OSN-SAbstraktOSN-E

Glutamát patří mezi neesenciální glukoplastické aminokyseliny. Aktivně se účastní přenosu aminoskupin v organismu, poskytuje je různým syntézám. Glutamát také působí excitačně na přenos informací mezi nervovými buňkami, jako tzv. dodatkový neurotransmitter. 

glutamic acid 3D 

OSN-STerminologieOSN-E

Glutamát, kyselina glutamová, 2-aminoglutarát

 

OSN-SSynonymaOSN-E

Kyselina glutamová, 2-aminoglutarát

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Aminokyseliny

Dědičné metabolické poruchy aminokyselin

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

Glutamát (Glu), NH2CH(CH2CH2COOH)COOH, C5H9O4N

m.h. 147,1

Kyselá disociační konstanta pK (25 oC) 2,19; 4,25 (gCOOH); 9,67

Izoelektrický bod pI 3,22

Glutamát je neesenciální aminokyselina. Podle chemického charakteru jejího postranního řetězce ji řadíme mezi kyselé aminokyseliny – aminokyseliny s elektrickým nábojem na postranním řetězci, který se podílí na elektrostatických interakcích. Při fyziologickém pH obsahuje glutamát disociovaný karboxyl, tzn. může elektrostaticky vázat kationty a vytvářet solné můstky s kladně nabitými skupinami, může kovalentně vázat aminy, alkoholy, CO2.

Glutamát obsahuje asymetrický atom uhlíku, existuje proto ve dvou enantiomerních konfiguracích – D a L, v bílkovinách se vyskytují pouze L-formy.

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Glutamát je díky existenci záporných nábojů v postranním řetězci významný při formování prostorové struktury bílkovin a při určování jejich vlastností. Aktivně se účastní přenosu aminoskupin v organismu, poskytuje je různým syntézám, resp. je zavádí do finálních reakcí. Intracelulární obsah glutamátu je velmi vysoký - nejvíce v mozkové tkáni, zde je zdrojem pro tvorbu kyseliny g-aminomáselné a glutaminu.

Glutamát také působí excitačně na přenos informací mezi nervovými buňkami, jako tzv. dodatkový neurotransmitter. Zároveň je glutamát prekurzorem některých aminokyselin – glutaminu, prolinu, argininu, histidinu, ornitinu, citrulinu.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

Glutamát se tvoří redukční aminací 2-oxoglutarátu, tedy obrácením reakce, která slouží k regeneraci 2-oxoglutarátu při transaminačních reakcích. Glutamát může také vznikat z glutaminu deamidací, z argininu a prolinu vzniká přes glutamát-g-semialdehyd a z histidinu přes formiminoglutamát.

Průmyslově může být glutamát vyráběn dvěma způsoby: 1.mikrobní technologií (90%), kde je výchozí surovinou acetát, melasa a n-alkany ropy. 2.chemickou syntézou (10%), kde je výchozí surovinou akrylonitril. Glutamát je používán jako ochucovadlo potravin, konzervační prostředek a při léčbě onemocnění CNS (schizofrenie, epilepsie).

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáních

L-Glutamová kyselina se jako ubikviterní aminokyselina nachází ve všech tkáních i tekutinách ve vysoké koncentraci. Zvýšené hodnoty nacházíme v moči při dikarboxylové aminoacidurii (OMIM 222730).

Glutamylové peptidy jsou přítomny i v moči zdravých osob: gama-glutamylornitin, gama-glutamylleucin, gama-glutamylisoleucin, gama-glutamylprolin.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

 

 

 

 

Glutamát patří mezi glukoplastické aminokyseliny. Jeho degradace probíhá v mitochondriích, glutamát je oxidační deaminací přeměně na 2-oxoglutarát. 2-oxoglutarát vstupuje do citrátového cyklu jako konečný produkt odbourávání glutamátu.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Z.Vodrážka: Biochemie. Academia, Praha 1992.

P.Karlson, W.Gerok, W.Gross: Pathobiochemie. Academia, Praha 1987.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Karolína Pešková

recenze Viktor Kožich