Regulovaná proteolýza je jedním ze základních homeostatických mechanismů. Základním projevem proteolýzy je štěpení peptidových vazeb bílkovin a peptidů proteolytickými enzymy, zvanými proteázy (peptidázy). Proteolytické děje jsou lokalizovány v buňce (nitrobuněčná proteolýza) i v mimobuněčném prostoru. Štěpení peptidových substrátů má buď charakter degradativní (lyzosomální enzymy, trávicí enzymy), nebo se jedná o štěpení částečné, které často cílový protein aktivuje, takže má charakter posttranslační modifikace a je součástí regulačních procesů. Řada biologických procesů je takto regulována, mnohdy ve více stupních (kaskáda srážení krve, fibrinolýza, apoptóza). Proteolytické enzymy, jakkoli jsou fyziologicky nezbytné, představují určité riziko, neboť jejich nekontrolovaná činnost může vést k destrukci proteinových součástí vlastních buněk a tkání. Základní regulační mechanismus, pokud pomineme řízení na úrovni transkripce a translace, je založen (1) na aktivaci inaktivních prekurzorů (zymogenů) a (2) na interakci již aktivovaných proteáz s přirozenými inhibitory proteolytických enzymů (antiproteázami). V tomto druhém případě dochází k tvorbě inaktivních komplexů, které jsou následně degradovány. Přítomnost inhibitorů v amplifikovaných systémech jako je srážení krve se podílí na tom, že proteolytický pulz je dostatečný, aby aktivoval následný zymogen, ale současně tak krátký, že nemůže dojít ke generalizované proteolýze. Narušení rovnováhy mezi proteázami a jejich specifickými inhibitory je významným patogenetickým faktorem, jak dokazuje řada poruch vyvolaných jak genetickými defekty proteáz, tak inhibitorů proteolytických enzymů. Lidské tkáně jsou často narušovány mikrobiálními proteázami, které kromě svých destruktivních zásahů mohou také modulovat hostitelské defenzivní i jiné fyziologické reakce. Maturační endopeptidázy některých patogenních virů jsou předmětem cílené inhibiční léčby (např. maturační proteáza HIV).

 

Proteázy (peptidázy, proteolytické enzymy) jsou enzymy štěpící peptidové vazby v jiných proteinech. Předpokládá se, že se objevily v prvních fázích biologické evoluce, protože i ty nejprimitivnější organismy je využívají pro digesci a přeměny svých vlastních bílkovin. Dostupné kompletní analýzy genomů ukazují, že 2% všech genových produktů připadá na proteázy, což je řadí mezi největší funkční skupiny proteinů. Biologický účinek proteolytických enzymů, proteolýza, je přísně regulovaný proces, jehož poruchy jsou významným patogenetickým činitelem. Proteázy se dělí na exopeptidázy, štěpící z N-konce (aminopeptidázy) nebo C-konce peptidu (karboxypeptidázy), a na endopeptidázy, zaměřující se na vnitřní peptidové vazby polypeptidů (též proteinázy). Dipeptidylpeptidázy odštěpují dipeptid z aminokonce, peptidyldipeptidázy z karboxykonce. Dipeptidasy štěpí dipeptidy. Podle katalytického mechanismu se proteolytické enzymy rozdělují do čtyř základních skupin:

 

Uvnitř mechanistických tříd jsou dále proteázy členěny na rodiny (na základě podobnosti primárních sekvencí funkční části molekuly) a na klany (skupiny rodin, vzniklé ze stejného ancestrálního proteinu, kde se již vytratila podobnost sekvencí, ale jsou zachovány prostorové struktury). Na rozdíl od funkčního názvosloví používaného v dosavadní mezinárodní klasifikaci enzymů byl v názvosloví proteáz důsledně prosazen princip 1 gen = 1 enzym. Každé skupině příslušejí specifické přirozené inhibitory proteáz, pouze aspartylové proteázy, jak se zdá, nemají u vyšších živočichů endogenní inhibitory. Plasmatický alfa-2-makroglobulin však může vytvářet nespecifické komplexy prakticky se všemi typy proteolytických enzymů.

 

Přirozené inhibitory proteolytických enzymů (antiproteázy) je možno rozčlenit na dvě kategorie na základě spektra jejich aktivity: inhibitory skupinově specifické (specifické vůči aktivnímu místu enzymů) a inhibitory skupinově nespecifické. Tato druhá kategorie je schopna inhibovat členy všech 4 mechanistických tříd proteáz. Řadí se mezi a-makroglobuliny, z nichž u člověka je nejvýznamnější alfa-2-makroglobulin. Daleko nejrozsáhlejší je kategorie skupinově specifických inhibitorů. Jedná se o proteiny osobité struktury, pouze u některých mikroorganismů mají sekreční inhibitory neproteinový charakter. Pestrá paleta bílkovinných inhibitorů byla izolováno z různých tkání rozličných druhů, velká množství jsou nacházena zejména v semenech, vejcích a tělních tekutinách. Početná skupina inhibitorů serinových proteáz je rozčleněna na na několik typů relativně malých proteinových inhibitorů (např. aprotinin, ovomucoid) a důležitou skupinu inhibitorů o větší molekulární hmotnosti, tzv. serpiny (akronym pro SERine Proteinase INhibitor), mezi něž řadíme např. antithrombin, antitrypsin, PAI, atd.. Prototypem inhibitorů cysteinových proteáz jsou cystatiny, v poslední době je věnována značná pozornost inhibitorům kaspáz a kalpainů. Inhibiotory metaloproteáz jsou známy pod zkratkou TIMP (Tissue Inhibitors of Metalloproteinases). Aspartylové proteázy jsou jedinou skupinou, u které nebyly u vyšších organismů nalezeny žádné účinnější proteinové inhibitory. To zvýhodňuje patogenní mikroorganismy vylučující tento typ proteolytických enzymů.

 

 

Další informace

Proteiny extracelulární matrix

Proteiny

Enzymy

 

Jaromír Kotyza