OSN-SAbstraktOSN-E

Radioreceptorová analýza je analytická metoda, která využívá radioindikátorem označenou látku ke stanovení koncentrace biologicky významné látky. Stanovovanou látkou může být jak receptor biologicky účinné látky, tak látka samotná. Kvantifikace průběhu reakce je založena na detekci radioaktivity.

 

OSN-SSouvisející informaceOSN-E

RIA

 

OSN-STextOSN-E

RRA využívá obecné reakce ligandu s receptorem

 

L + R + L*  =    R-L + R-L*

 

v kompetitivním uspořádání. (R - receptor, L - ligand, L* - ligand značený radioindikátorem).

Po ustavení termodynamické rovnováhy je nutno z reakční směsi odstranit nenavázaný ligand. Měřením radioaktivity vázané frakce radioindikátoru vyhodnocujeme stejný typ analýzy jako v případě RIA (kompetice).

 

Receptory je nutno pro danou analýzu izolovat z cytoplazmy nebo cytoplazmatické membrány vhodných tkání nebo buněk. Nevýhodou je malá stabilita takto připravených receptorů. Výhodou je velmi úzký vztah mezi stanovenou koncentrací a biologickou účinností analytu. Receptory byly využity pro stanovení hCG, LH, FSH, ACTH spíše pro vědecké účely.

 

Při stanovení koncentrace receptorů ve tkáni využíváme radioindikátorem značeného ligandu, který přidáváme v rostoucí koncentraci k biologickému materiálu (suspenzi buněk, tkáňovému cytosolu) až do vysycení příslušného receptoru indikátorem. Po ustavení termodynamické rovnováhy je nutno oddělit radioindikátor volný od vázaného na receptor. Matematickou analýzou průběhu sycení lze stanovit asociační konstantu Ka (kvalitativní zhodnocení povahy receptoru) a množství receptoru v biologickém materiál (kvantitativní ohodnocení). Často užívanou metodou je Scatchardova metoda:

 

            B/F = Ka*(q-B)

 

Jedná se o rovnicí přímky, kde B/F je poměr vázané a volné frakce ligandu, Ka je asociační konstant, q je vazebná kapacita a B - koncentrace vázaného ligandu.

 

Klinicky je často využíváno stanovení estrogenových a progesteronových receptorů v karcinomu mléčné žlázy pro stanovení způsobu léčby tohoto onemocnění. Rovněž lze stanovit insulinové a prolaktinové receptory.

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Zichová,Hušák,Šafarčík: Vyšetřovací metody in vitro v nukleární medicíně. IPVZ Brno, 1993

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Autor: Šafarčík Kristian  

Datum aktualizace: 26. 11. 1998