OSN-SAbstraktOSN-E

Lidský choriogonadotropin (hCG) patří do skupiny hormonů, které mají vztah k nádorovému onemocnění germinativního původu a gestačním trofoblastickým chorobám. hCG byl popsán v moči těhotných žen již před více než 70 lety, v těhotenství má význam spolu s AFP pro charakterizaci patologického těhotenství (Downův syndrom, trisomie 21). Je to glykoprotein, vznikající v trofoblastických buňkách placenty. S dalšími glykoproteinovými hormony lutropinem (LH), folitropinem (FSH) a thyreotropinem (TSH), které jsou adenohypofyzárního původu, má podobnou strukturu alfa–podjednotky. Biologickou specificitu těchto hormonů podmiňuje především beta–podjednotka.

 

OSN-STerminologieOSN-E

Lidský choriogonadotropin (hCG)

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

HCG v séru

Nádorové markery

Nádorové markery: hormony

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

KEY-SGlykoprotein hCGKEY-E má molekulovou hmotnost 36,7 kDa, je tvořen dvěma rozdílnými podjednotkami: alfa (14,5 kDa) a beta (22,2 kDa).  KEY-Salfa–podjednotka hCGKEY-E se skládá z 92 aminokyselin, kromě krátké N–terminální oblasti je její složení podobné pro hormony adenohypofýzy i placenty. KEY-Sbeta–podjednotka hCGKEY-E  je tvořena 145 aminokyselinami, vykazuje největší homologii s LH, se kterým má shodný receptor. Je známa sekundární a terciární struktura hormonu: intercysteinové vazby vytvářejí na alfa- i beta-podjednotce můstky, které se podílejí na jejich interakci, event. vazbě k receptorům. Je známa vazba sacharidů prostřednictvím N– i O–glykosidické vazby. Hormon byl připraven v krystalické formě (Tyrey 1995).

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E

V prvních 6 týdnech gravidity udržuje hCG žluté tělísko, podporuje produkci progesteronu a dále estrogenu. Význam  KEY-Sprodukce hCGKEY-E  v těhotenství je dosud nejasný, pravděpodobně se účastní i na vzniku imunotolerance plod – matka.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

V průběhu gravidity produkuje hCG trofoblast placenty. Předpokládá se, že syntéza každé podjednotky je nezávislá, rychlost tvorby nativního dimeru je v pozdějších stadiích těhotenství úměrná množství beta–podjednotky, která je syntetizovaná v limitujícím množství. U trofoblastických nebo germinativních nádorů se objevuje zvýšený molární poměr beta–podjednotky.

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Fyziologicky je hCG syntetizován placentou ihned po početí. Hladiny v mateřské krvi dosahují hodnot 10, 60 a 140 IU/l v 6., 8. a 12 týdnu těhotenství. Mezi 14–18.týdnem se jeho koncentrace ustalují na hodnotě 10–50 IU/l a přetrvávají až do porodu. Po porodu hodnoty klesají na koncentrace do 5 IU/l. Podíl volné beta–podjednotky v séru klesá v průběhu těhotenství ze 3 na asi 1 %. Zdrojem hCG u zdravých osob je pravděpodobně hypofýza. Citlivými technikami bylo prokázáno, že beta–hCG je přítomen na membránách většiny buněk maligních nádorů. Z toho lze předpokládat, že by mohl být universálním tumorovým markerem.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

Přibližně 20 % intaktního hCG uvolněného do krevního oběhu se dostává do moče, zbytek podléhá metabolické degradaci. První KEY-Sdegradační krok hCGKEY-E  spočívá ve ztrátě peptidové vazby (”nicking”) mezi aminokyselinami 44 a 45 nebo 47 a 48 beta–podjednotky, čímž dojde ke změně biologických vlastností hormonu. Disociace alfa a beta–podjednotky je dalším možným krokem degradace. Beta–podjednotka může být dále štěpena až na  KEY-Sbeta–core fragmentKEY-E , složený z peptidů o aminokyselinové sekvenci 6–40 a 55–92 navzájem spojených disulfidickými můstky, s limitovaným množstvím sacharidové složky.

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

Aktivní intaktní hormon má poločas 40 hod, štěpený 11 hod, volná alfa–podjednotka 1,5 hod, volná beta–podjednotka 4 hod, beta–core fragment méně než 10 min.

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

Kontrolní  KEY-Smechanismy sekrece hCGKEY-E  nejsou zatím zplna objasněny, je však zřejmé, že cyklický AMP, prolaktin a kortikosteroidy mohou sekreci stimulovat, progesteron a estradiol potlačit.

Je známo 6 genů, lokalizovaných na lidském chromozomu 19, které kódují beta–podjednotku, v placentě jsou exprimovány pouze 2 z nich.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Tyrey, l.: Human chorinonic gonadotropin: Properties and assay methods. Seminars in Oncol., 22, 1995, 121-129.

Kaušitz, J.: Rádioimunoanalýza v onkológii. LF UK Plzeň, 1995.

Masopust, J.: Klinická biochemie. Požadování a hodnocení biochemických vyšetření. Karolinum, Praha, 1998.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Marta Šimíčková, Miroslava Nekulová

recenzoval Jindřich Macháček