Abstrakt
Immunochemický průkaz krve ve stolici je citlivý test, který je určen, na rozdíl od screeningového Haemoccult testu, k vyloučení krvácení do GIT. Test je založen na imunochemické detekci hemoglobinu reakcí s monoklonální protilátkou proti lidskému hemoglobinu. Detekce proteinu (lidského hemoglobinu) monoklonální protilátkou vylučuje možnost ovlivnění jiným zdrojem hemoglobinu (potrava), odpadá interference chemických látek, není nutná specielní dieta.
Odkazy na jiné relevantní dokumenty, další informace
Laboratorní metody v gastroenterologii
Referenční intervaly
Hodnocení je pouze kvalitativní.
Znaky analytické metody
Imunochemické testy (iFOBT) jsou vhodné pro detekci/vyloučení krvácení u symptomatických nemocných, kde test okultního krvácení je jedním z řady vyšetřovacích postupů. Senzitivita a pozitivní průkaz je výrazně ovlivněn také rozdílnou degradací obou složek hemoglobinu s ohledem na proximodistální gradient v trávicím ústrojí. Globin je degradován mnohem rychleji, a pozitivita imunochemických testů téměř eliminuje detekci krvácení v horní části trávicí trubice. Degradace hemu je výrazně pomaleší, proto chemicky orientované testy FOBT, např.
Haemoccult, mohou reagovat i na krvácení z vyšších oblastí GITT.
Na imunochemickém principu jsou založeny testy hemaglutinační, latexové imunoprecipitace, radiální imunodifúze a imunoafinitní chromatografie. Citlivost imunochemických testů je výrazně vyšší; v závislosti na technice i < 0,1 mg hemoglobinu/g stolice.
Ekonomické náklady
V porovnání se screeningovým testem založeným na peroxidázové reakcií jsou náklady vyšší.
Použití pro klinické účely
Provedení testu - imunochemické testy se výrazně liší podle typu použité techniky. V poslední době je nejrozšířenější varianta imunoafinitní chromatografie. Pacient odebere 1 vzorek stolice do odběrové nádobky se stabilizujícím roztokem. Odběr vzorku stolice však zahrnuje výrazné riziko preanalytické chyby. Laboratorní zpracování spočívá v aplikaci kapky extraktu na test a odečtení 1 nebo 2 barevných proužků, které detekují přítomnost pouze protilátky s barevným markerem (negativní test, 1 barevný proužek) nebo vznik komplexu antigenu-protilátky (pozitivní test, 2 barevné proužky). Hodnocení je opět pouze kvalitativní.
Studie v posledních letech testují několik imunochemických analyzátorů pro kvantitativní stanovení krve ve stolici, většina je japonské výroby. ROC křivky prokazují specificitu pro pokročilé adenomy 95.3% při citlivosti 100 ng Hb/mL.
Literatura
Fraser CG. - Gut. 2007, Medline -
link
Ciatto S. - Br J Cancer. 2007, Medline -
link
Levi Z. - Ann Intern Med. 2007, Medline -
link
Fraser CG. - Lancet Oncol. 2006, Medline -
link
Rozen P. - Med Sci Monit. 2006, Medline -
link
Li S. - Int J Cancer. 2006, Medline -
link
Greenwald B. - Gastroenterol Nurs. 2005, Medline -
link
Morikawa T. - Gastroenterology. 2005, Medline -
link
Bampton PA. - Gut. 2005, Medline -
link
Vogel T. - Dtsch Med Wochenschr. 2005, Medline -
link
Bardot L. - Ann Biol Clin (Paris). 2004, Medline -
link
Berchi C. - Health Econ. 2004, Medline -
link
Nakajima M. - Br J Cancer. 2003, Medline -
link
Wong BC. - Aliment Pharmacol Ther. 2003, Medline -
link
Wong WM. - Cancer 2003, Medline -
link
Dvorak M. - Cas Lek Cesk 2002, Medline -
link
Harewood GC. - Mayo Clin Proc 2002, Medline -
link
Nakama H. - Eur J Cancer. 2001, Medline -
link
Saito H. - Oncol Rep 2000, Medline -
link
Castiglione G. - J Med Screen 2000, Medline -
link
Autorské poznámky
Petr Kocna