OSN-SAbstraktOSN-E

Karcinoembryonální antigen (CEA) je glykoprotein a onkofetální antigen. Obecně je znám však především v souvislosti s kolorektálním karcinomem. V současné době se jeho vyšetření provádí i u řady dalších maligních onemocnění a CEA patří k nejvíce užívaným nádorovým markerům.

 

OSN-STerminologieOSN-E

 

OSN-SSynonymaOSN-E

Karcinoembryonální antigen

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 CEA v séru ; Nádorové markery

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

Karcinoembryonální antigen popsali poprvé v roce 1965 Gold a Feldman jako vysokomolekulární antigen, který se nachází ve tkáních karcinomu tlustého střeva a ve fetálních tkáních. K jeho průkazu užili protilátku připravenou imunizaci králíků extraktem jaterních metastáz karcinomu tlustého střeva.

CEA je glykoprotein s relativní molekulovou hmotností 180 – 200 kDa, jehož molekuly jsou asi z 55% tvořeny uhlohydráty a zbytek jsou proteiny. Skládá se z polypeptidického řetězce s bisulfidickými můstky a velkého počtu vedlejších oligosacharidových řetězců. Velká heterogenita CEA souvisí právě s variabilitou jeho sacharidové složky, kdežto proteinová část je konstantní. Byly zjištěny 4 různé geny podílející se na produkci CEA.

CEA je vysoce imunogenní antigen a v jeho molekule bylo doposud identifikováno 10 různých antigenních determinant, čehož se využívá k jeho imunoanalytickému stanovení (vyšetření).

Některé sekvence aminokyselin molekuly a antigenní determinanty CEA se vyskytují i u skupiny příbuzných a zkříženě reagujících látek: NCA (normální  zkříženě reagující antigeny), NFA (normální fekální antigeny), BPG (žlučový glykoprotein) a CEA-low, které se ve tkáních a tělních tekutinách vyskytují společně s CEA. Tato skupina CEA příbuzných antigenů, se vzájemně liší molekulovou hmotností i některými dalšími vlastnostmi (předpokládá se, že příčinou těchto rozdílů je zejména různý obsah kyseliny sialové), včetně některých antigenních determinant. Vhodným výběrem monoklonálních protilátek lze dosáhnout uspokojivé analytické specifity imunoanalytických postupů k vyšetření CEA.     

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Jeho biologická funkce v organizmu není doposud zcela objasněna. Patří do skupiny látek, které ovlivňují buněčnou adhezi.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

CEA je onkofetální antigen, za fyziologických podmínek je intenzivně produkován u plodu, maximální produkce bývá okolo 22. týdne těhotenství, v 3. trimestru postupně klesá a u novorozenců dosahuje jen stopových množství. Jeho hladiny bývají zvýšené v tělesných tekutinách asi u 5% těhotných žen. U zdravých dospělých jsou nepatrná množství CEA produkována povrchovými epiteliálními buňkami střev, žaludku a bronchů, do cirkulace však téměř neproniká, ale značné množství CEA se nachází ve slinách a dalších sekretech trávicích orgánů (dostává se tam spolu s buňkami odlupujícími se ze žlázových vývodů).

Zvýšená produkce CEA se vyskytuje u části zdravých kuřáků a u řady nemaligních onemocnění: chronické ledvinové selhání, chronické onemocnění jater, chronická pankreatitida, ulcerozní kolitida, Crohnova choroba, bronchopneumónie, chronická bronchitida, TBC, autoimunitní choroby, v tekutině cyst prsu a vaječníků, atd.

Hlavním zdrojem patologicky zvýšených množství CEA jsou různá maligní onemocnění, zejména adenokarcinomy různých lokalizací, především tlustého střeva a rekta, žaludku, tračníku, ledvin, plic, prsu, vaječníků, dělohy, prostaty, aj. Dále epidermoidní karcinomy děložního čípku, plic, oblasti hlavy a krku, medulární karcinomy štítné žlázy, malobuněčné karcinomy plic, karcinomy močového měchýře, atd.

Produkce CEA nádorovou tkání je závislá na stupni diferenciace a histologickém typu, a pochopitelně, na velikosti (hmotě) nádoru.

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Vyšetření CEA ve tkáních se provádí pomocí imunohistochemických metod.

Jako materiál k vyšetření CEA pro klinické účely se však běžně užívají vzorky tělesných tekutin (nejčastěji sérum, dále plazma, hrudní výpotek, ascites, kloubní výpotek, cystická tekutina), do kterých CEA přechází z místa vzniku prostřednictvím cirkulace. Ke stanovení koncentrací CEA v kapalných vzorcích se v současné době používají především různé varianty imunoanalytických metod.

Sérové koncentrace CEA do 5 mg/l jsou zpravidla pokládány za normální a nad 10 mg/l za zvýšené, jsou ale značně závislé na použité metodě stanovení. Diskriminační hladiny (cut off levels) jsou ovlivňovány konkrétní diagnózou (typ, lokalizace, stadium nádorového onemocnění) a cílem diskriminace (zdraví – nemocní, benigní – maligní, atd.). Není možné užívat cizí referenční hodnoty, je však účelné je brát v úvahu při určování vlastních referenčních hodnot (pro danou metodiku a laboratoř).

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

Metabolizmus CEA není doposud zcela jasný, ale důležitou roli v něm mají játra, ve kterých dochází k desializaci jeho molekul a následující eliminaci v hepatocytech. Postižení jater vedoucí k jejich neschopnosti metabolizovat CEA má za následek zvýšení hladin CEA, i když příčinou není maligní onemocnění.

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

Biologický poločas CEA v cirkulaci je závislý na obsahu kyseliny sialové v jeho molekule, pohybuje se v rozmezí 7 – 14 dnů a je poměrně dlouhý.

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Kaušitz, J.: Rádioimunoanalýza v onkológii. LF UK, Plzeň, 1991.

Nekulová, M., Šimíčková, M., Černoch, M.: Nádorové markery. Boehringer Mannheim Czech, Brno, 1997.

Diagnostický standard ČLK: Nádorové markery – Kontrola průběhu nádorového onemocnění. Autor: Prof. MUDr. O. Topolčan, CSc.

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

Imunoanalytické stanovení CEA se provádí pomocí různých variant radioizotopových nebo neizotopových metod, zpravidla za použití dvou monoklonálních protilátek  proti dvěma různým epitopům jeho molekuly (tzv. sandwichové uspořádání). Jedna z protilátek je značena. V praxi se k vyšetření CEA užívají komerční diagnostické soupravy různých výrobců, obsahující všechny potřebné reagencie, včetně kalibračního standardu, kontrolních vzorků a návodu k provedení analýzy (manuální nebo pomocí automatů), které je poměrně jednoduché. Kapalné vzorky k vyšetření CEA jsou poměrně stabilní a v mrazicím pultu (při teplotě -20°C a nižší) je lze skladovat řadu měsíců.

Koncentrace (hladiny) CEA se v současné době běžně vyjadřují v jednotkách hmotnostní koncentrace (mg/l), i když s ohledem na heterogenitu tohoto analytu by bylo vhodnější (především z hlediska srovnatelnosti výsledků dosahovaných různými metodami) vyjádření v mezinárodních jednotkách (IU/l), pomocí standardu WHO 1st IRP 73/601 (1 mg/l = 19 IU/l mezinárodního standardu). Použití různých standardů a rozdíly v analytické specifitě jednotlivých postupů a diagnostik užívaných k vyšetření CEA jsou příčinou značných rozdílů v dosahovaných výsledcích.

CEA vešel do povědomí především v souvislosti s kolorektálním karcinomem. V současné době se jeho vyšetření užívá i u řady dalších maligních onemocnění a CEA patří k nejvíce užívaným nádorovým markerů. Nevýhodou je nízká klinická a orgánová specifita vyšetření CEA. Klinická interpretace výsledků je poměrně náročná.

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Autor: Závada Milan

Poslední revize: 10. 11. 2000