktivitě pro změny v terciální a kvarterní struktuře.

 

Časová dostupnost výsledku

Po donesení materiálu je možno vydat výsledek týž den za 3-4 hodiny (podle počtu vyšetřovaných vzorků). Vyšetření nemá statimový charakter.

 

Požadavky na kvalifikaci personálu

Základní, v rozsahu SZŠ, obor laborant.

 

Požadavky na spolehlivost měřícího systému

Postačuje běžný spektrofotometr. V současné době o typu metody začíná, zejména na větších OKB, rozhodovat možnost její automatizace (turbidimetrie, převedení barevných reakcí na analyzátory).

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

 

Mez stanovitelnosti

Praktická stanovitelnost pro reakci s nejlacinějším biuretovým činidlem se udává od 0,10 - 0,15 g/l, tj. od zhruba od horní hranice ještě fyziologické proteinurie. Jiná používaná barviva mají citlivost až o 1-2 řády nižší (Coomasie blue, pyrogallolová červeň - viz Repetitorium DU_PROTEIN

 

Diskriminační mez

Horní mez referenčního rozmezí je pro biuretovou metodu 0,15 g/l, linearita stanovení do 1,5 g/l. Údaje pro další barviva jsou v tabulce (Engliš, 1993) a v DU_PROTEIN

 

Analytická spolehlivost

Vyšetření se provádí zásadně v dubletech (platí pro standard, kontrolu i vzorky). Reprodukovatelnost  v řadě za sebou a mezi dny je nutné na každém pracovišti ověřit pro používaný postup. Správnost vyšetření je rozhodující měrou ovlivněna typem kalibračního standardu. Jednak je nutná jako při všech analýzách matrix shodná se vzorkem (moč), jednak vhodné zastoupení různých typů bílkovin ve standardu. Toto je řešeno nejjednodušeji přídavkem séra s přesně kvantitativně určenou hodnotou celkové bílkoviny do bezbílkovinné močové matrix. Někdy používanou navážku lyofilizovaného albuminu do moče nebo dokonce fyziologického roztoku lze považovat za porušení zásad SLP. Problém naprosto exaktního vyšetření proteinurie a optimálního močového kalibrátoru je principiálně neřešitelný proto, že moč (zvláště patologicky změněná) obsahuje různé proporce nepolypeptidových složek (Engliš 1996, v monografii Schück et al.) s různou, zpravidla nízkou afinitou k použitému barvivu. Americká společnost klinické biochemie doporučila jako tzv. vybranou metodu modifikaci biuretové metody dle Dotesche a Gadsdena (Engliš, 1993), která používá gelové filtrace a je tedy pro rutinní použití nevhodná.

 

OSN-SOdběr materiáluOSN-E

Pacient donese celý objem nasbírané moči za 24 hodin. Měl by být o dodržení času a kompletního sběru náležitě poučen. Moč se po dobu sběru uchovává nejlépe v ledničce nebo alespoň v chladné místnosti, bez konzervace. Při sběru je nutná základní hygiena (omytí genitálií vodou), vyšetření se neprovádí při menstruaci a při masivním vaginálním fluoru. Použití katetrizované moči je například nutné zavedeném permanentním katetru, jinak zcela výjimečně. Při známých problémech s exaktním sběrem moči, jejím uchováním a transportem se uvádí jako ekvivalentní nebo i lepší alternativa použití druhého denního mikčního vzorku a stanovení koncentrace bílkoviny některou z uvedených metod s přepočtem na kreatinin v moči (Hofmann, 1989). Tento postup ale nelze doporučit při podezření na ortostatickou proteinurii. Další poznámky jsou v DU_PROTEIN

 

Použití konzervačních činidel se obecně týká sběru moči po dobu 12 - 24 hodin a jejího transportu k vyšetření zejména tam, kde je zvýšené riziko bakteriální kontaminace nebo přerůstání endogenní bakteriální flóry a degradace některých močových komponent - bílkovin, glukózy apod. Týká se zvláště moče s pH nad 7, při uchování a transportu sběrných nádob bez dostatečného ochlazení zvláště v letním období apod. Pokud je sbíraná moč v lednici, je bílkovina a většina dalších analytů stabilní po dobu 48 hodin. Doporučených konzervačních prostředků je řada, ale žádný není zcela bez rizika interference. Pro stanovení kvantitativní proteinurie lze použít prakticky jen konzervaci chladem (+ 4-6 st.C). Při zmražení je vždy nutné pomalé a šetrné rozmražení a obecně bude tento postup při vyšetření proteinurie spíše výjimečný a zatížen vyšší chybou ve správnosti výsledku. Další konzervační možnosti jsou v dokumentu „U_preanalytika doplněk“.

 

OSN-SManipulace s materiálemOSN-E

Vyšetření se provádí v den donesení vzorku. Vzorek je možné uchovat až týden při 4 °C. Zmražení vzorku se nedoporučuje pro vznik bílkovinných polymerů, jejichž rozpouštění je nekonstantní a mohou výsledek významně ovlivnit. Objem moče se pečlivě změří, promíchá a odebere se vzorek pro další analýzu. Pokud je moč zakalená nebo vzniká spontánně sediment, je nutná centrifugace (stačí 10 minut při nejvýše 800 g, jinak je nebezpečí ztráty bílkovin jejich rozpadem a mechanickou retencí v sedimentu).

 

OSN-SPřístroje a pomůckyOSN-E

Spektrofotometr pro viditelnou oblast (dle maxima absorbance daného barviva), běžná centrifuga, lednice. Automatické pipety pro dané objemy. Při turbidimetrii či nefelometrii příslušné fotometry (340 nm) nebo nefelometry. V případě stanovení Bence-Jonesovy bílkoviny vodní lázeň 56 °C.

 

OSN-SReagencieOSN-E

Použitá barviva jsou podrobně zhodnocena v monografii (Engliš, 1993) a v DU_PROTEIN Nejlevnější buiretové reagens je dodáváno připravené, uchovává se při 4 °C. Jde o alkalický roztok síranu měďnatého, Na-K-tartarátem a kaliumjodidem. Příprava ostatních barviv je dána u komerčních preparátů firemními doporučeními, jinak je lze nalézt v literárních odkazech položky Repetitoria DU_PROTEIN. K precipitaci bílkoviny se nejčastěji používá 20% kyselina trichloroctová (alternativně kyselina sulfosalicylová, benzethonium-chlorid aj.) Při stanovení jednotlivých proteinových komponent moči se užívají protilátky různých firem (DAKO, Roche Boehringer Mannheim apod.), podmínkou je jejich vysoká afinita umožňující vyšetření nativní moče (sensitivita s mezí detekce kolem 1 mg/l).

 

OSN-SSpotřební materiálOSN-E

10ml plastové zkumavky, špičky k pipetám.

 

OSN-SKalibraceOSN-E

Jak bylo výše řečeno, je složení standardu a kontrol pro správnost výsledku rozhodující. Obecně platí, že čím vyšší je podíl albuminu v kalibračním (standardním) materiálu, tím více mohou být v průměru výsledky proteinurie podhodnoceny. Nejčastěji je standard připravován přídavkem známého množství sérových bílkovin do bezbílkovinné močové matrix. Pro stanovení hmotnostní koncentrace přidávané sérové bílkoviny je nejpřesnější použít modifikovanou metodu dle Kjeldahla a případně výslednou koncentraci močového proteinu kontrolně stanovit s upravením metody na některém z analyzátorů. Kalibrační standard a kontroly (Biotrol-Merck, BioRad aj.) uchováváme v lednici při +4 °C (trvanlivost je asi týden). Zmražené alikvoty jsou zatíženy chybou uvedenou v kapitole "Manipulace s materiálem". Používáme stejný alikvot standardu a kontroly pro jednu sérii vyšetření.

 

OSN-SPracovní postupOSN-E

Objem donesené moče přesně změříme a promícháme. Při významnějším zákalu nebo spontánní tvorbě sedimentu 10 ml alikvot moči centrifugujeme (10 min, nejvýše 800 g) při pokojové teplotě. Všechna další vyšetření provádíme v dubletech. Ke 2 ml moče (nativní nebo při zákalu centrifugované), 2 ml kalibračního standardu, 2 ml kontroly a 2 ml barevného (např. zde biuretového činidla - blank) přidáme 0,4 ml 20% kyseliny trichloroctové. Promícháme a necháme stát při pokojové teplotě 10 minut. Pak zkumavky centrifugujeme 10 minut při 2500 otáčkách při pokojové teplotě. Odsajeme pečlivě celý supernatant tak, abychom nezvířili sediment. Přidáme 2,5 ml biuretového činidla, důkladně promícháme do rozpuštění sraženiny a necháme 15 minut stát. Měříme na běžném spektrofotometru ve kyvetách o síle vrstvy 1 cm proti slepé zkoušce při vlnové délce odpovídající maximu absorbance ( pro biuret 550 nm).

 

OSN-SDokumentace, zpracování a hodnocení datOSN-E

Proteinurii/24 hodin vypočteme dle vzorce:

 

g/ den = absorbance vzorku/absorbance standardu • konc. standardu g/l • objem moče v l/24 hodin

 

Standard a kontrola bývají připravovány v rozmezí 0,3 - 0,5 g/l. Výsledky v podobě koncentrace proteinu v g/l a objemu změřené moče v l se zadávají do systému LIS, který provede uvedenou kalkulaci a vytiskne obvyklým způsobem výsledek. Jako normální je uváděna hodnota do 0.15 g/24h.

 

OSN-SZpůsob vydávání výsledkůOSN-E

Výsledky jsou distribuovány nestatimovým způsobem obvyklým v daném OKB.

 

OSN-SŘízení jakostiOSN-E

Vnitřní kontrola je dána použitím vlastního kontrolního materiálu v každé sérii. Dle (Friedecký, 1996) lze pro SEKK využít komerčních vzorků obsahujících lyofilizát moče (Biotrol-Merck, koncentrace 0,41g/L). Konstrukce kalibračních a kontrolních materiálů by měla odpovídat poměrnému zastoupení jednotlivých komponent v moči, tj. vedle  albuminu by měl být zastoupen i IgG, alfa-1-mikroglobulin, alfa-2-mikroglobulin, alfa-2-makroglobulin, ev. i kappa řetězce. Pro vyšetření jednotlivých bílkovinných komponent např. turbidimetrií je nutno pochopitelně použít standardy a kontroly těchto purifikovaných proteinů.

 

OSN-SKlinické údajeOSN-E

Horní referenční mez kolem 0,15 g/d, jinak se za zcela fyziologických okolností pohybuje proteinurie na hodnotách asi polovičních. Z toho tvoří asi 30 mg plasmatické bílkoviny a dalších 30-70 mg pochází z ledvin či močových cest. V případě těžkých nefrotických syndromů může proteinurie dosahovat i několika desítek gramů bílkoviny za den a ovlivňovat celkovou dusíkovou bilanci (6,25 g bílkoviny odpovídá 1g N). U hraničních a nízkých proteinurií (zvláště prerenálního či tubulárního původu)  může být citlivost barevné reakce malá. Tak mohou časná stadia glomerulopatií a prognosticky závažné tubulární proteinurie uniknout pozornosti při falešné negativitě výsledku.

 

Další klinické údaje jsou v dokumentu DU_PROTEIN.

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

Vyšetření Bence-Jonesovy bílkoviny se provádí spíše ojediněle. Jedním z důvodů je postupné kvantitativní hodnocení hlavních komponent bílkoviny v moči, které zpřesňuje diferenciální diagnózu. Principem vyšetření Bence-Jonesovy je průkaz exkrece dimerů těžkých a lehkých řětězců monoklonálních imunoglobulinů u patologických (zejména monoklonálních) gammapatií. Provádí se precipitací při 56 st.C za optima pH (4.9) a iontové síly (acetátový pufr). Vyšetření je kvalitativní a negativita paraproteinemii nevylučuje.

 

OSN-SJiné související informaceOSN-E

 

U_PROTSQ

U_preanalytika doplněk

Moč - kvantitativní vyšetření

Návod: Sběr moče (pac.)

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

1. Schück, O., Tesař V., Teplan V. a kol.: Klinická nefrologie , Medprint 1995, s. 19 - 20

 

2. Colombo, J.P., Peheim, E.: Klinisch-chemische Urindiagnostik. Ed. Colombo J.P., LABORLIFE Verlaggemeinschaft, 1994.

 

4. Masopust, J.: Požadování a hodnocení biochemických vyšetření. I.část. Zdravotnické aktuality 216, Avicenum 1990.

 

5. Engliš, M. : Proteinurie. nakl. STAPRO, 1993..

 

6. Nejedlý, B.,Tobiška, J.,Zahradníček, Z.: Základní a morfologické vyšetření moče. Účelová publikace ministerstva zdravotnictví ČSR 1988

 

7. Hofmann W., Gader W.G.: Preanalytische and analytische Faktoren bei der Bestimmung von IgG, Albunin, alpha-1-Microglobulin und Retinol-bindendes Protein im Urin mit dem Behring Nephelometer System (BNS). Lab. med., 13, 1989, s. 470 - 478.

 

8. Friedecký, B., Kratochvíla, J., Budina, M.: Kontrolní cyklus SEKK k posuzování jakosti vyšetřování moče diagnostickými proužky. 13/96. FONS, leden 1996, s. 13 - 16

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SStručný popis postupuOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

 

OSN-SDoporučení, recenze, schváleníOSN-E