OSN-SAbstraktOSN-E

Faktor II je glykoprotein o molekulové hmotnosti 72 kDa. Gen pro jeho syntézu je uložen na 11. chromozomu. Aktivace probíhá štěpením a aktivní forma se označuje jako FIIa, častěji názvem trombin.

 

OSN-STerminologieOSN-E

Protrombin

 

OSN-SOdkazy na jiné relevantní dokumenty, další informaceOSN-E

 

OSN-SBiologická, chemická nebo fyzikální charakteristikaOSN-E

Protrombin je aktivním faktorem X štěpen na dvou místech: jedno štěpení odstraní C-terminální konec se zbytky gamaglutamové kyseliny, druhé štěpení odkryje aktivní místo se serinem. Vzniklý trombin má tedy dva řetězce, propojené disufidickými můstky.

 

OSN-SFyziologická, patologická roleOSN-E

Faktor II se fyziologicky váže prostřednictvím Ca iontů na negativně nabité fosfolipidy (zdrojem jsou aktivované povrchy trombocytů, endotelií aj.). V této vazbě je vlivem tzv. protrombinázy (komplex faktoru Xa, faktoru Va, fosfolipidů a Ca iontů) štěpen na nejaktivnější proteázu v systému koagulace – na trombin (Faktor IIa). Arteficiálně může být toto štěpení navozeno některými hadími jedy (Ecarin, Textarin), čehož je využíváno v laboratorních testech.

 

OSN-SPůvod, zdroj, vývojOSN-E

Protrombin je syntetizován v játrech, k vytvoření plnohodnotné funkční formy je nutná přítomnost K vitaminu.

Minimální hladina nutná pro dostatečnou funkci je 0,40 (40 %). Normální hodnoty jsou 0,75-1,2 (75 – 120 %). 

 

OSN-SBiologický poločas, doba přežíváníOSN-E

60 – 96 hodin

 

OSN-SMechanismy ovlivňující proliferaci nebo funkci entityOSN-E

Klíčovou roli v koagulačních procesech hraje jeho aktivní forma – trombin. Má jako prokoagulační, tak antikoagulační efekt. V podstatě lze jeho efekt rozdělit na několik oblastí vzájemně se ovlivňujících a vedoucích k optimalizací koagulačního procesu – prokoagulační efekt vzniklý vlivem na buňky aktivní v koagulaci, posílení koagulačních procesů (pozitivní zpětná vazba), aktivace inhibitorů koagulace a inaktivace kofaktorů (negativní zpětná vazba), aktivace  fibrinolýzy.

 

Enzymatické funkce:

 

Neenzymatické funkce:

trombin ovlivňuje buňky obdobným způsobem jako hormony – prostřednictvím speciálních receptorů. Označují se PAR (Protease-Activated receptors), dosud popsány 4 typy.

 

K těmto dějům dochází na fosfolipidových površích, jejichž účast je nezbytná k dostatečně rychlé aktivaci protrombinu na trombin. V případě masivní aktivace koagulace dojde k uvolnění trombinu z těchto vazeb a k diseminované koagulační stimulaci jeho vlivem – diseminovaná intravaskulární koagulace.  

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

Kvasnička:Trombofilie a trombofilní stavy v klinické praxi, Grada 2003

Matýšková, Zavřelová, Hrachovinová:Hematologie pro zdravotní laboranty, díl 2, IPVZ Brno 1999

Kolde:Haemostasis, physiology, pathology, diagnostics, Pentapharm 2001

 

OSN-SPoznámkyOSN-E

Je známa bodová mutace v nepřepisované oblasti mRNA pro syntézu protrombinu (20210 G-A), která u postižených vede k nadbytečnému a nekontrolovanému přepisu mRNA a tím ke zvýšení produkce protrombinu. U heterozygotů pro tuto mutaci je riziko vzniku trombózy zvýšeno 2 – 3x.

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

Eva Fenclová