Abstrakt
Detekci okultního krvácení - FOB (Fecal Occult Blood) je nutno specifikovat z hlediska klinické indikace. Nastavení cut-off hodnoty koncentrace hemoglobinu ve stolici je zcela zásadní otázkou laboratorního testu. Fyziologický proces definuje denní ztráty krve stolicí v objemu 0.5 - 2.5 ml. Pokud toto množství krve přepočteme koncentrací hemoglobinu v krvi (120 - 150 mg/ml), a množstvím stolice za 24 hodin (300 - 450g), pak můžeme hodnoty 0.3 - 1.3 mg hemoglobinu, na 1 g stolice, považovat za fyziologické rozmezí. Z toho vyplývá, že tuto koncentraci by screeningové testy FOBT neměly detekovat jako pozitivní nález. Dva rozdílné přístupy k detekci krve ve stolici jsou: - detekce hemu (pseudoperoxidázová, chemická reakce) a imunochemický průkaz proteinu - globinu.
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Laboratorní metody v gastroenterologii
Krev (imunochemicky) ve stolici
Znaky analytické metody
Pro screeningový postup je doporučeným testem guajakový test Haemoccult (gFOBT). Test je založen na pseudoperoxidázové reakci hemoglobinu s guajakovou pryskyřicí. Bezbarvá leukoforma je v přítomnosti peroxidu vodíku a hemoglobinu oxidována na barevnou (chromogenní) formu. Vzhledem k chemickému principu oxidační reakce může být výsledek testu ovlivněn přítomností jiných oxidačních látek (C-vitamin), přítomností hemoglobinu z potravy (maso, krev), falešně pozitivní výsledek může být způsoben i přítomností rostlinných peroxidáz (některé druhy kořenové zeleniny).
Referenční intervaly
Hodnocení je kvalitativní, jako pozitivní je hodnocen každý test, kde dochází ke specifickému modro-zelenému zabarvení.
Použití pro klinické účely
Screening, jako úvodní metoda depistážních programů pro vyhledávání kolorektálních nádorů u asymptomatických jedinců, je nutno provádět testem, který splňuje stanovená kriteria. Depistážní programy jsou založeny na opakovaném stanovení v pravidelných intervalech jednoho až dvou let. V případě pozitivního výsledku testu musí následovat cílené gastroenterologické (endoskopické) vyšetření k objasnění příčiny pozitivity testu. Z těchto důvodů nelze pro screening použít testů imunochemických, které mají výrazně vyšší citlivost a poskytují 4 - 7% falešnou pozitivitu. Haemoccult testem jsme ve studii našeho pracoviště prokázali u > 95 tisíc asymptomatických osob pozitivitu 2.8%, falešná pozitivita testovaná při srovnání s imunochemickými testy byla nulová. Kontrolovaný screening FOB testem významně snižuje incidenci kolorektálního karcinomu.
Literatura
Fraser CG. - Lancet Oncol. 2006, Medline - link
Ouyang DL. - J Gastroenterol. 2005, Medline - link
Song K. - Gastroenterology. 2004, Medline - link
Ko CW. - Am J Med. 2003, Medline - link
Walsh JM. - JAMA 2003, Medline - link
La VC. - Ann Oncol 2002, Medline - link
Jouve JL. - Br J Cancer. 2001, Medline - link
Towler BP. - Cochrane Database Syst Rev 2000, Medline - link
Saito H. - Oncol Rep 2000, Medline - link
Faivre J. - Br J Cancer 1999, Medline - link
Autorské poznámky
Petr Kocna