OSN-SAbstraktOSN-E

Laktát patří mezi hydroxykyseliny. Laktát vzniká redukcí pyruvátu za katalýzy laktátdehydrogenázy, tato reakce je poslední krok tzv. svalové glykolýzy. Pyruvát může být zpět oxidován na laktát za katalýzy stejného enzymu. Laktát cirkulující v krvi je produktem anaerobního metabolismu glukózy, a proto je významným markerem oxygenace tkání.

 

OSN-STerminologieOSN-E

Laktát, anion kyseliny mléčné

 

OSN-SSynonymaOSN-E

Kyselin mléčná, kyselina 2-hydroxypropanové

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Cyklus Coriho, Glykolýza, Pyruvát

 

 OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

Laktát, CH3–CHOH–COOH, C3H6O3

m.h. 90,08

CAS 50-21-5, 10326-41-7 (D), 79-33-4 (L), 598-82-3 (racemát)

Kyselá disociační konstanta pK (25 oC) 3,86

Laktát patří mezi hydroxykyseliny. Laktát obsahuje asymetrický atom uhlíku, existuje proto ve dvou enantiomerních konfiguracích - D a L, v bílkovinách se vyskytují pouze L-formy.

Laktát-3D 

 Laktát

 

 

 

 

 

 

 

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

Laktát je prekurzorem glukogeneze v játrech, v tzv. Coriho cyklu.

To je komplexní proces, při němž je laktát, vznikající glykolýzou (především v erytrocytech nebo za anaerobních podmínek ve svalech), transportován krví do jater, kde je z něho procesem glukoneogeneze

 syntetizována glukóza. Ta je opět krví dopravována do tkání, které trvale (erytrocyty) nebo dočasně (svaly) nemohou využívat dýchací řetězec. V játrech je část laktátu aerobně odbourána, čímž se získá ATP, potřebný pro glukoneogenezi.

 Za objev konstantního poměru mezi spotřebou kyslíku a metabolismem mléčné kyseliny ve svalech získal v roce 1922 O. Meyerhof Nobelovu cenu.

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

Tvorbou laktátu je uzavřen reakční sled „svalové glykolýzy“. V klidu jsou svalové buňky dostatečně zásobeny kyslíkem, aby mohly probíhat respirační procesy, k regeneraci NAD+ (potřebného pro glykolýzu) dochází tedy v dýchacím řetězci. Při intenzivní práci nestačí krev zásobit svaly kyslíkem a v tomto případě přechází redukovaný NADH z glyceraldehyd-3-fosfátdehydrogenázy na laktátdehydrogenázu,která katalyzuje redukci  pyruvátu na laktát za vzniku NAD+. Regenerovaný NAD+ může provádět dehydrogenaci dalších trióz, a tedy zajistit chod glykolýzy.

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáních

U průměrně aktivního člověka vzniká denně cca 120g laktátu, který se tvoří až do okamžiku, kdy jeho hromaděním ve svalu vzniká mírná acidóza.

Zvýšená koncentrace laktátu v séru (hyperlaktacidémie) a zvýšené vylučování laktátu močí (hyperlaktacidurie) se vyskytuje u pacientů se širokým spektrem metabolických poruch:

OSN-E

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

Laktát se v organismu odstraňuje buď odplavením krví do jater nebo zapojením do aerobního odbourávání (oxidace na pyruvát za opětovné katalýzy laktátdehydrogenázy, jejíž redukovaný koenzym se reoxiduje v dýchacím řetězci). Ve svalech se přeměňuje na pyruvát cca 20 - 25% nahromaděného laktátu. Zbytek přechází do jater, kde se použije k doplnění zásob glykogenu.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Z. Vodrážka: Biochemie. Academia, Praha 1992.

P. Karlson, W.Gerok, W. Gross: Pathobiochemie. Academia, Praha 1987.

Kodíček, M. Laktát. From Biochemické pojmy: výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007 [cit. 2009-09-28].

 

Další informace

OSN-SDaDDDDDDSSSSSSS

Karolína Pešková