OSN-SAbstraktOSN-E

Lidský choriogonadotropin (HCG) patří mezi glykoproteiny, jeho molekulu tvoří dvě nekovalentně vázané podjednotky alfa a beta. Beta-podjednotka určuje biologickou a imunologickou specifitu hormonu a vykazuje značnou míru homologie s beta-podjednotkou lidského lutropinu (LH), follitropinu (FSH) a thyrotropinu (TSH). Imunochemické stanovení koncentrace HCG v krvi nebo moči se uplatňuje především v diagnostice vzniku a sledování průběhu těhotenství a společně se stanovením koncentrace AFP a nekonjugovaného estriolu - uE3 včasnou diagnózu trisomie 21 - Downova syndromu. Je to doporučený parametr pro screening vrozených vývojových vad ve II. trimestru těhotenství spolu s AFP a uE3 odebraných v 15.-18. týdnu těhotenství.

V tělních tekutinách je přítomna jak intaktní molekula HCG, tak i volné podjednotky. V moči se také nachází degradační produkty, jako např. tzv. beta-core fragment. Vyšetření volné koncentrace beta-podjednotky HCG (free beta‑HCG) je umožněno vhodnou kombinací monoklonálních protilátek použitých v analytickém systému. Ektopická produkce HCG byla popsána u řady různých histologických typů karcinomů. Nejčastěji je nacházena u karcinomů měchýře, pankreatu, děložního hrdla, ovaria, plic, prsu, žaludku a tlustého střeva. Sérové hladiny volné beta-podjednotky hCG jsou zvýšeny u 10 - 40% těchto nemocných a jsou potom velmi užitečné pro monitorování průběhu léčby.

 

OSN-STerminologieOSN-E

 

OSN-SSynonymaOSN-E

 

OSN-SKlasifikační kódyOSN-E

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 HCG

 hCG beta podjednotka - volná

 HCG v séru

 Nádorové markery: nádory trofoblastické

 

OSN-SChemická a fyzikální charakteristika, struktura a povaha analytuOSN-E

 

OSN-SRole v metabolismuOSN-E                                                        

Beta podjednotka HCG, která je identická s ostatními glykoproteinovými hormony jako je

LH, FSH, TSH je v případě LH z 80% identická s HCG,ale C terminální konec beta-HCG je prodloužen o 32 aminokyselin. Molekula HCG obsahuje velký podíl glykosylových zbytků (nad 30%). Fyziologicky je HCG sekretován syncytiotrofoblastem placenty, trofoblastickými strukturami nebo mononukleárními buňkami v případě zárodečného původu tumoru. Exkretován je HCG ledvinami. V moči se dá detekovat core fragment beta-HCG, který je zvýšen zejména u maligních tumorů s produkcí HCG a trisomie 21 chromozomu.

 

OSN-SZdroj (syntéza, příjem)OSN-E

 

OSN-SDistribuce v organismu, obsah ve tkáníchOSN-E

Nádory produkovaný HCG je většinou ve formě intaktní molekuly, volná beta podjednotka je uvolňována jen v minimálním množství. Trofoblastické tumory produkující HCG vykazují mikroheterogenitu danou rozdílností peptické struktury (tzv. nahé HCG), modifikací navázaných sacharidových zbytků (jejïch biologická aktivita závisí na míře glykosylace), alterací v terminální sialové kyselině, tzv. asialo-HCG nebo samotná fragmentace HCG.

 

OSN-SZpůsob vylučování nebo metabolismusOSN-E

Trofoblastické tumory produkují tzv. nahé HCG, které mají rozdílnou strukturu peptidů a nemusí být rozpoznatelné standardními HCG kity, velice to závisí na firemních reagenciích. U postmenopauzálních žen s renální insuficiencí může hladina HCG dosahovat až desetinásobných hodnot i bez výskytu nádorových onemocnění, což je způsobeno sníženou renální eliminací. 

 

OSN-SBiologický poločasOSN-E

 

OSN-SKontrolní (řídící) mechanismyOSN-E

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Lothar Thomas, Clinical Laboratory Diagnostics, 1st. English Edition, TH-Books, Germany 1998

Doporučení pro laboratorní screening vrozených vývojových vad v prvním a druhém trimestru těhotenství, Klinická biochemie a metabolismus 2/2006, str. 128-129

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

Preanalytické požadavky na stanovení je sérum nebo plazma uchovávané maximálně 6 hodin při +20 až 25°C nebo 1 den při +4 až 8°C. V případě zmražení na -20°C je stabilita free beta HCG 1 rok.

U celkového HCG je stabilita séra nebo plazmy uchovávané maximálně 12 hodin při +20 až 25°C nebo 3 dny při +4 až 8°C. V případě zmražení na -20°C je stabilita free beta HCG 1 rok.

 

OSN-SAppendixyOSN-E

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Vladimír Bartoš (1998)

Jiřina Lukášková (2008)