OSN-SAbstraktOSN-E

N-acetyl-beta-D-glukózaminidáza (NAG, EC 3.2.1.52) je enzym lysozomů zodpovědný za degradaci mukopolysacharidů a glykoproteinů. Přítomen v lysozomech renálních tubulárních buněk, v akrosomech spermií, v ejakulátu, synoviální tekutině, v moči, v amniové tekutině. Jedná se poměrně velký protein (m.h. 140000 – 150000), za normálních okolností neprochází glomerulární membránou, do moče se za normálních okolností dostává v malém množství jako výsledek exocytózy a pinocytózy epiteliálních buněk ledvinových tubulů. Za patologických okolností se do moče dostává při poruše glomerulární membrány nebo poškození buněk renálních tubulů nebo při kombinaci obou dějů. Stanovení v moči se využívá při tubulopatiích, například intoxikaci léky, těžkými kovy, při diabetes mellitus v rámci pátrání po diabetické nefropatii, při rejekci ledviny a podobně.

 

OSN-STerminologieOSN-E

Systematický název: β-N-acetyl-D-hexosaminid N-acetylhexosaminhydrolasa

 

OSN-SSynonymaOSN-E

N-acetyl-beta-D-glukózaminidáza, NAG, beta-N-acetylglukózaminidáza, beta-D-hexózaminidáza, hexosaminidasa

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

EC 3.2.1.52 (dříve EC 3.2.1.29 a EC 3.2.1.30)

CAS 9027-52-5

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

NAG v moči

NAG/kreatinin

NAG/kreatinin v moči

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

M.h. 140000 – 15000, neprochází glomerulární membránou.Dvě hlavní formy enzymu se označují jako izoenzymy A a B, další formy jsou I, P a S. Izoenzym A je heterodimér z podjednotek alfa a beta, izoenzym B (a pravděpodobně i izoenzym I, který je kyselou variantou izoenzymu B) je složen ze dvou podjednotek beta. Izoenzymy se liší svým pI, substrátové specifičnosti a termostabilitě. Normálně v moči je typ A, za patologických okolností zejména B a I2. NAG katalyzuje hydrolýzu terminálních, neredukujících 2-acetamido-2-deoxy-betaglukózových zbytků glykoproteinů, chitobiózy a vyšších analogů. Působí na N-acetylglukosidy a N-acetylgalaktosidy.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Degradace mukopolysacharidů a glykoproteinů.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Vyskytuje se v lysozomech (epiteliální buňky renálních tubulů), akrosomech (lysozomy hlavičky spermií), v amniové tekutině (nejvyšší koncentrace mezi 21. až 30. týdnem gravidity), v synoviální tekutině (několikanásobné zvýšení koncentrací v synoviální tekutině při revmatoidní artritidě), vyskytuje se v ejakulátu a ve slinách.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Antonín Jabor

recenzoval Dalibor Novotný