Definice formulářů pro položky LČLP (technický popis)
Viz též:
Dialog pro definování formulářů pro položky LČLP. Formuláře určují vzhled položky LČLP v RTF souboru (vznikne volbou Zpracování seznamu položek LČLP do RTF souboru v menu Dokumenty a texty), případně v hypertextové publikaci (vznikne volbou Generování hypertextu v meu Dokumenty a texty). Obsahují definici vzhledu tiskové sestavy pro jednu položku LČLP. Každé položce LČLP lze přiřadit formulář základní a speciální (záložka LČLP - Lokální číselník). Pomocí těchto formulářů bude obsah položky LČLP prezentován v RTF souboru, případně hypertextové publikaci (při vytváření RTF souborů se formuláře uplatní prostřednictvím sestav pro položky LČLP).
Poznámka:
Soubor
typu RTF je textový dokument, který lze dále zpracovat např. pomocí Wordu.
Dialog má dvě záložky - Detail a Seznam. Záložka Detail obsahuje základní informace o aktuálním formuláři. Záložka Seznam zobrazí seznam všech formulářů.
Při aktivaci dialogu je zobrazena záložka Seznam. Seznam je setříděn vzestupně podle názvu.
Národní záznamy v seznamu formulářů spravuje správce národního číselníku (SNC). Jejich obsah můžete prohlížet, případně je použít jako vzor pro vytvoření vašeho lokálního formuláře. Přidávat, případně opravovat formuláře lokálního typu mohou pouze uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLC. Uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLD mohou formuláře lokálního typu pouze prohlížet.
Pokud se v následujícím popisu bude mluvit o editaci, bude se týkat lokálních formulářů.
Popis záložky Detail
Název - název formuláře.
Název lze editovat. Má délku maximálně 40 znaků.
Typ - typ formuláře. Automaticky přidělená hodnota z číselníku typů položek. Formuláře vytvořené správcem národního číselníku mají typ N (národní formuláře). Vámi přidané formuláře mají typ L (lokální formuláře).
Typ nelze editovat.
Formulář vytvořen dne - datum vytvoření formuláře a kód autora, který formulář vytvořil.
Obě hodnoty nelze editovat. Vznikají automaticky při přidání nového formuláře.
Osnova (1 - 3) - výběr osnovy z číselníku osnov dokumentů a repetitorií. Body ze zde zadaných osnov budou nabídnuty při definování obsahu formuláře (datové pole)
Osnovu (1 - 3) lze editovat.
při zpracování seznamu položek do RTF a generování hypertextu vynechat řádky s prázdným obsahem - logická hodnota. Pokud je hodnota nastavena, budou při vytváření výstupu (RTF, hypertext) pro položku LČLP, která je prezentována aktuálním formulářem vynechány ve výstupu řádky, jejichž obsah je "prázdný" (pojem prázdný řádek je podrobněji vysvětlen v popisu obsahu formuláře (technický popis)).
Logickou hodnotu lze editovat.
Při zpracování seznamu položek do RTF vytvořit rámeček okolo řádku formuláře - číselná hodnota, číslo řádku formuláře. Při vytváření RTF souboru s použitím tohoto formuláře bude mít každá položka LČLP, která je prezentována aktuálním formulářem, orámován řádek se zadaným číslem. Pokud je zadána hodnota 0 nebo není zadáno žádné číslo, nebude orámován žádný řádek formuláře.
Číslo řádku lze editovat.
odstránkovat před zpracováním každé položky - logická hodnota. Uplatní se pouze při vytváření RTF souboru (v hypertextu se neprojeví). Pokud je hodnota nastavena, bude při vytváření RTF souboru pro položky LČLP popis každé položky LČLP na samostatné stránce. V opačném případě bude mezi popisy položek LČLP pouze vynechán řádek.
Logickou hodnotu lze editovat.
Popis - podrobný popis sloužící pouze uživateli.
Popis lze editovat. Délka popisu není omezena (memo-pole).
Help - tlačítko pro vyvolání nápovědy k dialogu
Náhled LP - tlačítko pro vytvoření náhledu sestavy, která vznikne vygenerováním položky LČLP podle aktuálního formuláře. Lze zvolit RTF tvar náhledu (tiskový tvar LP) nebo HTML tvar náhledu (hypertextový tvar LP)
Zvýraznění - tlačítko vyvolá dialog, ve kterém lze definovat
grafické zvýraznění, které se uplatní při vytváření RTF a HTML tvarů
laboratorní příručky. Lze definovat zvlášť grafické zvýraznění pro RTF a HTML
tvar..
Pod pojmem zvýraznění je chápán nástroj, který dovolí nadefinovat barevné rozložení podsvitu jednotlivých řádků formulářů. Jedná se několikastupňový nástroj. Zde lze nadefinovat podsvit na úrovni celého formuláře. Lze buď přijmout zvýraznění, které je nadefinované pro jednotlivé řádky formuláře (viz Obsah formuláře), nebo nadefinovat dvojici barev, kterými budou podbarveny střídavě liché a sudé řádky formuláře. Výsledek nadefinovaného zvýraznění lze ihned zkontrolovat pomocí tlačítka "Náhled LP". Podrobně je zvýraznění vysvětleno v dokumentu "Zvýraznění laboratorní příručky" (včetně ukázek "zvýrazněných" dokumentů).
Pohybová tlačítka - viz Dialogy programu SLP
Obsah formuláře - tlačítko pro vyvolání dialogu, kterým se definuje vlastní obsah aktuálního formuláře
Uložit - tlačítko pro průběžné uložení změn provedených v definici formuláře.
Tlačítko bude zobrazeno pouze pro formuláře lokálního typu.
Přidání - tlačítko pro přidání nového formuláře lokálního typu. Po stisknutí tlačítka se objeví dotaz
Pokud zvolíte Ano, bude obsah aktuálního formuláře použit jako vzor při přidání nového formuláře lokálního typu (včetně obsahu formuláře). Pokud vyberete Ne, bude přidána prázdná definice formuláře.
Výmaz - tlačítko pro výmaz lokálního formuláře (včetně definice jeho obsahu - viz tlačítko Obsah).
Tlačítko bude zobrazeno pouze pro formuláře lokálního typu.
Návrat - ukončení dialogu pro práci s formuláři. Došlo-li od posledního uložení ke změně v definici formuláře, objeví se dotaz na uložení změn.
Popis záložky Seznam
Záložka Seznam zobrazuje seznam všech formulářů. V záložce "Seznam" nelze žádné údaje opravovat
Ve sloupcích seznamu jsou zobrazeny údaje ze seznamu formulářů (obecné informace o práci se záložkou Seznam - viz Dialogy programu SLP).
Popis obsahu jednotlivých sloupců:
Typ - typ formuláře (N - národní, L- lokální).
Název - název formuláře
Vypracoval - kód autora, který formulář vytvořil (viz popis pole Formulář vytvořen v záložce Detail)
Popis tlačítek Help, Náhled LP, Zvýraznění, Obsah formuláře, Přidání, Výmaz a Návrat - viz Popis záložky Detail.