Generování hypertextu (technický popis)

 

 

Viz též:

            Dialogy programu SLP

 

 

Dialog pro generování hypertextových publikací nad dokumenty SLP (s případným využitím ostatních částí datové základny programu SLP). Využívají se odkazy vytvořené v dokumentech SLP (je možno vytvořit odkaz na jiný dokument SLP, algoritmus pro hypertext (viz číselník algoritmů pro tvorbu hypertextových částí), sestavu, nebo na komponentu. Tvorba dokumentů a práce s odkazy je zdokumentována v Dokumenty SLP - Definice návodu pro práci s Wordem pod SLP.

 

Hypertext je struktura dokumentů, které jsou propojeny odkazy, pomocí kterých lze přecházet z jednoho dokumentu do druhého.

 

Vyberete startovní dokument hypertextu (titulní stránka). Při generování hypertextu budou vyhodnoceny všechny odkazy obsažené v titulní stránce a zařazeny do fronty ke zpracování. Postupně je jeden po druhém zpracováván každý ještě nezpracovaný dokument fronty. Až je fronta nezpracovaných dokumentů prázdná, generování hypertextu končí. Výsledkem generování hypertextu je seznam souborů s extenzí "HTM" v adresáři HTLP programu SLP a všechny podadresáře adresáře HTML (obsahují objekty - např. obrázky, pro jednotlivé soubory hypertextu. Vygenerovaným hypertextem je tedy kompletní obsah adresáře HTML a jeho podadresářů.

 

Poznámka:

Standardně jsou do hypertextu zahrnuty pouze dokumenty (škály, položky) zkontrolované, nebo schválené a aktivní. Pro potřeby testování je určena logická hodnota "vytvořit ladící verzi" (pak jsou do hypertextu zahrnuty všechny dokumenty bez ohledu na stav a aktuálnost

 

Vygenerovaný hypertext lze prohlížet aktivací startovního dokumentu (je duplicitně uložen v adresáři HTML též jako _start.htm) kliknutím na něj např. v Průzkumníku.

 

Protože mezi všemi dokumenty hypertextu jsou odkazy, které neobsahují cesty, lze hypertext přemístit do jiného adresáře - např. vypálit na CD. Adresář HTML je určen jako pracovní pro generování hypertextu. Vygenerovaný a vyzkoušený hypertext by měl být přemístěn do jiného adresáře k rutinnímu použití. Jinak bude při příštím generování hypertextu smazán.

 

 

Titulní stránka - pole pro zobrazení kódu vybrané titulní stránky. vybírá se šipkou za polem. Obsah pole nelze editovat.

 

Zvýraznění - tlačítko vyvolá dialog, ve kterém lze definovat grafické zvýraznění, které se uplatní ve vytvořených HTML souborech, které popisují položky LČLP (NČLP). Standardně je nabídnuto zvýraznění, které je nadefinováno u vybrané titulní stránky hypertextu. Lze jep přijmout, nebo nastavit zvýraznění nové, které se uplatní při vytváření HTML souborů.

 

Pod pojmem zvýraznění je chápán nástroj, který dovolí nadefinovat barevné rozložení podsvitu jednotlivých řádků formulářů. Jedná se několikastupňový nástroj. Lze nadefinovat podsvit na úrovni jednotlivých řádků formuláře, celých formulářů i sestav. Podrobně je zvýraznění vysvětleno v dokumentu "Zvýraznění laboratorní příručky" (včetně ukázek "zvýrazněných" dokumentů).

 

Šipka za polem "Titulní stránka" - tlačítko pro výběr titulní stránky hypertextu ze skupiny "Titulní stránky hypertextů". Kód vybraného dokumentu bude zobrazen v poli "Titulní stránka".

 

před text generovaného dokumentu přidat kód dokumentu - logická hodnota. Pokud je hodnota nastavena, pak bude před text každého vygenerovaného dokumentu hypertextu předřazen řádek s kódem dokumentu

 

před text generovaného dokumentu přidat hlavičku dokumentu - logická hodnota. Pokud je hodnota nastavena, pak bude před text každého vygenerovaného lokálního dokumentu hypertextu (kromě dokumentů ze skupin "Titulní stránky hypertextů" a "Podklady k hypertextům") předřazena hlavička.

Hlavička je předdefinována a vychází z titulní stránky tiskového tvaru dokumentu. V SLP je ale možnost si hlavičku upravit - viz "Úprava kódu hlavičky dokumentu vkládané do hypertextu" v menu "Dokumenty a texty". K úpravě je ale třeba znalost HTML kódu.

 

Ukázka části dokumentu s hlavičkou:

 

 

Podklad stránek (GIF) - lze zadat jméno grafického souboru typu GIF, který bude použit jako podklad všech vygenerovaných stránek. Soubor si vytváříte sami. Po generování hypertextu jej musíte zkopírovat do adresáře HTML (pokud není zadáno jméno souboru i s cestou).,Je-li zadáno jméno souboru GIF včetně cesty, musíte se postarat, aby byl GIF soubor umístěn ve správném adresáři - vzhledem k adresáři HTML. Nezadávejte jméno souboru GIF s absolutní cestou. Mohlo by to vést k tomu, že po přemístění do jiného adresáře nebude hypertext fungovat správně - kvůli neplatné cestě se nenajde soubor GIF)

 

vnímat příznak "Dokument je součástí hypertextů" - logická hodnota. Pokud je nastavena, do hypertextu budou zahrnuty pouze dokumenty, které mají nastavenu logickou hodnotu "Dokument je součástí hypertextů" (viz Dokumenty SLP - Definice (technický popis)). Odkazy na ostaní dokumenty budou ignorovány.

 

nezahrnout do hypertextu důvěrné dokumenty - logická hodnota. Pokud je nastavena, do hypertextu nebudou zahrnuty dokumenty, které mají ve své definici nastaveno, že jsou důvěrné povahy (viz Dokumenty SLP - Definice (technický popis) - popis pole "Důvěrnost"). Logickou hodnotu smí nastavit pouze uživatel s přístupovými právy SLC. Pro uživatele s přístupovými právy SLD, případně UC nebude logická hodnota vůbec zobrazena a důvěrné dokumenty nebudou součástí vytvořeného hypertextu.

 

Přístup k lokálním dokumentům a textům - do hypertextu zahrnout - přepínač, který určuje, jaké typy lokálních dokumentů mají být zahrnuty do vytvářeného hypertextu

 

Možné hodnoty jsou:

• pouze schválené aktuální dokumenty - do hypertextu budou zahrnuty pouze schválené aktuální dokumenty. Odkazy na neschválené nebo neaktuální dokumenty budou nahrazeny prostým textem

• pouze schválené aktuální dokumenty a zkontrolované neřízené dokumenty - do hypertextu budou zahrnuty pouze schválené aktuální dokumenty a ze zkontrolovaných pouze neřízené dokumenty. Před text zkontrolovaných neřízených dokumentů lze vložit upozornění - viz přepínač "před text nezkontrolovaného neřízeného dokumentu přidat upozornění"

• pouze schválené a zkontrolované dokumenty - do hypertextu budou zahrnuty pouze schválené aktuální a zkontrolované dokumenty. Před text zkontrolovaných neřízených dokumentů lze vložit upozornění - viz přepínač "před text nezkontrolovaného neřízeného dokumentu přidat upozornění"

• všechny dokumenty bez ohledu na stav (ladící verze hypertextu) - do hypertextu budou zahrnuty dokumenty (škály, položky) bez ohledu na stav a aktuálnost. Protože se jedná o atypický případ, který je určen pouze pro ladící účely, objeví se po nastavení logické hodnoty potvrzovací dotaz

 

 

před text nezkontrolovaného neřízeného dokumentu přidat upozornění - příznak, zda se má před text nezkontrolovaných neřízených dokumentů automaticky přidat upozornění. Formulaci upozornění můžete změnit v Počátečním nastavení systému, záložce "Dokumenty-2". Upozornění nebude přidáno v ladící verzi hypertextu.

 

Přístup k národním dokumentům a textům - přepínač, který určuje, zda mají být národní dokumenty a texty součástí hypertextu (v některých případech dojde k tomu, že díky odkazu na jeden národní dokument je součástí hypertextu několik tisíc (nechtěně) připojených národních dokumentů)

Možné hodnoty jsou:

odkazy na národní dokumenty a texty do hypertextu nepřipojit - z hypertextu  budou odpojeny všechny odkazy na národní dokumenty a texty. Bude obsahovat pouze lokální dokumenty a texty

odkazy na národní dokumenty připojit, ale nepřipojit odkazy v nich - odkazy na národní dokumenty a texty budou součástí hypertextu, ale národní dokumenty a texty nebudou obsahovat žádné odkazy

bez omezení - do hypertextu budou připojeny národní dokumenty a texty, všechny odkazy v nich budou zapojeny

 

v seznamu položek NČLP pracovat s národními synonymy - přepínač, který určuje, zda do seznamů položek NČLP generovaných příslušnými algoritmy budou zahrnuta i národní synonyma komponent - viz příklad:

2-aminoizobutyrát/kreatinin
2-hydroxybutanoát -> 2-hydroxybutyrát
2-hydroxybutyrát
2-ketopropionát -> Pyruvát
2-monoamid kyseliny asparagové -> Asparagin
2-oxoglutarát

 

v seznamu položek NČLP pracovat s lokálními synonymy - přepínač, který určuje, zda do seznamů položek NČLP generovaných příslušnými algoritmy budou zahrnuta i lokální synonyma komponent - viz příklad nahoře.

 

přidat soubory pro automatické spuštění hypertextu z CD - přepínač, který určuje, součástí hypertextu budou i soubory, které zajišťují automatické spuštění hypertextu z CD. Pokud bude přepínač nastaven a vygenerovaný hypertext vypálíte na CD, bude při založení CD do mechaniky hypertext automaticky spuštěn.

 

Poznámka:

Automatické přehrání obsahu CD po jeho vložení do mechaniky je řízeno souborem "autorun.inf". Jedná se o textový soubor, ve kterém je popsáno, co se má stát po vložení CD do mechaniky.

 

Kód češtiny - přepínač, který určuje kódování českých znaků ve vygenerovaném hypertextu.Možné hodnoty jsou:

• windows-1250

• UTF-8

 

Poznámka:

Do verze 3.3.4.01 (12/2015) včetně bylo kódování hypertextu "windows-1250" (v tomto kódování jsou uložena všechna data a dokumenty programu SLP)

 

 

Help - tlačítko pro vyvolání nápovědy k dialogu

 

OK - tlačítko pro zahájení generování hypertextu. Hypertext se generuje do adresáře HTML programu SLP. Před zahájením generování bude dosavadní obsah adresáře HTML vymazán (včetně všech podadresářů). Průběh zpracování je komentován - vypisuje se klíč generovaného dokumentu. Po skončení generování se objeví hláška se jménem startovního dokumentu hypertextu (duplicitně je vytvářen též startovní dokument _start.htm). Následně se objeví dotaz, zda chcete vygenerovaný hypertext zobrazit. Pokud odpovíte "Ano", bude zobrazeno startovní heslo právě vygenerovaného hypertextu.

 

Storno - ukončení dialogu pro generování hypertextu bez vytvoření hypertextu.