OSN-SAbstraktOSN-E

Kyselina citronová je silný nízkomolekulární inhibitor krystalizace kalciumoxalátu (vytváří s kalciem slabě ionizovaný rozpustný komplex), který se vyskytuje v moči v relativně vysokých koncentracích.

Odpad kyseliny citrónové do moče po považován za závažný rizikový faktor pro vznik kalciumoxalátové urolitiázy. 

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Citrát  

Litiáza kalciová při hypocitráturii  

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

V moči dospělých zdravých osob se KEY-S obvykle citraturie pohybuje mezi 2-5 mmol/den.  Citraturie koreluje u zdravých jedinců  pozitivně věkem, podobně stoupá i se zvýšenou diurézou.

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

pH moče značně ovlivňuje citraturii - při alkalizaci moče  stoupá, u kyselé moče klesá. U renální tubulární adidózy bývá vylučování citrátu  nízké pro systémovou acidózu (i při vyšším pH moče). Za stupeň vylučování citrátu je odpovědno intracelulární pH. Snížené hodnoty citrátu v moči nacházíme spíše u mužů, při renální insuficienci, diabetu mellitu, acidóze, svalové práci, hyperoxalurii, uroinfekci, malabsorbci, při zvýšeném příjmu bílkovin, po podávání thiazidů, při průjmech. V řadě případů hypocitraturie se předpokládá souvislost s mírnou intracelulární acidózou, vyvolanou buď acidogenní dietou nebo poruchou acidifikace moči (např. na základě poškození tubulárních buněk chronickou hyperkalciurií).

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

Dospělí:  2,5-5 mmol/den

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

Ve vývodných močových cestách mohou být citráty odbourávány mikrobiálně, proto je zapotřebí moč konzervovat thymolem (1% roztok thymolu v isopropanolu se naleje před sběrem do sběrné nádoby).

 

OSN-SPoužití ve výpočtech a odvozených parametrechOSN-E

Využívá se (k počítačem podporovanému) k odhadu rizika krystalizace moče, resp. rizika vzniku urolitiázy, společně se stanovením dalších inhibitorů (např. magnezia) a promotorů krystalizace (např. oxalátu, cystinu, sulfátu, kalcia, kyseliny močové, fosfátu, atp.) v moči. 

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Ke stanovení citraturie se běžně používá UV metoda (340nm).

Princip:

Citrát je přeměně enzymem citrát lyásou na oxaloacetát a acetát. V přítomnosti L-malátdehydrogenázy a L-laktátdehydrogenázy je oxalacetát a jeho dekarboxylační produkt pyruvát redukován na L-malát a L-laktát za redukce NADH na NAD+.

CV% v sérii: < 4%

CV% mezi sériemi: < 6%

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

Cena jednoho stanovení se pohybuje do hodnoty  50 Kč.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

Stanovení citraturie se v klinické praxi využívá pro odhad inhibiční aktivity moče, resp. odhad rizika vzniku urolitiázy. Jedinci s urolitiázou mají nižší vylučování citrátu, které má buď metabolickou příčinu nebo je příčinou uroinfekce (odbourávání citrátu ve vývodných močových cestách mikrobiálně).

Po léčení citráty a granuláty dochází k významnému poklesu recidiv kalciové litiázy. Vzestup citraturie je indukován po podání granulátů alkalizací a nikoli požitými citráty, kterých je v moči jen asi 1%.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

1)       Coe F.L., Parks J.H., Asplin J.R.: The pathogenesis and  treatment of kidney stones. NEJM, 1992, 327:1141-1152

2)       Curhan G.C., Wlater M.D.: Dietary Calcium and other  nutrients and risk kidney stones. NEJM, 1993, 328:1200-1205

3)       Hennequin C.: A new approach to studiing inhibitors  of calcium oxalate crystal growth. Urol.Res., 1993, 21:101-108

4)       Resnick M.I., Pak C.Y.: Urolithiasis: a Medical and surgical  References. W.B. Sounders Company, 1990:1-200.

5)       Ashby R.A. et al.: The role of citrate complexes in  preventing urolithiasis. Clin. Chim. Acta, Sep.30,  1992, 210, 3, str.157-165.

6)       Coe, F.L., Favus, M.J., Pak, C.Y.C., Parks, J.H., Preminger, G.M.: Kidney stones: Medical and surgical management. 1996

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

David Stejskal

.