Používání Datového standardu verze 2.01 z hlediska pracovníků podílejících se na vývoji programových děl

 

Základní informace

Datový standard Ministerstva zdravotnictví vyšel ve své první verzi v roce 1997. Od té doby je implementován v nemocničních informačních systémech (NIS), laboratorních informačních systémech (LIS) a informačních systémech praktických lékařů. Standard slouží k předávání dat o pacientech mezi různými zdravotnickými pracovišti.

Datový standard verze 2.01 a výše platí od června 2002.

Přínosy verze 2.01 a výše:

 

 

Používání Datového standardu verze 2.01

Datový standard Ministerstva zdravotnictví je vyvíjen a používán širokým spektrem osob a organizací, které pohlíží na DS ze svého specifického úhlu. Pro účely seznámení vývojových pracovníků, podílejících se na tvorbě programového vybavení, s používáním DS v tomto dokumentu zúžíme naši pozornost pouze na určité vybrané aspekty používání.

 

 


V souvislosti s používáním Datového standardu se vývojového pracovníka týkají především standardní vývojové procesy. Na obrázku 2. je zachyceno zpodrobnění procesu používání DS, znázorněného na obrázku 1. V následujících odstavcích je rozepsán význam standardu pro jednotlivé procesy.

 

 

 

 

 


Specifikace požadavků

Datový standard se během procesu tvorby softwarového produktu (NIS, LIS, IS praktického lékaře, který má zabudovánu podporu DS verze 2.01 a výše) používá v počátečních fázích již při plánování a při specifikaci požadavků na program.

Předpokládejme, že jedním z požadavků na vyvíjený program je, že bude mít implementováno rozhraní DS. V takovém případě se součástí dokumentace vystupující z fáze specifikace požadavků musí stát Datový standard verze 2.01 a výše v textové a nebo hypertextové podobě. Neměla by v dokumentaci chybět ani legislativa (zákony  101/2000, 227/2000, 260/2001), týkající se problematiky přenosu dat o pacientovi mezi informačními systémy.

Návrh

Některá rozhodnutí týkající se implementačních detailů programových děl by se měla opírat o dokument komunikace mezi IS a DS - úvod. Tento dokument obsahuje popis možných typů kanálů (intranet, internet, disketa) a bezpečnostních požadavků na jednotlivé kanály (žádná otevřená data nesmějí jít po veřejných datových sítích, data předávaná po intranetu nemusejí být zabezpečená, data jdoucí po intranetu prostřednictvím e-mailu musejí být šifrovaná a opatřena certifikátem a data sdělovaná skrze protokol http musejí využívat zabezpečenou komunikační vrstvu SSL (označováno jako https)).

 

Implementace

Při implementaci lze využít dokument o XML, který obsahuje odkazy na specifikace jazyků, školicí materiály a příklady použití XML technologie. Dále může programátor vycházet z definice struktury souboru dat o pacientovi (dokument dasta). K získání představy o požadovaném výstupu poslouží příklady souborů dat o pacientovi (např. objednávka směřující do laboratoře, výsledky vystupující z laboratoře a propouštěcí zpráva jdoucí z NIS k praktickému lékaři).

 

Testování

V souvislosti s Datovým standardem nás při testování aplikací především zajímá, zda

1.        z nashromážděných dat o pacientech program generuje zprávy splňující standard DS,

2.        program správně analyzuje a zpracovává přijaté zprávy splňující standard DS.

Správnost vygenerované zprávy lze ověřit za pomoci procesu Kontrola správnosti zpráv a Prohlížení zpráv. Oba tyto procesy jsou podporovány nástroji dostupnými na distribuovaném CD-ROM.

Nasazení

Stručný popis instalace programového vybavení, sloužícího ke kontrole správnosti zpráv a k prohlížení zpráv je obsažen v dokumentu Používání Datového standardu verze 2.0 z hlediska správců informačních systémů.

Provoz

Provoz aplikace (NIS, LIS) je pro vývojového pracovníka významný tím, že během něj získává odezvu od uživatelů. Nás bude v souvislosti se standardem DS zajímat to, že uživatel může narazit na slabiny generace a zpracování zpráv, které před uvedením do reálného provozu zůstaly neodhaleny. Potvrzení nebo vyvrácení domnělého nedostatku může uživatel provést na místě provedením kontroly zprávy a jejím prohlédnutím (viz odstavec Kontrola správnosti).

Kontrola správnosti zpráv

Kontrola správnosti zpráv se může provádět v rámci procesu testování a provoz.

 

 


Kontrolu správnosti zpráv podporuje programové vybavení Ověření správnosti dat o pacientech, distribuované na CD-ROM spolu s tímto dokumentem. Instalace a používání uvedeného programu jsou popsány v  uživatelské příručce. Další informace o instalaci a provozu aplikace lze nalézt též v dokumentu pro správce informačních systémů.