OSN-SAbstraktOSN-E

Opioidy představují širokou skupinu alkaloidů, s chemickou strukturou podobnou morfinu (fenanthrenové jádro), které působí na opioidních receptorech (mí, kappa, delta) na řadě míst v organizmu, především v centrálním nervovém systému. Termín opioidy (dříve opiáty) zahrnuje přirozené (morfin, kodein) vyskytující se v opiu (mléčná šťáva získávaná z zelených makovic máku), semisyntetické (heroin, hydromorfon, oxykodon) i syntetické (methadon) látky. Opioidy se využívají v medicíně především jako analgetika a anestetika. Vyznačují se ale vysokým potenciálem rozvoje fyzické i psychické závislosti a proto se řadí mezi návykové látky se všemi souvisejícími negativy (předávkování, infekce, kriminalita).
  

OSN-STerminologieOSN-E

Opium (Laudanum) se získává mělkým nařezáváním zelených makovic máku setého (papaver somniferum). Z řezů prýští bílá, mléčná šťáva, která na vzduchu rychle zasychá a hnědne. Asi 25% hmotnosti opia tvoří alkaloidy:

Alkaloid

Obsah v opiu (%)

Morfin

1,5 -- 22

Kodein

do 4

Papaverin

do 1

Thebain

do 0,5

 

Alkaloidy jsou přírodní dusíkaté látky zásaditého charakteru, které jsou produkty metabolismu rostlin. Funkcí alkaloidů je pravděpodobně ochrana rostliny před býložravci či před hmyzem. V rostlinách se vyskytují nejčastěji jako soli organických kyselin.

OSN-SSynonymaOSN-E

Opiáty, nyní opioidy

Morfin (morfium) – příklady obchodních názvů léků: Slovalgin, Sevredol, Oramorph, Vendal, MSI, MST, aj.

Kodein (codein) – příklady obchodních názvů léků: Alnagon, Codein, Codipront, Talvosilen, aj.

Heroin (diacetylmorfin, diamorfin, acetomorfin) - příklady obchodních názvů léků: Diagesil, Diaphin, aj.

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

Opioid

Morfin

Kodein

Heroin

Registrační číslo CAS

57-27-2

76-57-3

561-27-3

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 Drogy-rychlý screening v moči (ULTIMED )

 

OSN-SStrukturaOSN-E

Opioid

Morfin

Kodein

Heroin

Racionální název

morfin

3-methylmorfin

3, 6-diacetylmorfin

Sumární vzorec

C17H19NO3

C18H21NO3

C21H23NO5

Strukturní vzorec

Molární hmotnost

285,4 g/mol

299,36 g/mol

369,42 g/mol

 

OSN-SFarmakokinetikaOSN-E

Opioidy se jednak používají v lékařství především jako silná analgetika – tlumení nesnesitelných bolestí, jednak jsou často zneužívány jako návykové látky.

Účinky opioidů v organizmu jsou vyvolané jednak tím, že imitují akce endogenních endorfinů, jednak způsobují změny v uvolňování  neurotransmiterů (acetylcholin, dopamin).  

 

Nástup účinku u heroinu (euforie, útlum mozku vyvolává uklidnění až narkotický spánek s barevnými sny) je závislý na způsobu užití:

Způsob aplikace

Doba nástupu účinků po aplikaci

Intravenózní injekce

7-- 8 sekund

Kouření

2 -- 5 minut

Intramuskulární injekce

5 -- 8 minut

Šňupání

10 -- 15 minut

Orální

30 -- 40 minut


Podle způsobu aplikace se liší velikost biologicky dostupného podílu z podané dávky (orálně jen 30%, kouřením 60 – 70%, injekčně až 100%). Potřebné orální dávky jsou pak 2 až 3 násobně vyšší než parenterální, protože při průchodu játry („first pass efekt) je až 60% podané dávky metabolizováno především glukuronidací.

Typickými příznaky lehké intoxikace jsou výrazná mióza, útlum, sedace, zpomalené reflexy, nauzea a zvracení, ztížený verbální kontakt s intoxikovaným, spavost. U těžších intoxikací může dojít ke ztrátě vědomí, oslabení dýchání a reflexů, maximální mióze s nereaktibilitou na světlo až ke komatu. V důsledku zástavy dýchání paralýzou dechového centra může postižený zemřít a to i hodiny po užití opioidů.


6 – 8 hodin po podání poslední dávky nastupují u závislých osob abstinenční příznaky. Projevují se pocením, malátností, úzkostí, depresí, nespavostí, celkovou slabostí, svíravou bolestí v končetinách (kruté bolesti svalů a kostí bez zjevné fyzické příčiny), nevolností, zvracením, průjmy, křečemi a horečkou.
Akutní abstinenční příznaky trvají nejvýše 4 dny, úplně odezní do 2 týdnů.
  

OSN-SDistribuční objemOSN-E

Morfinové opioidy působí agonisticky na opioidových receptorech (hlavně typu µ- ), které jsou jejich působením plně aktivovány na řadě míst v organismu, především v centrálním nervovém systému, ale i v GIT. Hematoencefalickou bariérou nejrychleji proniká heroin, protože je díky acetylovým skupinám vysoce rozpustný v tucích.

Látka

Distribuční objem  (l/kg)

Morfin

3 -- 4

Heroin

25

Kodein

3,5


OSN-SBiologický poločasOSN-E

Látka

Eliminační poločas (h)

Morfin

2 -- 4

Heroin

1 -- 1,5

Kodein

2 -- 4


OSN-SVazba na proteinyOSN-E

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismuOSN-E

Morfin je metabolizován v játrech N- demethylací a následnou konjugací s kyselinou glukuronovou. Hlavním metabolitem je inaktivní morfin-3-glukuronid. Druhým významným metabolitem je aktivní morfin-6-glukuronid. Metabolity se vylučují především močí, jen asi 10% konjugované formy je vylučováno žlučí do GIT.

Heroin se v krvi rychle metabolizuje na 6-acetylmorfin, který se dále v játrech hydrolyzuje na morfin, který se primárně vylučuje močí buď volný nebo konjugovaný.

Kodein se metabolizuje v játrech O- nebo N- demethylací a následnou konjugací s kyselinou glukuronovou. Metabolity (konjugovaný kodein, norkodein, konjugovaný norkodein, konjugovaný morfin a hydrokodon) se vylučují primárně močí.

To, že metabolity jsou vylučovány především močí, umožňuje detekci opioidů a jejich metabolitů analýzou moče. 

OSN-SAktivní metabolityOSN-E

Heroin není biologicky aktivní ale rychle se přes 6-acetylmorfin metabolizuje na morfin.
Morfin se dále metabolizuje glukuronidovou konjugací. Ale zatímco morfin-3-glukuronid je inaktivní a vylučuje se močí (50‑70% morfinové dávky), morfin-6-glukuronid vykazuje silné analgetické účinky a přetrvává v krvi.
Kodein se jen z cca 10% pomalu 3-demethylací přeměňuje na morfin (účinky kodeinu jsou 10x slabší než morfinu). Vyskytují se genetické varianty mezi různými populacemi (např. cca 10% bělochů nedokáže kodein metabolizovat).
 
OSN-SClearanceOSN-E

OSN-SInterakce s jinými léky ovlivňujícími biologickou dostupnostOSN-E

Opioidy jsou prostředky se silným tlumivým účinkem na CNS. Často se vyskytuje spojení heroinu s dalšími tlumivými prostředky jako je alkohol, benzodiazepiny a příležitostně i methadon. Při takové kombinaci může dojít k úmrtí i zkušeného uživatele, zejména když se jejich tolerance drogy časem snižuje nebo se zvýší síla obvyklé dávky, například z důvodu náhodně vyšší čistoty drogy (produkt prodávaný na černém trhu obsahuje totiž obvykle jen 2 – 7 % heroinu).
Smrtelná je často i kombinace heroinu s kokainem, protože směs tlumivých a stimulujících prostředků může mít neočekávané následky.

Jako antidotum může do určité míry působit buprenorfin (Subutex), který se váže na opioidové receptory tak pevně, že z nich vytlačí jiné opioidy. Buprenorfin přitom receptory aktivuje jen částečně a díky tomu je relativně bezpečný při předávkování.

Kodein je často v lécích kombinován s neopiátovými analgetiky (kyselina acetylsalicylová, paracetamol).
 

OSN-SLiteraturaOSN-E

- Cook, S., Moeschler, O., Michaud, K.: Acute opiate overdose: characteristics of 190 consecutive cases. Addiction, 1998, 93, 1559 – 1565.

- Warner-Smith, M., Darke, S., Lynskey, M.: Heroin overdose: Causes and consequences (review). Addiction, 2001, 96, 113 – 1125.

- Reisine, T., Pasternak, G.: Opioid analgesics and antagonists. In: Gilman, A.G. et al.: Goodman and Gilmans the pharmacological basis of therapeutics, 9th ed. New York: McGraw-Hill, 1996: 521-553.
- Ševela, K., Ševčík, P., Kraus, R. a kol.: Akutní intoxikace v intenzivní medicíně. Grada Publishing. Praha, 2002, 245 stran. ISBN 80-7169-843-1

  

OSN-SPoznámkyOSN-E

Jméno morfinu vychází z řecké mytologie – Morpheus byl bohem snů.
Jméno heroin pravděpodobně pochází z německého slova heroisch – vzniklo jako registrovaná známka společnosti Bayer v roce 1874, kdy byl heroin poprvé syntetizován.

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E