Popis možností úpravy tiskových šablon dokumentů SLP

 

Ve verzi 2.42.01 byla do SLP přidána možnost tisknout dokumenty a repetitoria pomocí tzv. uživatelských šablon. V prvním kroku jsme nabízeli možnost vytvoření šablon pro tisk dokumentů na zakázku. Nyní pro zkušené uživatele přidáváme návod, jak si lze šablony pro tisk dokumentů vytvořit, případně upravit.

 

Poznámka:

Uživatelské šablony jsou soubory typu DOT v adresáři SEST programu SLP. Název uživatelských šablon začíná znakem "u".

 

Jména standardních šablon SLP pro tisk dokumentů a repetitorií:

 

Standardní tisk

Tisk na šířku

Dokumenty

tvzhl97.dot

stvzhl97.dot

Dokumenty s redukovanou hlavičkou

rvzhl97.dot

srvzhl97.dot

Repetitoria

mvzhl97.dot

mstvzhl97.dot

 

Při tvorbě uživatelské šablony je možné upravit některou z již existujících šablon, nebo vytvářet šablonu novou (lze vycházet z již existující šablony). Ve všech případech je postup stejný, liší se pouze úvodními kroky:

 

1a - Úprava již existují šablony pro tisk dokumentů

Při úpravě již existující šablony si nejprve vyberte šablonu, kterou budete upravovat (soubor s extenzí DOT v adresáři SEST programu SLP). Následně spusťte Word a otevřete soubor s šablonou. Pokud se objeví dotaz, povolte práci s makry. Nezavírejte náhled dokumentu (viz tlačítko, které se po otevření šablony objeví)

 

Poznámka:

Upravujte pouze uživatelské šablony (jejich jméno začíná písmenem "u"). Ostatní šablony budou s dalším upgrade SLP přepsány.

 

1b - Vytvoření nové šablony na základě již existující šablony

Při tvorbě nové šablony na základě již existující šablony si nejprve vyberte šablonu, která bude sloužit jako vzor. Vytvořte v adresáři SEST kopii této šablony. Následně spusťte Word a otevřete soubor s šablonou. Pokud se objeví dotaz, povolte práci s makry. Nezavírejte náhled dokumentu (viz tlačítko, které se po otevření šablony objeví)

 

Poznámka:

Jméno nové šablony musí začínat písmenem "u" a musí obsahovat pouze písmena bez diakritických znamének a číslice. Součástí jména souboru nesmí být mezery.

 

1c - Vytvoření úplně nové šablony

Po aktivaci Wordu nejprve uložte prázdný dokument jako soubor typu DOT s názvem dle pravidel v předcházející poznámce. Nezavírejte náhled dokumentu (viz tlačítko, které se po otevření šablony objeví)

 

 

2 - Další postup při úpravě / tvorbě šablony

Při tvorbě šablony pro tisk se vytváří grafické rozvržení stránek pro tisk dokumentu. Můžete vytvořit záhlaví, případně zápatí každé stránky dokumentu. Pro dokumenty SLP je též použito specifické rozvržení pro titulní stránku dokumentu.

 

 

Záhlaví (zápatí) dokumentu

Údaje, které se tisknou na každé stránce dokumentu, jsou obsaženy v záhlaví (zápatí) dokumentu. Pokud chcete upravovat údaje v záhlaví (zápatí) každé stránky, zvolte v menu "Zobrazit" -> "Záhlaví a zápatí", případně klikněte do prostoru již existujícího záhlaví (zápatí). Do záhlaví (zápatí) můžete umístit grafické symboly (čáry, rámečky, obrázky, tabulky), pevné texty a též texty, které se váží k tisknutému dokumentu. Ty lze do záhlaví (zápatí) vložit pomocí záložek. Pokud chcete do záhlaví dokumentu vložit např. číslo dokumentu, nastavte nejprve kurzor na pozici, kam má být číslo dokumentu vloženo. Pak vyberte v menu "Vložit" -> "Záložka", zadejte název záložky (pro číslo dokumentu se jmenuje "cislo") a stiskněte tlačítko "Přidat". Při tisku dokumentu pak bude na pozici záložky "cislo" vytisknuto číslo dokumentu. Každá záložka smí být v dokumentu použita pouze jednou. Proto pokud chcete pozici záložky v dokumentu přesunout, musíte nejprve záložku z dokumentu vymazat (menu "Vložit" -> "Záložka", vybrat požadovanou záložku a "Odstranit") a následně jí vložit na novou pozici.

 

 

Poznámka:

Pokud chcete zjistit, na které pozici v dokumentu je záložka použita, musíte použít opět menu "Vložit" -> "Záložka", vybrat požadovanou záložku a následně tlačítko "Přejít na". Na záložky použité v záhlaví (zápatí) se dostanete pouze, pokud je záhlaví (zápatí) zobrazeno.

 

Seznam názvů záložek, které reprezentují údaje o dokumentu:

"veta" - věta na titulní list dokumentů (viz Počáteční nastavení systému)

"adresa" - adresa laboratoře na titulní list dokumentů (viz Počáteční nastavení systému)

"ram" - označení laboratoře pro dokumenty s redukovanou hlavičkou (viz Počáteční nastavení systému)

"skupnazev" - skupina, do které dokument patří (viz Dokumenty SLP)

"cislo" - číslo dokumentu (viz Dokumenty SLP)

"cislo1" - číslo dokumentu - pro druhé použití (viz Dokumenty SLP)

"verze" - verze dokumentu (viz Dokumenty SLP)

"verze1" - verze dokumentu - pro druhé použití (viz Dokumenty SLP)

"dneska" - datum tisku

"platiod" - datum, od kterého je dokument platný

"platido" - datum, do kterého je dokument platný

"skupina" - kód skupiny, do které dokument patří (viz Dokumenty SLP)

"platidomin" - datum skončení platnosti minulé verze dokumentu

"typ12" - typ dokumentu (viz  Číselník typů dokumentů a repetitorií)

"prilohy" - počet příloh dokumentu

"nazev" - název dokumentu

"zpracden" - datum kontroly dokumentu

"schvalden" - datum uvolnění dokumentu k distribuci

"schvalil" - jméno pracovníka, který dokument schválil a distribuovat

"interval" - interval revizí dokumentu

"anotace" - abstrakt dokumentu

"zpracoval" - autor dokumentu

"kontrola" - jméno pracovníka, který kontroloval dokument

 

 

Titulní strana dokumentu

Pokud chcete upravovat vzhled titulní stránky dokumentu, klikněte do prostoru mimo záhlaví (zápatí). Obdobně jako pro záhlaví (zápatí) můžete na titulní stránku umístit grafické symboly (čáry, rámečky, obrázky, tabulky), pevné texty a též texty, které se váží k tisknutému dokumentu. Na konec titulní stránky musíte vložit znak pro konec stránky. Práce se záložkami je stejná, jako když jste vytvářeli záhlaví (zápatí) dokumentu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Připomínáme, že speciální potřebné úpravy šablon lze objednat u tvůrců systému SLP.