LČLP
- Lokální číselník (technický popis)
Viz
též:
První z pěti záložek dialogu pro práci s Lokálním číselníkem laboratorních položek (LČLP).
Dalšími záložkami dialogu pro práci s LČLP jsou Podklady pro LP - 1, Podklady pro LP - 2, Definice v NČLP, Seznam.
Při první aktivaci dialogu Lokální číselník laboratorních položek je vždy zobrazena záložka Seznam.
Při první aktivaci dialogu Lokální číselník laboratorních položek (v rámci jednoho spuštění programu SLP) budou položky LČLP setříděny podle názvu komponenty. Aktivní bude první položka LČLP v rámci třídění dle názvu komponenty v NČLP. Při následující aktivaci dialogu budou položky LČLP bude nastaveno třídění stejné, jaké bylo při posledním uzavření dialogu LČLP. Aktivní bude ta položka, která byla aktivní při posledním uzavření dialogu LČLP (tzn. v rámci jednoho spuštění programu SLP se "pamatuje" třídění položek LČLP i aktivní položka).
Lokální číselník vytvářejí správci lokálního číselníku (SLC). Slouží pro použití v laboratorní praxi. Je navázán na NČLP a obsahuje pouze lokální položky, které potřebujete pro svojí práci. Položky LČLP lze přidat pouze prostřednictvím záložky Vztah k lokálnímu číselníku (pole "Přístup k položce NČLP z číselníku lokálního") dialogu pro NČLP Obdobně vymazat položku LČLP lze pouze z této záložky změnou hodnoty přepínače
"Přístup k položce NČLP z číselníku lokálního"
Opravovat položky LČLP mohou pouze uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLC. Uživatelé programu SLP s přístupovými právy SLD mohou položky LČLP lokálního typu pouze prohlížet.
Lokální kód - kód položky v lokálním číselníku laboratorních položek.
Lokální kód lze editovat. Maximální délka je 26 znaků.
Gesce lokální - označení odborné společnosti, která "stojí" za definicí položky LČLP. Vybírá se z číselníku typů lokálních gescí. Při přidání se přenáší od položky NČLP
Gesci lze editovat.
Národní kód - kód položky NČLP, ze které je odvozena aktuální položka LČLP.
Národní kód má tvar KS_KK_KP, kde
KS = kód systému (max. 8 znaků)
KP = kód procedury (max. 8 znaků).
Národní kód nelze editovat. Má délku maximálně 26 znaků.
Poznámka:
Pokud je národní položka, ze které je odvozena aktuální položka LČLP, neaktuální, je pole pro národní kód zkráceno, národní kód je zobrazen červeně a za ním je tlačítko "Neakt.".
Po jeho aktivaci je zobrazena podrobnější informace k
neaktuálnosti položky NČLP.
Název pro LP 1 - plný název položky doporučovaný jako základní přesný název pro Laboratorní příručku. Konstruuje se automaticky. Při přidání se přenáší od položky NČLP
Automatická konstrukce má tvar NK (NS; ND [J] NP), kde
NK = název komponenty do sestav (max. 55 znaků)
NS = název systému pro nálezy (max. 24 znaků)
ND = název druhu veličiny pro nálezy (max. 24 znaků)
J = jednotka (max. 20 znaků)
NP = název procedury pro nálezy (max. 24 znaků).
Název pro LP 1 lze editovat. Má délku maximálně 120 znaků.
Název pro LP 2 - upravený název položky používaný jako běžný zkrácený název pro Laboratorní příručku a do sestav. Konstruuje se automaticky. Automatická konstrukce záleží na nastavení spolupracujícího LIS (viz dialog Počáteční nastavení systému).
Pro LIS STAPRO má automatická konstrukce tvar KS_NK, kde
KS = kód systému (max. 8 znaků)
NK = název komponenty do sestav (max. 32 znaků)
V ostatních případech má automatická konstrukce tvar LNK_LNS, kde
LNK = lokální název komponenty do sestav (max. 32 znaků)
LNS = lokální název systému do sestav (max. 32 znaků)
Název pro LP 2 lze editovat. Má délku maximálně 55 znaků.
Laboratoř - laboratoř, pro kterou je definice položky LČLP určena. Vybírá se z číselníku MP PROGRAM - laboratoře. Pole "Laboratoř" se objeví pouze, pokud je spolupracující LIS = MP PROGRAM (viz dialog Počáteční nastavení systému).
Laboratoř lze editovat.
Zkratka - pokud je spolupracující LIS = MP PROGRAM, pak zkratka znamená kód položky v lokálním číselníku INFOLAB - "klíčové slovo metody" (max. 4 znaky). V ostatních případech se jedná o kód pro potřebu spolupracujícího LIS (fakultativní pro některé LIS).
Zkratku lze editovat. Má délku maximálně 10 znaků.
Text do LP - stručný úvodní text k položce do LP. Doporučeno především ke speciálním a atypickým položkám. Fakultativní
Text do LP lze editovat. Délka není omezena (memo-pole).
Přístup - přístup k položce z hlediska laboratoře.
Možné hodnoty jsou:
• Zpracováváme - položku laboratoř zpracovává kompletně (standardní hodnota, nastaveno při přidání položky LČLP).
• Smluvní laboratoř - zasílá se ke zpracování dále uvedené smluvní laboratoři.Následující tlačítko " Smluvní laboratoř" je určeno k výběru příslušné laboratoře z číselníku smluvních laboratoří.
• Doporučujeme - zpracování laboratoř nezajišťuje, ale uvádí v LP své doporučení.
Přístup lze editovat.
Smluvní laboratoř - tlačítko pro výběr smluvní laboratoře z číselníku smluvních laboratoří. Vybírat smluvní laboratoř má smysl pouze, pokud je přepínač "Přístup" nastaven na hodnotu "Smluvní laboratoř". Po výběru smluvní laboratoře se v poli následujícím za tlačítkem objeví název vybrané smluvní laboratoře.
Smluvní laboratoř (textové pole za tlačítkem) - pole pro zobrazení názvu vybrané smluvní laboratoře.
Název smluvní laboratoře nelze editovat.
Škála lokální - kód škály, která slouží k interpretaci položky LČLP. Při přidání se kód škály přenáší od položky NČLP. V programu SLP jsou kódy škál konstruovány automaticky.
Automatická konstrukce má tvar S_K_P, kde
S = kód systému (max. 8 znaků)
K = kód komponenty (max. 8 znaků)
P = kód procedury (max. 8 znaků).
Kód škály lze editovat. Při editaci je ale třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože kód škály je vazbou mezi položkou LČLP a interpretační škálou. Při změně kódu škály se objeví dotaz, zda chcete současně se změnou odkazu na lokální škálu přejmenovat i všechny lokální škály
Pokud odpovíte "OK", budou všechny lokální škály s kódem, který odpovídá staré hodnotě odkazu na lokální škálu, přejmenovány dle nové hodnoty odkazu na lokální škálu.
Obsah pole "Škála" lze editovat. Maximální délka názvu je 26 znaků.
- tlačítko pro výběr škály. Bude nabídnut seznam všech již založených škál vázaných ke komponentě této lokální položky. Po výběru se kód vybrané škály přenese do pole pro kód lokální škály (před šipkou)
Synonyma pro LP - tlačítko pro zobrazení dialogu pro
zadání synonym názvu lokální položky. Po stiskuntí se objeví dialog, pomocí
kterého lze zadat až 4 synonyma názvu lokální položky. Délka každého synonyma
je maximálně 55 znaků.
Synonyma lokální položky lze použít při generování hypertextu, zpracování seznamu položek LČLP do RTF souboru (podle nastavení přístupu k lokálním synonymům v příslušné sestavě pro položky LČLP). Rovněž přes ně lze hledat lokální položku (tlačítko Hledání v seznamu lokálních poožek).
Synonyma pro LP (textové pole za tlačítkem) - v tomto poli je zobrazeno první synonymum názvu lokální položky. Synonymum nelze editovat.
Relevantní SOP - kód dokumentu ze skupiny SOP (Standardní operační postupy), který je přiřazen k této položce LČLP.
Obsah pole "Relevantní SOP" nelze editovat.
Další SOP - tlačítko pro výběr dalších SOP, které jsou přiřazeny k této lokální položce.
Po jeho stisknutí se objeví dialog pro výběr dalších SOP přiřazených k této lokální položce.
Příznak pro LP - maximálně 8 llibovolných znaků, pomocí kterých bude možné volit množinu položek do Laboratorní příručky
Příznak pro LP lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků.
- tlačítko pro výběr dokumentu ze skupiny SOP (Standardní operační postupy), který je přiřazen éto položce LČLP. Bude nabídnut seznam všech dokumentů ze skupiny SOP. Po výběru se kód vybraného dokumentu přenese do pole pro kód relevantní SOP (před šipkou)
Relevantní text Z (základní) - kód dokumentu ze skupiny "Texty k LČLP", kde je uložen základní relevantní text k této položce. Doporučujeme pro tiskovou formu LP.
Obsah pole "Relevantní text základní" nelze editovat.
- tlačítko pro výběr dokumentu ze skupiny "Texty k LČLP", který je přiřazen této položce LČLP. Bude nabídnut seznam všech dokumentů ze skupiny "Texty k LČLP". Po výběru se kód vybraného dokumentu přenese do pole pro kód relevantní text základní (před šipkou)
Relevantní text S (speciální) - kód dokumentu ze skupiny "Texty k LČLP", kde je uložen speciální relevantní text k této položce. Doporučujeme pro hypertextextovou formu LP.
Obsah pole "Relevantní text speciální" nelze editovat.
- tlačítko pro výběr dokumentu ze skupiny "Texty k LČLP", který je přiřazen této položce LČLP. Bude nabídnut seznam všech dokumentů ze skupiny "Texty k LČLP". Po výběru se kód vybraného dokumentu přenese do pole pro kód relevantní text speciální (před šipkou)
Formulář Z (základní) - základní formulář pro popis položky. Používá se při vytváření laboratorní příručky a hypertextových publikací, které popisují položky LČLP. Vybírá se z formulářů definovaných pomocí dialogu "Definice formulářů pro položky LČLP" v menu "Dokumenty a texty".
Formulář S (speciální) - speciální formulář pro popis položky. Používá se při vytváření laboratorní příručky a hypertextových publikací, které popisují položky LČLP. Vybírá se z formulářů definovaných pomocí dialogu "Definice formulářů pro položky LČLP" v menu "Dokumenty a texty".
Skupiny (1 - 6) - zatřídění položky LČLP až do 6 skupin. Skupiny se vybírají z číselníku skupin.
Typ položky - výběr hodnoty z číselníku typů položek z hlediska dialogu. Při přidání se přenáší od položky NČLP
Typ položky lze editovat.
Formát referenčních mezí - výběr hodnoty z číselníku formátu referenčních mezí. Při přidání se přenáší od položky NČLP
Formát referenčních mezí lze editovat.
Formát hodnoty - výběr hodnoty z číselníku formátů hodnot. Při přidání se přenáší od položky NČLP
Formát hodnoty lze editovat.
Skupina pro nálezy - základní logické zatřídění položky do běžného nálezu - pořadí zobrazování (fakultativní, pro některé LIS). Při přidání se přenáší z číselníku SKDJ
Skupinu pro nálezy lze editovat. Má délku maximálně 8 znaků.
Jednotka lokální - jednotka lokální se může lišit od jedotky v NČLP jen je-li totožný druh veličiny a je-li korektně vyplněn přepočítací faktor. Jednotka lokální se vybírá ze seznamu jednotek, které odpovídají druhu veličiny aktuální položky LČLP. Při přidání se přenáší od položky NČLP
Jednotku lokální lze editovat.
Přepočítací faktor - koeficient pro přepočet lokálních jednotek na jednotky národní (jednotka v NČLP = přepočítací faktor x jednotka lokální). Musí být vždy totožné druhy veličin!
Příklad:
národní jednotka je mol/l, lokální jednotka je mmol/l. Přepočítací faktor bude
1000, protože mol/l = 1000 * mmol/l)
Přepočítací faktor lze editovat. Maximální délka je 16 znaků (číslice, +, -, desetinná čárka).
Mez stanovitelnosti dolní - nejnižší koncentrace, kterou lze stanovit s požadovanou nejistotou.
Mez stanovitelnosti dolní lze editovat. Maximální délka je 8 znaků (číslice, +, -, desetinná čárka).
Mez stanovitelnosti horní - nejvyšší koncentrace, kterou lze stanovit originálním měřícím postupem s požadovanou nejistotou (tj. bez ředění)
Mez stanovitelnosti horní lze editovat. Maximální délka je 8 znaků (číslice, +, -, desetinná čárka).
Specifikace procedury - formalizovaný doplňující údaj k proceduře; procedura je určena odpovídající navázanou položkou NČLP. Vybírá se ze seznamu specifikací, který byl pro proceduru vytvořen v číselníku procedur (tlačítko "Specifikace")
Specifikaci procedury lze editovat.
Poznámka k proceduře
Poznámku k proceduře lze editovat. Maximální délka je 55 znaků.
Autorské poznámky
Autorské poznámky lze editovat. Maximální délka není omezena (memo-pole).
Akreditovaná položka - logická hodnota, která označuje akreditovanou položku LČLP.
Lze jí editovat.
Aktualizace - datum poslední aktualizace položky a kód autora, který položku aktualizoval.
Obě hodnoty nelze editovat. Vznikají automaticky při uložení změn provedených v definici položky (resp. při přidání položky).
Stav - stav položky LČLP. Položka LČLP může mít přiřazen jeden ze 4 stavů (viz níže). Při založení je nastaven stav položky na "rozpracováno". Položka může přecházet vždy pouze z nižšího stavu do vyššího a to pouze o jednu hodnotu (tj ze stavu "rozpracováno" může přejít jen do stavu "dokončeno"). Při nastavení stavu "zkontrolováno" je automaticky nastaveno datum kontroly položky a kód autora, který položku kontroloval (viz tlačítko Stav). Při nastavení stavu "schváleno" je automaticky nastaveno datum schválení položky a kód autora, který položku schválil. Zároveň je nastaven začátek platnosti položky (viz tlačítko Stav). Pokud se položka dostane do stavu "schváleno", je informace o stavu nahrazena informací o aktuálnosti položky (položka má nastavenu aktuálnost "aktuální"). Schválené položky nelze vymazat, lze pouze změnit jejich aktuálnost. Po schválení položky je třeba dokumentovat změny provedené v definici položky. Při každém ukládání změn je nabízen dialog pro popis provedených změn.
Možné stavy položky:
• Rozpracováno - počáteční stav položky, po ukončení prací nastaví autor "dokončeno".
• Dokončeno - autor položku kompletně dokončil, je předána ke kontrole.
• Zkontrolováno - položka je zkontrolovaná, její schválení a zavedení do praxe je možné.
• Schváleno - položka je schválena a zavedena do praxe, je součástí LČLP - nemůže být již vymazána.
Aktuálnost - pro položky ve stavu "schváleno" je zobrazena informace o jejich aktuálnosti. Schválená položka může mít přiřazenu jednu ze 3 aktuálností (viz níže). Pokud je aktuálnost položky jiná než "aktuální", objeví se v prvním řádku definice (za položkou Gesce) červené upozornění (v případě, že lok. položka není ve stavu "schváleno", bude upozornění zobrazeno modře).
Aktuálnost položky lze editovat.
Možné aktuálnosti položky:
• Aktuální - Položka je zavedena do praxe, je perspektivní a platná.
• Obsoletní - Položka je dosud platná, ale již je neperspektivní - časem bude označena "neaktuální".
• Neaktuální - Položka již není aktuální, měla by být používána pouze v archivních databázích.
Autor - kód autora, který položku založil.
Kód autora lze editovat. Má délku 2 znaky.
Help - tlačítko pro vyvolání nápovědy k dialogu
Verif. prot. - tlačítko pro práci s verifikačními protokoly připojenými k lokální položce
Pro LP - tlačítko, které zobrazí dialog pro popis položky z hlediska preanalytické fáze, stability a jiných vlivů.
EHK - tlačítko pro práci s cykly EHK připojenými k lokální položce
Vazby - tlačítko, které zobrazí dialog pro provázání aktuální položky LČLP s jinými souvisejícími položkami LČLP, práce s vazbami. Dialog je analogický dialogu Vazby pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.
Texty - tlačítko, které zobrazí dialog pro zadání dalších informací a textů, které se váží k aktální položce LČLP.
V dialogu lze zadat pro aktuální lokální položku textovou interpretaci nebo poznámku ke škále pro tuto položku, zdroj referenčních mezí a slovní vyjádření nejistoty měření. Všechny tři texty lze zobrazit v laboratorní příručce (jsou přidány do nabídky pro definování formulářů).
SOP - tlačítko, které zobrazí obrazovku pro práci s dokumenty pro dokument SOP připojený k položce LČLP. Tlačítko je nepřístupné, pokud k položce není připojen žádný dokument SOP.
Poznámka:
Je-li k lokální položce připojeno víc SOP (viz tlačítko "Další SOP"), objeví se nejprve seznam všech SOP připojených k lokální položce. Po výběru jednoho SOP s stisknutí tlačítka "SOP" se pro vybraný SOP zobrazí dialog pro práci s dokumenty (záložka "Definice")
Rel. text - tlačítko, které (po případném výběru základního, resp. speciálního relevantního textu) zobrazí obrazovku pro práci s dokumenty pro dokument vybraný relevantní text připojený k položce LČLP. Tlačítko je nepřístupné, pokud k položce není připojen žádný relevantní text.
Stav - tlačítko, které zobrazí dialog s informacemi o stavu položky LČLP. Dialog je analogický dialogu Stav pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.
Změny - tlačítko, které zobrazí dialog s informacemi o změnách, které byly provedeny (a zdokumentovány) po schválení položky LČLP. Dialog je analogický dialogu Změny pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.
Literatura - tlačítko, které zobrazí seznam literárních citací k položce LČLP. Dialog je analogický dialogu Literatura pro položky NČLP, proto nebude samostatně dokumentován.
Pohybová tlačítka - viz Dialogy programu SLP
Třídění - tlačítko pro výběr třídění položek a současně hledání položky (hledání probíhá podle zvoleného třídění)
Kopie - tlačítko, které umožní založit novou položku LČLP s jinou procedurou (případně jiným systémem - pro systémy S a P) s použítím údajů aktuální položky LČLP. Nejprve se objeví dotaz.
Po odpovědi OK bude nabídnut seznam všech dosud nezaložených položek LČLP, které lze založit s využitím údajů aktuální položky LČLP.
Po výběru položky ze seznamu bude tato položka LČLP založena. Při jejím založení budou použity údaje od aktuální položky. Bude vytvořen též záznam o preanalytické fázi, případně údaje specifické pro spolupracující LIS (viz popis tlačítka LIS). Po založení nové položky se tato položka stane aktuální položkou. Zároveň bude zobrazena hláška, která upozorňuje na nutnost zkontrolování, případně opravy údajů o nové položce.
LIS - tlačítko pro práci s dialogem specifickým pro nastavený spolupracující LIS (viz dialog Počáteční nastavení systému). Dialog je vypracován pouze pro LIS = MP PROGRAM a LIS = STAPRO.
Náhled LP - tlačítko pro vytvoření náhledu sestavy, která vznikne vygenerováním aktuální položky LČLP podle nastaveného základního formuláře. Lze zvolit RTF tvar náhledu (tiskový tvar LP) nebo HTML tvar náhledu (hypertextový tvar LP)
Příklad RTF tvaru náhledu položky LČLP:
Škály - tlačítko pro práci se škálami k položce LČLP. Škály jsou nabízeny dle odkazu v poli "Škála lokální". Toto je jediná cesta pro přidání škály (při práci se všemi škálami - viz menu Škály - nelze škály přidávat)
Repetitoria - Práce s texty repetitorií souvisejícími s touto aktuální položkou LČLP
Uložit - tlačítko pro průběžné uložení změn provedených v definici LČLP bez nutnosti opustit záznam nebo zavřít obrazovku. Před uložením proběhne formální kontrola správnosti a úplnosti vyplnění položky LČLP. Pokud položka není vyplněna správně a úplně, vypíše se upozornění na první zjištěný problém a k uložení změn nedojde.
Je-li položka ve stavu "schváleno", bude nabídnut dialog pro popis provedených změn.
Výmaz - výmaz položky LČLP. Nelze vymazat položky ve stavu "schváleno". Po vymazání položky LČLP bude u odpovídající položky NČLP nastaven "přístup k položce NČLP z hlediska číselníku lokálního" na hodnotu "Neřešíme"
Návrat - ukončení dialogu pro práci s položkami LČLP. Došlo-li od posledního uložení ke změně v definici položky LČLP, objeví se dotaz na uložení změn. Obdobně jako při použití tlačítka Uložit dojde ke kontrole položky, případně pro schválenou položku LČLP bude nabídnut dialog pro popis provedených změn.