OSN-SAbstraktOSN-E

Zvýšená aktivita tohoto enzymu v séru je spojena s rychlou nádorovou proliferací především u hematologických malignit, ale i u dalších maligních onemocnění. Z benigních onemocnění je nutno zvažovat falešně pozitivní hodnoty u nemocných se zánětlivým a virovým onemocněním a karencí vitaminu B12..

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Thymidinkináza

Nádorové markery

Nádorové markery: časté a méně časté typy

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

Neznáma.

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Zvýšené  KEY-Ssérové hodnoty TKKEY-E  jsou pozorovány u hematologických malignit a dalších vybraných typů maligních nádorů jako důsledek nádorové proliferace. V séru převažuje fetální forma izoenzymu TK, v normálních i patologických stavech tvoří asi 95 % z celkového množství TK.

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

Referenční rozmezí s užitím radioenzymostanovení (REA) je uváděno do 5, event. 9 U/l. Aktivita enzymu je vyjádřena v U/l, kde 1 U je definována jako 1,2*10-12 katalu.

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

Vzhledem k tomu, že některá cytostatika blokují ”de novo” syntézu DNA (metotrexát, 5-fluorouracil), je stimulována aktivita enzymů ”záchranné” náhradní cesty syntézy a TK vykazuje falešnou pozitivitu. Je tedy třeba vyšetření tohoto enzymu provádět před nasazením uvedené chemoterapie.

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Metoda pro  KEY-Sstanovení aktivity TKKEY-E  je založena na stanovení enzymem katalyzované přeměny značeného substrátu (REA). Reakce se provádí v pufru obsahujícím kofaktory (ATP atd.) a 125-I-desoxyuridin jako substrát, který je po katalýze TK fosforylován. Tento fosforylovaný produkt je navázán na sorbent. Radioaktivita vázaného produktu je úměrná aktivitě TK ze vzorku. Vyšetření cytosolu nádorové tkáně je v poslední době rovněž využíváno k prognostickým odhadům vývoje onemocnění.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

 

Maligní onemocnění

·         Screening: nelze použít.

·         Stanovení diagnózy: obvykle se neužívá.

·         Odhadnutí závažnosti onemocnění: u hematologických malignit koreluje se závažností onemocnění .

·         Monitorování průběhu onemocnění a především monitorování úspěšnosti terapie je hlavní oblastí využití tohoto markeru. TK je vhodná především pro sledování nemocných s akutní leukemií nebo nehodgkinských lymfomů.  KEY-SZvýšení sérové TKKEY-E  bývá pozorováno rovněž u maligního melanomu, nádorů štítné žlázy, případně dalších solidních nádorů.

 

Benigní onemocnění, jiné příčiny falešné pozitivity v séru

Nespecifické zvýšení je možno pozorovat při některých zánětlivých onemocněních plic a trávicího ústrojí, virové infekci (cytomegaloviry, herpes viry), revmatických chorobách, psoriáze, perniciózní a megaloblastické anemii a karenci vitaminu B12..

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Poley, S., Stieber, P., Nussler, V., Pahl, H., Fateh-Moghadam, A.: Serum thymidine  kinase in non-Hodgkin lymphomas with special regard to multiple myeloma. Anticancer Res., 17, 1997, 3025-3029.

Fateh-Moghadam, A., Stieber, P.: Sensible use of tumor markers. J. Hartmann Verlag GMBH, 1993.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Miroslava Nekulová, Marta Šimíčková

recenzoval Jaroslav Racek