OSN-SAbstraktOSN-E

Sérový CA 72–4 je významný především pro monitorování maligního nádoru žaludku, dolní třetiny jícnu, tlustého střeva, pankreatu a mucinového typu ovariálního karcinomu. Je charakteristický poměrně vysokou specificitou.

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

CA 72-4

Nádorové markery

Nádorové markery a jejich vztah k lokalizaci

Nádorové markery: časté a méně časté typy

CA 15-3

MCA (Mucin-like cancer antigen)

TPA (TPS)

 

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

Neznámá.

 

OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

Benigní onemocnění, která mohou ovlivnit  KEY-Skoncentraci CA 72–4 v séru,KEY-E  patří do skupiny postižení jater, ledvin a zánětlivých onemocnění GIT. Vzhledem k vysoké specificitě CA 72–4 u maligních chorob je vhodný při užití kombinace markerů za účelem zvýšení senzitivity.

 

OSN-SReferenční intervalyOSN-E

Referenční hodnoty závisejí na typu soupravy, obvykle leží  KEY-Sdiskriminační hranice CA 72–4KEY-E  na hladině 4,6 až 6,7 kU/l.

 

OSN-SInterference in-vivoOSN-E

Neznámy.

 

OSN-SZnaky analytické metodyOSN-E

Většina imunoesejí je založena na sendvičové reakci dvou specifických monoklonálních protilátek, a to B72.3 a CC-49. Kromě séra je vyšetřován rovněž ascites, ev. tekutina pankreatických cyst.

 

OSN-SEkonomické nákladyOSN-E

Závisí na použití soupravě, obvykle 250.-Kč.

 

OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E

 

Maligní onemocnění

·         Screening, stanovení diagnózy: neužívá se (snad jen pro určení neznámého primárního nádoru). V kombinaci s CEA může odlišit benigní a maligní proces pankreatu vyšetřením tekutiny cyst.

·         Odhad závažnosti onemocnění: koreluje s přítomností vzdálených metastáz.

·         Monitorování průběhu onemocnění: především u karcinomu žaludku,  KEY-Ssenzitivita CA 72–4KEY-E  je obecně asi 50 % při téměř 100 % specificitě. Senzitivita záchytu rozsevu onemocnění se zvýší v kombinaci s CEA nebo CA 19–9. CA 72–4 je vhodný rovněž ke sledování nemocných s karcinomem dolní třetiny jícnu, tlustého střeva a pankreatu, event. mucinového typu ovariálního karcinomu. Vhodně doplňuje sledování u nemocných s nádory kolorekta, neprodukující CEA nebo CA 19–9. Vykazuje rovněž dostatečnou senzitivitu pro monitorování nemocných s metastázami uvedených nádorů do jater.

Benigní onemocnění, jiné příčiny zvýšení v séru

CA 72–4 může být v séru zvýšen u jaterní cirhózy, akutní pankreatitidy, chronické bronchitidy, vředové choroby žaludku a zánětlivých onemocněních GIT.

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Grem, J.: The prognostic significance of tumor markers in adenocarcinomas of the gastrointestinal tract. Curr Opin. Oncol., 9, 1997, 380-387.

Fateh-Moghadam, A.,Stieber, P.:Sensible use of tumor markers. J. Hartmann Verlag GMBH, 1993.

Masopust, J.: Klinická biochemie. Požadování a hodnocení vyšetření. Karolinum, Praha, 1998.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Miroslava Nekulová, Marta Šimíčková

recenzoval Jindřich Macháček