OSN-SAbstraktOSN-E

CA 15–3 vyšetření v séru patří k základní technice pro monitorování nemocných s karcinomem prsu. Jeho metodická ”robustnost” umožňuje sledovat a matematicky hodnotit dynamiku změn jeho koncentrací pro odhad vývoje onemocnění. Zvýšení koncentrace tohoto markeru v procesu metastazování často předchází průkazu rozsevu diagnostikovaného zobrazovacími metodami. Jeho hladina obvykle koreluje se hmotou nádoru. Je zvýšen i v séru některých benigních onemocnění.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

CA 15–3

Nádorové markery

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

Nekolísá během ovulačního cyklu.

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Koncentrace CA 15–3 je zvýšena především z důvodu exprese tohoto antigenu u benigních onemocnění prsu, z důvodu poškození jater a ledvin, u zánětů plic, u revmatického onemocnění, rovněž fyziologicky v těhotenství. Hlavním zdrojem KEY-Szvýšení CA 15–3KEY-E je však maligní proces v mléčné žláze.

 

OSN-SPřímé následky abnormálních koncentracíOSN-E

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

Diskriminační hranice CA 15–3 zdravých žen je obvykle 30 kU/l, u nemocných s ca mammae s parciální remisí je možno pozorovat i přetrvávající vyšší hodnoty.

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

Nebyly popsány.

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Metody stanovení CA 15–3 lze rozdělit do dvou kategorií podle užitých monoklonálních protilátek. Soupravy se dvěma protilátkami mají první z nich proti peptidu, druhá protilátka je namířena proti determinantě na sacharidové části molekuly (původní RIA firmy Centrocor, protilátky 115 D8, DF3). Monoklonální protilátka 115D8 byla připravena za užití HMFGM (human milk fat globule protein) jako imunogenu, což je antigen přítomný na apikální straně alveolů a duktů klidové i laktující mléčné žlázy. Druhá protilátka, DF3, byla vytvořena proti membránové frakci jaterní metastázy karcinomu prsu. Při stanovení s jedním typem protilátky záchytné i značené je detekován epitop na peptidové složce molekuly (B27.29). Protilátky DF3 a B27.29 jsou namířeny proti stejnému epitopu.

Při stanovení mohou interferovat HAMA protilátky.

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

Závisí na použité soupravě, obvykle 250.-Kč.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

 

Maligní onemocnění

·         Screening: nemá význam.

·         Stanovení diagnózy: určitý přínos pouze u nádorů s neznámým primárním nádorem.

·         Odhad závažnosti onemocnění: koncentrace CA 15–3 korelují se stadiem onemocnění, dynamika změn po terapii koreluje s terapeutickým efektem.

·         Monitorování průběhu onemocnění: CA 15–3 patří k základním markerům pro monitorování pacientek s karcinomem prsu. Senzitivita CA 15–3 u neléčených nemocných dosahuje při 90 % specificitě hodnot pouze 20 –40 %, u metastazujících nádorů až 80 %. Relaps onemocnění bývá charakterizován senzitivitou CA 15–3 dosahující 60–90 %. Jeho ”lead time” umožňuje předpovědět návrat onemocnění s předstihem několika měsíců. V poslední době je studován jeho význam při hodnocení efektu terapie.

 

Benigní onemocnění, jiné příčiny falešné pozitivity CA 15–3 v séru

Benigní onemocnění prsu, benigní onemocnění trávicího ústrojí, jaterní cirhóza, akutní a chronická hepatitida, chronická renální insuficience, chronická bronchitida, pneumonie.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Bast, R.C. et ASCO Tumor Marker Expert Panel: Clinical practice quidelines for the use of tumor marker in breast and colorectal cancer. J.Clin. Oncol. 1996, 14, 2843-2877.

Fateh-Moghadem, A., Stieber,P.: Sensible use of tumor markers. J. Hartmann Verlag GMBH, 1993.

Masopust, J.: Klinická biochemie. Požadování a hodnocení biochemických vyšetření. Karolinum, Praha, 1998.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Miroslava Nekulová, Marta Šimíčková

recenzoval Jindřich Macháček