Verifikační protokol

 

 

Verifikační protokol je protokol o verifikaci laboratorních metod. Zde zobrazené verifikační protokoly nejsou připojeny k lokálním položkám. Pokud chcete připojit verifikační protokol k některé lokální položce, použijte tlačítko "-> lok. pol."

 

 

 

Po aktivaci dialogu se objeví seznam všech již zadaných verifikačních protokolů. Hodnoty ve sloupcích "Datum" a "Text" lze editovat dvojím kliknutím myši (double click). Pomocí tlačítek "Přidání" a "Výmaz" lze přidat nový verifikační protokol, resp. aktuální verifikační protokol vymazat. Po kliknutí myší do sloupce výpočet bude zobrazen dialog pro aktuální verifikační protokol.

 

Přidání - tlačítko pro přidání nového verifikačního protokolu. Pokud již existuje nějaký verifikační protokol, objeví se dotaz

 

 

Odpovíte-li Ano, bude aktuální verifikační protokol použit jako vzor pro přidání nového verifikačního protokolu (obsah aktuálního verifikačního protokolu bude přenesen beze změny do nového verifikačního protokolu).

Odpovíte-li Ne, bude přidán "prázdný" verifikační protokol (odpověď Storno přidání ukončí bez přidání nového verifikačního protokolu).

 

tlačítko -> lok. pol. - je určeno k propojení verifikačního protokolu s lokální položkou. Po jeho stisknutí se objeví seznam lokálních položek, ze kterého můžete vybrat tu, ke které verifikační protokol patří (tlačítko "Výběr"). Po výběru lokální položky se objeví hláška, která vás informuje, že verifikační protokol byl připojen k vybrané lokální položce a že ho najdete buď v seznamu verifikačních protokolů k této položce (tlačítko "Verif. prot.") nebo v seznamu všech verifikačních protokolů k lokálním položkám (volba "Verifikační protokoly pro lokální položky" v menu "Položky"). Připojený verifikační protokol zmizí ze seznamu nepřipojených verifikačních protokolů (tento dialog).

 

 

 

Metoda

Jednoznačná identifikace metody - název, u IVD CE souprav název soupravy, kat. č.

 

Analyzátor

Jednoznačná identifikace analyzátoru, na kterém se verifikace prováděla

 

Identifikace použité soupravy

 

 

Název soupravy, výrobce a katalogové číslo. Dialog pro zadání identifikace použité soupravy se vyvolá tlačítkem  za identifikací analyzátoru.

 

Vyhodnotil

Jednoznačná identifikace pracovníka, který verifikační data zpracoval

 

Datum

Datum zpracování verifikačního protokolu

 

1. Mezilehlá přesnost

Data přesnosti jsou získána a dosazena jako hodnota "mezilehlé přesnosti - intermediate precision". Ideální je použít dat vnitřní kontroly kvality. Data musí být "vyladěná", to jest ty hodnoty, které překračují Westgardova pravidla 1s-2, 1s-3 a R s-4 musí být vyloučeny. Software pro vnitřní kontrolu kvality o akceptovatelné kvalitě dosáhne takového "ošetření" dat bez potíží. Mezilehlá přesnost dovoluje ze své definice změnu operátora, šarže činidel a šarže kalibrátoru, takže je možné použít údaje za delší časové období. Jednotlivé prameny doporučují 6 měsíců nebo 1 rok nebo použití tří šarží činidel nebo dvou šarží kalibrátoru.

 

Vzorek 1 (2, 3)

Datum (od - do) - hodnocené období

Použitý materiál - jednoznačná identifikace použitého materiálu včetně čísla šarže

CV - pokud je to možné, vypočtěte mezilehlou přesnost z dat interního hodnocení kvality za posledních 6 měsíců, minimálně však z 20 vzorků.

 

2. Opakovatelnost, bias

 

Provedl

Jednoznačná identifikace pracovníka, který verifikační data zpracoval

 

Datum

Datum provedení experimentu opakovatelnosti

 

Použitý materiál - Vzorek A (B, C)

Jednoznačná identifikace použitého materiálu včetně čísla šarže a způsobu získání referenční hodnoty. Měření se provede v serii,doporučená velikost serie n=10. Jako referenčního materiálu by mělo být použito příslušného CRM s hodnotami, získanými v akreditované referenční laboratoři referenční metodou. Takové materiály jsou však všeobecně nedostupné a to nejen v laboratorní medicíně. Za vhodnou náhradu mohou být podle metrologického slovníku VIM-3 považovány kontrolní materiály, prošlé a tím verifikované v některém z programů EHK. Referenční hodnota (která může být hodnotou, získanou referenční metodou, ale též hodnotou, získanou skupinou expertních laboratoří nebo konečně i hodnotou průměru účastníků) těchto materiálů je uvedena v jejich validačním protokolu.

 

Intraindividuální biologická variabilita (CVi)

Interindividuální biologická variabilita (CVg)

Celková biologická variabilita

Přesnost odvozená z biologických variabilit Ibiol

Bias odvozený z biologických variabilit Bbiol

Celková chyba odvozená z biologických variabilit TEbiol

Údaje o biologických variabilitách naleznete na www.westgard.com

 

Cílová hodnota

Cílová (deklarovaná) hodnota referenčního materiálu

 

tlačítko CV výrobce

 

 

Dialog pro zadaní hodnot CV, které uvádí výrobce analyzátoru. Zadáné hodnoty CV výrobce slouží pouze pro porovnání s vypočítanými hodnotami CV.

 

tlačítko Ostatní nejistoty

 

 

Dialog pro zadaní ostatních dílčích nejistot, které mohou ovlivnit výpočet kombinované nejistoty. Lze zadat až 5 dalších druhů nejistoty. Zadává se druh nejistoty a nejistoty jednotlivých vzoerků (v %). Zadané dílčí nejistoty se do do výpočtu kombinované nejistoty promítnou jako další členy kovariance (odmocina(A2 + B2 + C2 + D2 + ...).

 

Mezní hodnota nejistoty (%)

Maximální povolená hodnota kombinované nejistoty. Může být určena na základě údajů o biologických variabilitách, CV udávaným výrobcem, Westgardových kriterií, tolerančního rozpětí EHK, klinickou významností a podobně

 

Pramen

Pramen určení mezní hodnoty nejistoty

 

 

 

4. Ostatní znaky metody

Jedná se o znaky kvantitativní metody, u které např. nelze určit bias (není k dispozici referenční materiál).

 

5. Senzitivita, specifičnost

Určeno pouze pro kvalitativní metody, které lze verifikovat pomocí porovnání s jinou metodou.

 

6. Závěr

Celkové zhodnocení verifikace, především vzhledem ke klinické použitelnosti metody

 

Platnost do:

Předpokládané datum následující verifikace

 

 

 

Antonín Jabor, Jiří Kotrbatý, Markéta Komínková (2008)