Abstrakt
Hemoglobin je červené krevní barvivo obsažené v erytrocytech. Jeho nejdůležitější funkcí je přenos kyslíku do tkání.
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Fyziologická variabilita
Fyziologicky se u lidí vyskytují stádia hemoglobinu: embryonální (Hb Gower), fetální (HbF), dospělých (Hb A1, Hb A2, Hb A3). Normální hodnoty Hb v organizmu u žen jsou 120-162 g/l a u mužů 135-172 g/l.
Patofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraci
Přímé následky abnormálních koncentrací
Indikací k vyšetření hemoglobinu jsou hypochromní anémie po vyloučení deficitu železa, chronické hemolytické anémie, léky indukované anémie, dále kritické vaskulární uzávěry nejasné etiologie zejména v oblastech s vysokou prevalencí výskytu HbS nebo HbC. Další důvody vyšetřování hemoglobinu jsou případy s polycytémií a cyanózou, u fetálního hydropsu (Bartův) nejasné etiologie. Hemoglobinopatie se mohou projevovat zvýšenou tendencí k agregaci (HbS, HbC), sníženou syntézou celkového hemoglobinu (HbE, Hb Lepore), zvýšenou tendencí k precipitaci jako nestabilní hemoglobin Hb Koln, abnormální afinitou ke kyslíku jako HbM hemoglobinopatie charakterizované polycytémií a cyanózou.
Thalasemický syndrom je skupina onemocnění s postiženým globinovým řetězcem. Jsou 4 skupiny, přičemž nejčastější je α, β. Nejtypičtější pro thalasemie je snížení syntézy postiženého řetězce, přičemž klinickou manifestaci ovlivňuje míra snížené syntézy hemoglobinu a projevy anémie, anémie v souvislosti s inefektivní erytropoézou a hemolýzou, nedostatek hemoglobinu v erytrocytech vedoucí k mikrocytóze a hypochromii.
Skupina β thalasémií je způsobena více jak 100 mutacemi v beta globinovém řetězci. Klinická manifestace je závislá na tom, zda syntéza beta řetězce je snížena jen částečně nebo zcela utlumená.
Thalasémia minor je heterozygotní forma spojená s mírnou hypochromní mikrocytární anémií, kdy koncentrace Hb je jen na dolní hranici referenčního rozmezí.
Thalasémia major je závažná homozygotní forma charakterizována útlumem syntézy beta řetězce a nadměrnou syntézou inefektivního alfa řetězce. Nezralé erytrocytární prekurzory se pro nadbytek alfa řetězců rozpadají ještě před maturací v kostní dřeni. Inefektivní erytropoéza se závažnou anémií vede k fatálnímu dopadu během několika let, pokud se nezačne léčit.
Thalasémia intermedia je mírná homozygotní nebo závažná heterozygotní forma se středně závažnými projevy onemocnění.
δβ-thalasémia je způsobena delecí v delta a beta řetězcích a jejich syntéza je snížena nebo se nevytváří vůbec. HbF je zvýšen na 5-10% a HbA2 je snížen.
Hb Lepore je abnormální hemoglobin, z non-α-řetězce, vzniklý sloučením γ a β řetězců. Onemocnění bývá asociováno s β thalasémií.
Příčinou α-thalasémií je parciální nebo kompletní delece 4 genů regulujících produkci alfa řetězců.
HbH onemocnění je onemocnění způsobené heterozygotním genetickým defektem v obou alfa řetězcích a produkcí abnormálního nestabilního H řetězce, což je tetrametr beta řetězců.
Hb Bartův fetální hydropsový syndrom je homozygotní alfa thalasémie způsobená patologickým Hb, jedná se o tetrametr γ (Bartův Hb). Hb vykazuje poruchu v afinitě ke kyslíku a syndrom není slučitelný se životem, anemické edematózní děti umírají v děloze v posledním trimestru nebo krátce po porodu.
Mezi hemoglobinopatie patří srpkovitá anémie způsobená přítomností HbS patologického hemoglobinu se strukturálním defektem v beta2 globulinovém řetězci (záměna glutaminu za valin). HbS má tendenci zejména za sníženého tlaku kyslíku k agregaci hemoglobinových molekul. Následkem změněných vlastností Hb (hemoglobinu) mají erytrocyty srpkovitý tvar, mění své reologické vlastnosti, pružnost. Klinické projevy závisí na genetice, homozygotní formy jsou velmi závažné. V prvních 6ti měsících mezi vážné projevy patří venookluzivní choroba s orgánovými postiženími, chronická hemolytická anémie. Heterozygotní nosiči HbS jsou většinou zdraví. Mezi další hemoglobinopatie patří HbC, HbE onemocnění, choroba s nestabilními Hb, Hb s dysfunkčním transportem kyslíku.
Referenční intervaly
Pro HbA
Novorozenci 17,7 % (13,1-22,3) stanovenou elfo nebo HPLC
15-40% alkalickou denaturací
Děti 1-2 rok 96% (95-98,2)
Děti nad 2 roky a dospělí 97,5% (97-98,5)
Pro HbA2
Novorozenci 0,25 % (0,05-0,45)
Děti 1-2 rok 1,8% (1,5-3,0)
Děti nad 2 roky a dospělí 2,5% (1,5-3,2)
Pro HbF
Novorozenci 81,7 % (77,5-86,9) stanovenou elfo nebo HPLC
60-85% alkalickou denaturací
Děti 1-2 rok 1,5% (0,5-2,0) stanovenou elfo nebo HPLC
0,8 % (0,4-1,0) alkalickou denaturací
Děti nad 2 roky a dospělí 0,5% (0-0,5)
Interference in-vivo
Omezení stanovení
Použití ve výpočtech a odvozených parametrech
Znaky analytické metody
Metody stanovení molekuly hemoglobinu-chromatografie, elektroforéza, stanovení HbF alkalickou denaturací, hemoglobinový test stability k určení nestabilních forem, HbS test rozpustnosti, DNA analýza
Ekonomické náklady
Použití pro klinické účely
Stanovení hemoglobinové molekuly se vyšetřuje u hypochromní anémie po vyloučení deficitu železa, chronické hemolytické anémie, léky indukované anémie, dále kritické vaskulární uzávěry nejasné etiologie. Dále u stavů spojených s polycytémií a cyanózou, zvýšenou tendencí k agregaci, sníženou syntézou celkového hemoglobinu, zvýšenou tendencí k precipitaci, abnormální afinitou ke kyslíku.
LiteraturaOSN-E
Lothar Thomas, Clinical Laboratory Diagnostics, 1st. English Edition, TH-Books, Germany 1998
Poznámky
AppendixyOSN-E
Autorské poznámky
Ekonomické náklady
Použití pro klinické účely
Literatura
Poznámky
Appendixy
Autorské poznámky
Jiřina Lukášková (2008)