OSN-SAbstraktOSN-E

Fenytoin v plazmě

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Fenytoin

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Vliv farmakokinetiky - nelineární kinetika uplatňující se již v terapeutickém koncentračním rozsahu. U velmi malých dětí (pod 3 měsíce) se mohou vyskytnout nízké koncentrace při poruše absorpce léku, podobně se mohou uplatnit současně podávané živočišné uhlí, antacida nebo fenobarbital. U části pacientů může být metabolismus natolik zvýšen ("fast metabolizers"), že je častější dávkování nutné dávkování.

 

Terapeutické meze V plazmě obvykle 40 - 80 µmol/l tj. 10 - 20 mg/l (LG316), podobné údaje uvádí firemní literatura Abbott.

 

OSN-SPřímé následky abnormálních koncentracíOSN-E

Projevy: nystagmus, vertigo, ataxie, nystagmus, diplopie, psychózy, křeče, u chronické léčby hyperplazie dásní, anémie a kostní léze. Při otravě nutné monitorování srdečního rytmu.

Diskuse o možné teratogenitě fenytoinu nebyly jednoznačně ukončeny, u těhotných léčených fenytoinem je nutné zvážit riziko toxicity (a případné teratogenity) proti riziku zvýšené pohotovosti k záchvatům při změně léčby.

 

OSN-SToxické mezeOSN-E

Toxicita se objevuje při koncentracích celkového fenytoinu nad 80 µmol/l, někdy již v terapeutickém okně. Kritická koncentrace volné frakce je kolem 3 mg/l.

Toxicitu zvyšují chloramfenikol, tricyklická antidepresiva, fluconazol a levodopa.

 

OSN-SOmezení stanoveníOSN-E

Při současném podávání karbamazepinu klesá korelace mezi koncentrací fenytoinu a výskytem záchvatů, častější výskyt záchvatů se nepopisuje. Disulfiram snižuje koncentrace fenytoinu a zvyšuje pohotovost k záchvatům. Při současném podání glukózy v infúzi dojde k precipitaci a naměřené koncentrace jsou nepřiměřeně nízké.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

Odběr: srážlivá krev, lze použít plazmu

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

mg/l * 3,964 = µmol/l

umol/l * 0,2523 = mg/l

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Antonín Jabor