OSN-SAbstraktOSN-E

Stanovení kyseliny hippurové v moči se používá především v rámci biologických expozičních testů k monitorování expozice toluenu při profesionální zátěži a při zneužívání fetováním.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

Kyselina hippurová se vylučuje močí normálně - pochází z metabolizace aromatických látek obsažených především v rostlinné potravě. Za den se vyloučí 0,5 - 1 gram (2,8 - 5,6 mmol) kyseliny hippurové. Variabilita závisí především na skladbě stravy. Vylučování kyseliny hippurové zvyšuje konzumace ovoce (ovocných jamů, švestek, jeřabin aj.) a některých konzervovaných potravin (hořčice).

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Na koncentraci kyseliny hippurové má vliv mimo jiné funkčnost jater, protože játra jsou rozhodujícím orgánem pro biotransformaci xenobiotik.

Koncentraci kyseliny hippurové v moči extrémně zvyšuje profesionální i neprofesionální expozice toluenu. Při dlouhodobé expozici dochází k indukci syntézy příslušných biotransformačních enzymů a vznik kyseliny hippurové je rychlejší než u neexponovaných osob.

Metabolický vznik kyseliny hippurové je ovlivňován i významnou expozicí jinými xenobiotiky (dochází ke konkurenčnímu využívání biotransformačních enzymů).

 

OSN-SPřímé následky abnormálních koncentracíOSN-E

Vysoká koncentrace kyseliny hippurové v moči, která se objevuje po vysoké expozici toluenu se projevuje řadou objektivních i subjektivních potíží exponovaných osob: spavost, bolesti hlavy, únavnost, vestibulární potíže, po fetování naopak excitace. Dlouhodobá expozice se projevuje i hepatotoxicitou a představuje značné riziko v těhotenství (poškození plodu až aborty).

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

Normální koncentrace neexponované populace                do  10 mmol/l

Nejvyšší přípustný limit při profesionální expozici  do  14 mmol/l

Závažné klinické projevy expozice                      od  30 mmol/l

Průkaz silného fetování                                                   od 100 mmol/l

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

Vznik kyseliny hippurové v organismu není specifický, projevuje se  konzumace především rostlinné potravy, expozice toluenu ale i xylenů (tj. metyl-toluenu).

 

OSN-SOmezení stanoveníOSN-E

Vzhledem ke krátkému poločasu kyseliny hippurové (6 hodin) se musí přísně dbát na volbu správné doby odběru vzorku moče pro provedení biologického expozičního testu.

Při profesionální expozici se vzorek moče odebírá nejlépe ke konci pracovní směny, ke konci pracovního týdne (čtvrtek) a vždy se kontroluje, zda před odběrem probíhal normální pracovní režim, či zda nedošlo např. z důvodů poruchy zařízení nebo zásobování k prostojům a tím k vyloučení expozice. Rovněž odběr vzorku moče pro biologické monitorování expozice toluenu po dovolené nebo i po dvou volných dnech je nesmyslný.

Při monitorování zneužívání (fetování) organických rozpouštědel je zapotřebí odebrat vzorek během několika hodin po inhalaci a pokud je to možné odběr ve vhodných časových intervalech zopakovat. Výsledek např. 15 mmol/l kyseliny hippurové v moči může totiž znamenat nevýznamné fetování během několika hodin před odběrem vzorku moče, ale i extrémně vysoké fetování den před odběrem. Obráceně negativní výsledek nevylučuje významné fetování např. tři dny před odběrem vzorku.

 

OSN-SPoužití ve výpočtech a odvozených parametrechOSN-E

Výsledek stanovení kyseliny hippurové v moči se běžně koriguje na standardní hustotu moče (1,020 g/ml). U osob podezřelých z možné poruchy glycidového metabolismu je vhodné korekci na standardní hustotu doplnit kontrolou glykosurie. Jiné možnosti korekce výsledků připadající v úvahu (na kreatinin, osmolalitu, čas) se v praxi biologických expozičních testů, což je hlavní doména využití stanovení kyseliny hippurové v moči, prakticky nevyužívají.

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Nejběžnější a v praxi nejrozšířenější je fotometrické stanovení kyseliny hippurové v moči:

Kyselina hippurová reaguje hladce v přítomnosti pyridinu s benzensulfonyl chloridem za tvorby azlaktonu. Vzniklé oranžové zbarvení se měří při 410 nm.

Možností volby je stanovení principem vysokotlaké kapalinové nebo plynové chormatografie. Jinou možností je využití toho, že roztoky kyseliny hippurové silně absorbují v UV oblasti (maximum leží při 230 nm), ovšem je nutná složitá předúprava vzorku před stanovením, protože interferuje řada látek běžně přítomných v moči.

Mez detekce stanovení kyseliny hippurové v moči nemá praktický význam, protože kyselina hippurová se močí vylučuje normálně, ale v tak omezeném množství, že to pro biologické monitorování expozice toluenu není významné.

Mez stanovitelnosti                     0,5 mmol/l

Kalibrace lineární     až do        22,0 mmol/l

Variační koeficient                     5 - 10 %

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

Metoda stanovení kyseliny hippurové v moči se neindikuje ve velkých sériích (i když při monitorování velkého závodu se někdy může jednat až o stovky vzorků močí), většinou se jedná o individuální záležitost. Kyselina hippurová v moči se proto nestanovuje na velkých automatických systémech, ale jedná se spíše o "ruční" práci. Vedle ceny použitých chemikálií, které se mohou buď připravit v laboratoři nebo využít z vhodného komerčně dodávaného setu, se proto do ekonomických nákladů metody   významně promítnou personální náklady práce laborantky. Cena jednoho stanovení kyseliny hippurové v moči se pohybuje řádově v desítkách korun.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

Metoda stanovení kyseliny hippurové v moči se indikuje při průkazu akutní otravy organickými rozpouštědly (fetování, akutní profesionální expozice, požití při záměně látek), při biologickém monitorování chronické profesionální expozice organickým rozpouštědlům a dále při kontrole dodržování odvykací léčby u narkomanů.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E