OSN-SAbstraktOSN-E

Beta-2-mikroglobulin (B2M) je produkován především u některých zánětlivých onemocnění. Zvýšené hladiny v séru jsou nalézány u onemocnění jater a ledvin. Produkce beta-2-mikroglobulinu u leukemií, lymfomů a mnohočetného myelomu předurčuje oblast využití v onkologické praxi.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

Beta-2-mikroglobulin

Nádorové markery

Nádorové markery a jejich vztah k lokalizaci

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Zvýšené sérové hodnoty jsou pozorovány především u hematologických maligních nádorů.

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

Referenční rozmezí v séru je do 2,4 až 3,0 mg/l podle typu užité soupravy. Sérové koncentrace B2M jsou poněkud vyšší u žen, od třetí dekády se mírně zvyšují.

Údaje pro odpad v moči se značně liší – obvykle se uvádí  hodnota do 0,3 mg/l.

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

Hladiny B2M v séru jsou závislé na funkci ledvin. Při poškození glomerulů dochází ke snížené filtraci B2M, jeho koncentrace v séru se zvyšují. Při poruše tubulárního systému není naopak B2M účinně reabsorbován a zvyšuje se jeho koncentrace v moči. Při hodnocení hladin B2M je tedy vždy třeba vyloučit onemocnění ledvin.

 

OSN-SOmezení stanoveníOSN-E

Je značná nestabilita B2M v moči, zejména při pH 5,5 a nižším, při leukocyturii s vysokým pH moče (destrukce proteinu). Destrukci proteinu lze zabránit alkalizací moče pomocí hydrogenkarbonátu.

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Byly vyvinuty imunochemické techniky pro stanovení B2M v séru (vzorek je třeba ředit) i v moči. Vhodnější než imunoturbidimetrie a imunonefelometrie jsou enzymimunoeseje nebo radioimunoeseje.

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

Cena stanovení se pohybuje podle typu soupravy obvykle do hodnoty 250.-Kč.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

 

 Maligní onemocnění a B2M

·         Screening: nelze použít.

·         Stanovení diagnózy: při hledání neznámého primárního nádoru.

·         Odhadnutí závažnosti onemocnění: obvykle koreluje hladina v séru se stadiem onemocnění.

·         Monitorování průběhu onemocnění a především monitorování úspěšnosti terapie je hlavní oblastí využití tohoto markeru. Zvýšení sérového B2M pozorujeme u systémového onemocnění B-lymfocytárního systému, u mnohočetného myelomu, chronické lymfocytární leukemie a nehodgkinských lymfomů B-lymfocytárního původu (Hallek et al. 1996). K určitému zvýšení sérového B2M v případě rozsevu onemocnění dochází i u solidních karcinomů.

·         Jeho nevýhodou však je, že do oběhu je ve zvýšené míře uvolňován při buněčné nekróze, např. při zánětlivých procesech, při chemoterapii a aktinoterapii.

 

Benigní onemocnění, jiné příčiny falešné pozitivity v séru

Nespecifické zvýšení je možno pozorovat při některých poruchách ledvin, u pacientů s chronickými zánětlivými a autoimunitními onemocněními, dále u nemocných s kolagenózami a s revmatoidní artritidou.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Hallek, M., Wanders, L., Ostwald, M., Busch, R., Senekowitch, R., Stern, S., Schick, H.D., Kuhn-Hallek, I., Emmerich, B.: Serum beta2-microglobulin and serum thymidine kinase are independent predictors of progression-free survival in chronic lymphocytic leukemia and immunocytoma. Leukemia and Lymphoma, 22, 1996, 439-447.

Kaušitz, J.: Radioimunoanalýza v onkológii. LF UK Plzeň 1995.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Marta Šimíčková, Miroslava Nekulová

recenzoval Jindřich Macháček