OSN-SAbstraktOSN-E

Inzulin patří mezi proteohormony, který zásadním způsobem reguluje koncentraci plazmatické glukózy prostřednictvím specifického receptoru. Denně se produkuje v množství 20 – 40 jednotek, produkci zajišťují beta-buňky Langerhansových ostrůvků pankreatu.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Inzulin v plazmě

Inzulinová rezistence

Diabetes mellitus

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

 

Struktura vepřového inzulinu

(zápis A6Cys®A11Cys označuje vazbu mezi cysteinem na šesté pozici řetězce A a cysteinem na jedenácté pozici téhož řetězce, ostatní analogicky).

 

Typ řetězce

Sled aminokyselin

Disulfidické můstky

A

1 – 21

 

A6Cys®A11Cys

A7Cys®B7Cys,

A20Cys®B19Cys

B

1 – 30

 

C

31 – 63

 

 

 

 

Mezi řetězci A a B se vytvoří disulfidické můstky a před vyloučením z buňky v sekrečních granulech se proteolyticky proinzulin štěpí na ekvimolární množství inzulinu(51 aminokyselin, m.h. 5733) a C-peptidu. Za biologickou aktivitu zodpovídá úsek na řetězci B (aminokyseliny 23 – 26), tato část je mezidruhově totožná. Z pankreatu se dostávají oba druhy molekul portálním oběhem nejprve do jater, která zachytí 50 - 80 % inzulinu; proto je koncentrace inzulinu v portální krvi nalačno 3krát vyšší než v krvi periferní;  při náhlém zvýšení sekrece (po glukose nebo aminokyselinách) je poměr portální véna/periferní oběh 10 : 1. C-peptid se v játrech nevychytává, takže v cirkulující krvi jeho koncentrace převyšuje koncentraci inzulinu (C-peptid: 0, 9 až 3, 5 µg/l; inzulin: 0, 5 až 0, 8 µg/l). Sekrece probíhá rychlostí 1 U/hodinu, denně se vytvoří cca 20 – 40 U. Do cirkulace se uvolňuje v pulzačních vlnách na základě zpětné vazby.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

Inzulin je syntetizován v b-buňkách pankreatu ve formě prekursoru, preproinzulinu (114 aminokyselin, m.h. 12000), který se odštěpením 30 aminokyselin z N-konce nejprve mění na  proinzulin s molekulovou hmotností cca 9 000. Molekula proinzulinu (1 – 84, m.h. 9000) se skládá ze tří řetězců aminokyselin – A, B a C. Řetězec C (peptid C, C-peptid, connecting peptide) spojuje řetězce A a B. Proinzulin je hlavní skladovací formou inzulinu, skladuje se v sekrečních granulech Golgiho aparátu, v nichž se také odštěpuje C-peptid. V porovnání s inzulinem má proinzulin 10 % aktivity, v porovnání s molární koncentrací inzulinu v cirkulaci tvoří proinzulin jen asi 3 %. Jaterní clearance je na úrovni 25 % clearance inzulinu, poločas 2 – 3x delší. Koncentrace proinzulinu nalačno tvoří 10 – 15 % koncentrace inzulinu. Struktura zvířecích inzulinů je prakticky totožná s lidským inzulinem, imunoreaktivita je zkřížená, odlišných je jen několik aminokyselin.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

Degradace probíhá v játrech a ledvinách. Glutathioninzulintranshydrogenáza (jaterní enzym) štěpí redukčně disulfidické můstky mezi řetězci A a B, vznikající volné řetězce B tlumí aktivitu glutathionreduktázy, která by jinak obnovovala pool redukovaného glutathionu.

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

Poločas eliminace inzulinu je 5 – 10 minut (po podání i.v.).

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Antonín Jabor